Policja we współpracy z T-Mobile doprowadziła do aresztowania czterech cyberprzestępców handlujących danymi osobowymi

tmobile

Owocna współpraca organów ścigania z operatorem sieci komórkowych. Autorski system bezpieczeństwa T-Mobile pozwolił na wykrycie nietypowych zjawisk w systemach telekomunikacyjnych, które były wynikiem działania nieuczciwych pracowników jednego z Call Center. Przestępcy wykradali dane osobowe klientów po czym sprzedawali je konkurencyjnemu operatorowi.

T-Mobile przekazał policji wyniki swojego wewnętrznego śledztwa, które doprowadziły funkcjonariuszy do aresztowania czterech mężczyzn pracujących dla zewnętrznej firmy obsługującej infolinię operatora. Pracownicy dostali nieautoryzowany dostęp do bazy danych T-Mobile oraz bezprawnie ją przetwarzali. Dane zawierały dokładne informacje teleadresowe abonentów. Mężczyźni dostawali od konkurencyjnego operatora stałą zapłatę za działalność reklamową, która w rzeczywistości była cyberprzestępstwem.

Aresztowani to 34-letni mieszkańcy województw podkarpackiego i dolnośląskiego. Wśród nich znalazł się właściciel omawianego Call Center obsługującego T-Mobile, który stworzył dedykowany skrypt do zgrywania i zapisywania na zewnętrznym serwerze wrażliwych informacji. Policyjni eksperci zabezpieczyli hasła do serwerów na których przechowywane były setki skradzionych danych. Ponadto właściciel firmy posiadał na swoim komputerze zaawansowane oprogramowanie służące do nagrywania nawiązywanych połączeń przez konsultantów (zapisy były nielegalnie przechowywane na zewnętrznych serwerach) oraz dokumentację księgową potwierdzającą dokonywanie szeregu przestępstw przez mężczyzn.

Obecnie cyberprzestępcom grozi do trzech lat pozbawienia wolności za popełnienie przestępstw z artykułów 266 KK, 267 KK, 269b KK oraz art. 49 ustawy o ochronie danych osobowych. Policjanci z Biura do Walki z Cybeprzestępczością Komendy Głównej Policji oraz policjanci Komendy Rejonowej Policji Warszawa II nie wykluczają, że zgromadzone dane były wykorzystywane również do innych wykroczeń. Są one obecnie analizowane przez specjalistów.

Źródło: Policja.pl

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top