Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna – szybki Internet dla szkół

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), czyli wirtualnej sieci dostępu do Internetu łączącej wszystkie szkoły w Polsce. Docelowo ma ona umożliwić doprowadzenie do szkół łączy o przepustowości do 1 Gb/s.

 

OSE będzie wirtualną, publiczną siecią telekomunikacyjną, opartą na fizycznej infrastrukturze szerokopasmowej – już istniejącej, jak również powstałej w najbliższej przyszłości w wyniku realizacji komercyjnych i dofinansowanych inwestycji oraz infrastruktury wybudowanej dla celów OSE przez jej operatora. Sieć ta będzie obsługiwana przez podmiot, który będzie odpowiedzialny za jej uruchomienie i utrzymanie (w tym usługi serwisowe na rzecz placówek oświatowych w całej Polsce) oraz w szczególności za dostarczenie jednostkom oświatowym:

  • Dostępu do Internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s wraz z usługami bezpieczeństwa siecowego (w tym filtrowania treści)
  • Dostępu do agregatorów/dostawców treści i usług edukacyjnych.

Na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowe – Instytut Badawczy przeprowadziła już pilotaż ogólnopolskiego projektu polegającego na doprowadzeniu łączy o przepustowości do 1 Gb/s do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W pilotażu wzięło udział 36 szkół zróżnicowanych pod względem wielkości i otoczenia infrastrukturalnego (w tym w drugim etapie dołączono kolejnych 10 szkół podłączonych w technologii radiowej). Na podstawie wyników pilotażu ustalono, ze w pierwszej kolejności jednostki oświatowe zostaną podłączone do Internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, a podłączenie to odbędzie się głównie w ramach projektów budowy sieci szerokopasmowych, dofinansowanych ze środków I osi prioretytowej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Aktualnie około 18% jednostek (tj. około 5.3 tys.) jest w zasięgu sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Kolejne 30% (około 10 tys.) zostanie podłączonych do takiego Internetu w wyniku komercyjnych inwestycji przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Pozostałe 15.2 tys. lokalizacji zostało objętych interwencją Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i powinny zostać podłączone do szybkiego Internetu do 2018 roku włącznie.

Całość kosztów ponoszonych na funkcjonowanie OSE (wraz z dostarczeniem usług do szkoł) ma zostać pokryta z budżetu państwa w pierwszych latach jej działania.

Więcej informacji – Założenia do projektu ustawy o OSE (https://mc.gov.pl/files/zalozenia_do_projektu_ustawy_o_ose.pdf)

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Back to top button