Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Nowy algorytm Google zmniejsza pliki JPEG nawet o 35 procent

Google planuje skrócić czas ładowania stron internetowych. W tym celu tworzy nowy algorytm, który ma służyć redukcji „wagi” obrazków publikowanych w internecie.

Algorytm nosi nazwę Guetzli i jest w stanie zmniejszyć pliki o rozszerzeniu JPEG nawet do 35 procent. Jak wyjaśnia Google na swoim blogu, Guetzli działa na podobnej zasadzie, co algorytm Zopfli, który firma opracowała wcześniej w celu zmniejszania wielkości plików PNG i gzip. Zopfli redukuje pliki o tych rozszerzeniach bez konieczności konwertowania ich na inny format.

Są różne sposoby ingerencji w wielkość plików JPEG. Działanie algorytmu Guetzli opiera się na procesie, który porządkuje trudne do skompresowania dane, dzięki czemu stają się one dużo łatwiejsze do spakowania. Z punktu widzenia kompresji obrazków w formacie JPEG, taki proces oznacza redukcję gradientów (przejść pomiędzy kolorami) do pojedynczych bloczków kolorów. Zmiana w jakości obrazka jest niemalże niedostrzegalna – algorytm upraszcza jedynie niewielkie detale w pliku.

Cała trudność polega na utrzymaniu balansu pomiędzy zakresem zmian w obrazku a jego rozmiarem. W tym celu algorytm stosuje specjalny model psychowizualny, decydujący o tym, które detale i kolory zostawić, a które usunąć. Termin „psychowizualny” oznacza, że mechanizm oparty jest na ludzkim systemie przetwarzania wizualnych informacji.

Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close