Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Łazik Perseverance dziś ląduje na Marsie

Lądowanie w marsjańskim jeziorze

Już dziś o 20:15 rozpocznie się transmisja z lądowania łazika na Marsie. Przyziemienie powinno nastąpić około godziny 21:55. Perseverance wyląduje autonomicznie w kraterze Jezero. Marsjańscy geolodzy podejrzewają, że 3,5 mld lat temu było tu jezioro.

Komunikacja z Marsem

Informacja o lądowaniu łazika na Marsie, dotrze do Ziemi z opóźnieniem 11 minut i 22 sekund. Dzieje się tak, ponieważ prędkość światła w próżni nie jest nieskończona. Odległość, między Ziemią a Marsem, aktualnie wynosi 203554761 km. W zależności od odległości między planetami opóźnienie może wynieść od 7 do 44 minut. Komunikacja w czasie rzeczywistym (z bardzo małymi opóźnieniami), do której jesteśmy przyzwyczajeni dzięki szybkiemu Internetowi, w tej sytuacji jest niemożliwa. Z tego powodu procedura lądowania odbywa się autonomicznie.

Przebieg lądowania łazika Perseverance
Przebieg lądowania łazika Perseverance

Fragmenty misji

Lądowanie Perseverance`a nagra kilka kamer i mikrofon. Dziś dotrą jedynie dane telemetryczne. Dowiemy się, czy kolejne etapy lądowania przebiegły pomyślenie. Samo nagranie będzie można obejrzeć dopiero po kilku dniach od wylądowania, ze względu na opóźnienie sygnału.

Łazik ma za zadanie zbierać próbki skalne, które w przyszłości mają zostać wysłane na Ziemię. Po pobraniu, zostaną przeniesione do specjalnie przygotowanego miejsca w korpusie łazika.

Po raz pierwszy NASA wysyła helikopter na inną planetę. Wyzwaniem jest rozrzedzona atmosfera Marsa. Testy w komorze na ziemi przebiegły pomyślnie. Prawdopodobnie będziemy mogli obejrzeć lot helikoptera nagrany z łazika.

Kolejnym ciekawym eksperymentem, który ma zostać przeprowadzony jest produkcja tlenu z dwutlenku węgla. Badanie przeprowadzone zostanie na potrzeby przyszłych misji załogowych.

Oficjalna transmisja z lądowania łazika Perseverance

Perseverance kosztował 2,4 mld dolarów. Jeśli chcecie znać więcej szczegółów misji Perseverance`a na Marsa. Koniecznie musicie odwiedzić stronę: https://mars.nasa.gov/mars2020.

Pierwsze zdjęcie z łazika Perseverance

Lądowanie zakończyło się sukcesem. Poniżej możecie zobaczyć dwa pierwsze zdjęcia z łazika Perseverance. Zdjęcia wykonała kamera serwisowa zaraz po wylądowaniu.

Pierwsze zdjęcie z łazika Perseverance z kamery serwisowej
Pierwsze zdjęcie z łazika Perseverance
zdjęcia z łazika Perseverance
Drugie zdjęcie z łazika Perseverance
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button