Pisanie wiadomości za pomocą umysłu? To może być przyszłość Facebooka!

facebookbrain

Od jakiegoś czasu pojawiały się doniesienia, że w Budynku 8 naukowcy pracują nad jakimś tajnym projektem. Parę dni temu okazało się, że sekretny zespół ma za zadanie stworzyć sposób na pisanie za pomocą myśli. Ten futurystyczny projekt został przedstawiony na konferencji F8 przez Reginę Dugan – szefową projektu.

Regina Dugan znana jest przede wszystkim z przewodzenia eksperymentalną grupą naukowców w Google. Tym razem stanęła na czele kolejnego innowacyjnego projektu, tym razem w siedzibie Facebooka. Pierwszym celem jaki stoi przed zespołem jest stworzenie sposobu na wybór „tak/nie” za pomocą myśli. W ten sposób nasz umysł mógłby zastąpić myszkę i obsługiwać prosty interface komputera lub nawet klawiaturę. Projekt, poza codzienną wygodą, mógłby posłużyć za doskonały sposób komunikacji dla sparaliżowanych osób.

Jednak to nie jedyne nad czym pracuje się w Budynku 8. Projekt uwzględnia też wybór konkretnych słów na podstawie uczuć i emocji, a następnie udostępnienie ich publicznie.

Regina Dugan pochwaliła się również dotychczasowymi osiągnięciami w tej dziedzinie. Aktualna wersja systemu pozwala sparaliżowanej osobie na „napisanie myślami” do 8 słów na minutę. Nie jest to imponujący wynik, ale docelowo naukowcy chcą stworzyć urządzenie umożliwiające pisanie ponad 100 słów na minutę! To oznacza, że pisanie umysłem będzie znacznie szybsze niż pisanie ręcznie.

Facebook nie ma w planach stworzenia implantu ani umieszczania urządzenia w czyjejś głowie. Docelowo technologia ma być całkowicie nieinwazyjna i nieszkodliwa dla użytkownika. W tej chwili nad takim rozwiązaniem pracuje zespół ponad 60 naukowców. Facebook mówi też o stworzeniu prototypu w przeciągu najbliższych dwóch lat, który następnie przejdzie serię testów i badań. W długofalowych planach jest produkcja urządzenia na skalę masową.

Źródło: Theverge

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
3 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top