Wiadomości

Nokia planuje rozwój centrum technologicznego w Krakowie

Centrum badawczo-rozwojowe (R&D) Nokia Network w Krakowie, które w latach 2013-2014 podwoiło zatrudnienie w wyniku rosnącego zapotrzebowania na najnowsze technologie dla sieci komórkowych, planuje stworzyć kolejne miejsca pracy dla inżynierów oraz programistów.

Od 2011 roku krakowskie Centrum R&D wchodzi w skład Nokii, która przejęła dział sieci mobilnych firmy Motorola. Od tej pory Centrum stale się rozwija i poszerza zakres działalności. Obecnie zatrudnia już ponad 500 specjalistów, którzy tworzą najnowsze, innowacyjne technologie dla mobilnych sieci operatorskich. Szef krakowskiego Centrum Nokii, Krzysztof Persona powiedział, że w tym roku docelowo zatrudnionych ma być około 100 do 150 nowych pracowników. Poszukiwani są przede wszystkim specjaliści IT i programiści gotowi tworzyć nowe technologie.

Nokia przewiduje, że w ciągu najbliższych 10 lat sieci telekomunikacyjne połączą miliardy urządzeń w inteligentne i programowalne systemy. Będzie to wymagało, między innymi, stworzenia odpowiedniego systemu łączności dla tak ogromnej liczby urządzeń. Zgodnie ze swoją wizją rozwoju telekomunikacji bezprzewodowej, Nokia stawia na innowacje oraz R&D, aby sprostać szybko rosnącym wymaganiom użytkowników oraz zapotrzebowaniu operatorów na wysoko-przepustowe łącza bezprzewodowe, co jest w dużej mierze spowodowane rosnącą popularnością smartfonów oraz dostępu do usług wideo.

„Nasi specjaliści tworzą oraz testują oprogramowanie dla elementów sieci komórkowych 3G oraz 4G i LTE-Advanced, szczególnie dla stacji bazowych telefonii komórkowej odpowiedzialnych za bezpośrednią komunikację pomiędzy naszymi telefonami a siecią operatora. Jesteśmy także zaangażowani w projekty telefonii komórkowej piątej generacji, tzw. 5G, która wejdzie do użytku dopiero po 2020 roku i pozwoli na pokonanie ograniczeń stosowanych obecnie technologii” – powiedział szef krakowskiego Centrum Nokii.

W Polsce Nokia Network jest czołowym dostawcą infrastruktury i usług głównym operatorom komórkowym, a jego dwa centra technologiczne w Krakowie i Wrocławiu zatrudniają łącznie około 3000 inżynierów oraz programistów pracujących nad najnowszymi technologiami sieci radiowych i wspomagających operatorów z całego świata.

Źródło: Nokia

Tagi

Robert Dunst

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kultowych telefonów w historii - Nokią 3310.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close