Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Miasta bliskiej przyszłości: światła sygnalizacyjne w podłożu, darmowe stacje ładujące

Zmieniająca się wokół rzeczywistość, na którą ogromny wpływ ma powszechność mobilnych urządzeń komunikacyjnych, wymusza błyskawiczne zmiany w naszym otoczeniu.

Światła sygnalizacyjne w chodniku

Przestrzeń miejska może już wkrótce zostać całkowicie odmieniona, to wymuszone zmiany świata, który musi powoli dostosowywać się do naszych potrzeb. Coraz częściej korzystamy z mobilnych urządzeń do rozmów, zabawy i czytania wiadomości. Poruszając się po mieście niekiedy zapominamy o własnym bezpieczeństwie, niemal nie odrywając wzroku od ekranu telefonu. W Wielkiej Brytanii plaga smartfonowych zombie przyczyniła się do niepokojących statystyk: co 8 minut piesi uczestniczą w wypadkach samochodowych. Wielu z nich można byłoby uniknąć, gdyby ich sprawcy, zapatrzeni w ekrany, od czasu do czasu spoglądaliby również na otaczającą ich rzeczywistość.

Holederska firma HIG Traffic Systems już może pochwalić się rozwiązaniem, które pośrednio zapobiega wypadkom. W Bodegraven istnieje pierwsza instalacja świateł sygnalizacyjnych wbudowana w chodnik. Półtorametrowy pas złożony z diod zmienia barwy zgodnie z oświetleniem ulicznym. Przy tym jest doskonale widoczny dla osób wpatrzonych w ekrany. Oczywiście nie jest to jedyna zmiana, która wpływa na bezpieczeństwo pieszych. Od dłuższego czasu w wielu miastach stosowana jest sygnalizacja dźwiękowa, która sprawdzi się w przypadku smartfonowych zombie, choć jej pierwotnym przeznaczeniem było umożliwienie swobodnego poruszania się po centrach miast osobom niewidomym.

Nowe życie budek telefonicznych

W Polsce zniknęły z ulic już dawno, przegrywając z małym, poręcznym smartfonem. Są jednak na świecie państwa, w przypadku których budka telefoniczna urosła do rangi symbolu narodowego. Jednak i charakterystyczne, czerwone konstrukcje mogą już wkrótce zniknąć z krajobrazu Londynu. Zastąpią je LinkUK – urządzenia na pierwszy rzut oka przypominające słupy reklamowe z wbudowanym, pionowym wyświetlaczem LCD, tak naprawdę mogą zyskać grono wiernych użytkowników. Wszystko za sprawą, darmowego gigabitowego Wi-Fi, bezpłatnych połączeń telefonicznych (lokalnych oraz na numery brytyjskich operatorów telefonii komórkowej), a także opcji nieodpłatnego ładowania urządzeń. LinkUK może również pełnić rolę przewodnika, udostępniając turystom mapy i wskazując drogę dojazdu do wybranych miejsc.

W ciągu kilku najbliższych lat zobaczymy ok. 750 LinkUK w Londynie i innych brytyjskich miastach. W planach jest uruchomienie sieci złożonej z 17 500 podobnych urządzeń na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Drogi pełne megawatów

Współpraca firmy Coals z francuskim instytutem INES zaowocowała opracowaniem pierwszej autostrady zbudowanej z ogniw fotowoltaicznych. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i jednocześnie umiejętne wykorzystanie przestrzeni. Zaledwie 20 m2 ogniw umożliwia dostarczenie energii wystarczającej do zasilenia domu. Jeden kilometr drogi pokrytej ogniwami fotowoltaicznymi może zaspokoić potrzeby ok. 5000 mieszkańców miast.

Źródło: Hig, Linkuk, Wattway
Back to top button