Nvidia prezentuje najnowszy, potężny układ Tegra X1

Koniec sporów pomiędzy Samsungiem a Nvidią

Nvidia pokazała swój nowy układ dla urządzeń mobilnych, który pod względem wydajności jest dwukrotnie szybszy od poprzednika, dorównując swoimi możliwościami konsolom nowej generacji i kartom graficznym w komputerach PC.

Tegra X1 bazuje na czterech głównych rdzeniach Cortex A-57 (mają do dyspozycji aż 2 MB pamięci cache drugiego poziomu), wykorzystywanych w przypadku bardziej wymagających zadań oraz na czterech pomocniczych rdzeniach Cortex A-53 (512 KB pamięci cache drugiego poziomu) działających podczas pracy z przeglądarką, czy też w trakcie korzystania z prostszych aplikacji. Nie wiadomo jednak, czy możliwe będzie aktywowanie wszystkich ośmiu rdzeni jednocześnie, tak jak w przypadku procesorów Exynos od Samsunga.

news-nvidia-tegrax1-procesor Nvidia prezentuje najnowszy, potężny układ Tegra X1Układ zaprojektowany został w architekturze Maxwell (20 nm), znanej chociażby z flagowego GPU dla komputerów klasy PC – GTX 980. Pod względem wydajności Tegra nie jest na tym samym poziomie co wspomniany, sztandarowy produkt Nvidii, jednak zastosowane w nim 256 rdzeni CUDA sprawiają, że X1 jest dwukrotnie wydajniejszy od opartej na architekturze obliczeniowej Kepler Tegrze K1 z 2014 roku. Przy okazji jest to pierwszy na świecie mobilny chipset, którego moc obliczeniowa przekracza 1 Teraflopa (Dla porównania, konsola Xbox One oferuje 1.3 teraflopa, zaś PlayStation 4 około 1.8 teraflopa). Co ciekawe, podobną moc oferował 15 lat temu najszybszy komputer świata, którym był ASCI Red. Do działania potrzebował on jednak aż 500 tysięcy wat energii. Nvidia Tegra X1 potrzebuje mniej niż 10 W!

Tegra X1 wspiera większość najważniejszych standardów graficznych, wliczając w to Unreal Engine 4, DirectX 12, OpenGL 4.5, CUDA, OpenGL ES 1.3 oraz Android Extension Pack. Dzięki współpracy z pamięciami RAM LPDDR4, procesor jest również w stanie odtworzyć wideo o rozdzielczości 4K z prędkością 60 klatek na sekundę oraz kodować i dekodować obrazy JPG z szybkością 600 megapikseli na sekundę (pięciokrotnie szybciej od poprzednika).

Nowy mobilny procesor Nvidii ma być wykorzystywany nie tylko w tabletach i smartfonach, ale także w komputerach pokładowych samochodów – Nvidia Drive. Tegra X1 ma zadebiutować jeszcze w tej połowie roku, kiedy to powinna pojawić się w pierwszych urządzeniach mobilnych.

Źródło: Techcrunch

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
33.49%
70 głosy
24.88%
52 głosy
22.97%
48 głosy
18.66%
39 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top