Wiadomości

Raport Gartner: Apple największym producentem smartfonów na świecie

Jak wynika z danych opublikowanych przez firmę analityczną Gartner, Apple zdetronizował Samsunga i w IV kwartale 2014 roku stał się największym producentem smartfonów na całym świecie sprzedając 74.8 miliona iPhone’ów w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku.

Po raz pierwszy od 2011 roku firma z Cupertino liderowała w kwestii sprzedanych sztuk słuchawek w ciagu jednego kwartału (20.4% udziału w całkowitej sprzedaży). W tym samym czasie Samsung sprzedał 73 miliony swoich smartfonów, zajmując ostatecznie drugie miejsce w stawce (19.9% udziału). W IV kwartale 2013 roku sytuacja wyglądała zgoła odmiennie. Koreański producent znacząco wyprzedził konkurencję z wynikiem 83.3 miliona egzemplarzy. Apple sprzedał wtedy 50.2 miliona smartfonów, czyli o 49% mniej niż obecnie, zaś Samsung o 12% więcej.

Trzecie, czwarte i piąte miejsce należało odpowiednio do Lenovo-Motorola (24.3 miliona sztuk), Huawei (21 miliona) oraz Xiaomi (18.6 miliona). Ostatni z producentów zanotował też największy, bo aż trzykrotny, przyrost sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku. Z kolei w całym 2014 roku Xiaomi sprzedał ponad 60 milionów swoich smartfonów. W ujęciu rocznym brylował Samsung z wynikiem 307.5 miliona sztuk (392.5 miliona licząc podstawowe telefony, tzw. feature phone’y), które znalazły swoich nabywców. Apple zaś sprzedał 191.4 miliona iPhone’ów. Zestawienie zamknęły Lenovo, Huawei oraz LG.

Źródło: Gartner

Tagi

Robert Dunst

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kultowych telefonów w historii - Nokią 3310.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close