Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Polski internet ma być wolny od cyberprzestępców. Antonii Macierewicz zapowiedział stworzenie wojsk cybernetycznych

Podczas CYBERSEC Forum odbywającego się w Krakowie Antonii Macierewicz – Minister Obrony Narodowej powiedział, że już niebawem stworzone zostaną specjalne organy walczące z cyberprzestępczością, która dotyka nasz rząd pośrednio i bezpośrednio. Podczas swojego wystąpienia minister przypomniał o atakach na państwowe serwery tuż przed czerwcowym szczytem NATO.

Na organizację wojsk cybernetycznych Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczy dwa miliardy złotych. Za tę sumę mają zostać stworzone struktury składające się z najwybitniejszych specjalistów działających w obrębie bezpieczeństwa w sieci.

W tym roku, pod koniec czerwca wirus Petya zadał poważne straty Ukrainie i przedsiębiorstwom ukraińskim. Z kolei w lipcu zaatakowano amerykańskie elektrownie, w tym elektrownie jądrowe. (…) Nasz główny przeciwnik uczynił z informacji swoją najważniejszą broń. Wykorzystywane są wszelkie środki,dzięki którym można zmanipulować opinię publiczną. Całe społeczeństwa mogą być zainfekowane narzędziami propagandowymi – mówił Antoni Macierewicz. Ministerstwo Obrony Narodowej ponosi odpowiedzialność za zapewnienie cyberbezpieczeństwa w cyberprzestrzeni na poziomie państwowym i nikt nie zwolni nas z tej odpowiedzialności – dodaje.

Podobną opinię wyrażała Minister Cyfryzacji – Anna Streżyńska, która uważa, że cyberbezpieczeństwo jest obecnie jednym z głównych priorytetów polskiego rządu. Jej zdaniem Polska powinna by krajem odpornym na ataki hakerów.

Miejmy nadzieję, że nasi politycy podejdą do sprawy wojsk cybernetycznych z należytym profesjonalizmem i będą opierać się na opiniach specjalistów z tej dziedziny. Warto zwrócić uwagę na to, że aby cyberprzestępstwa w naszym kraju były naprawdę przestępstwami trzeba zająć się nie tylko tworzeniem nowych organów, ale również modyfikacją obecnie obowiązującego prawa.

Źródło: Cybersec
Back to top button