Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Raport Standard&Poor’s: Orange i Polkomtel ze spadkami

Analitycy agencji ratingowej Standard&Poor’s ocenili wyniki i perspektywy polskich operatorów telekomunikacyjnych. Rewelacji nie ma i nie będzie.

Według opublikowanego przez S&P raportu Orange Polska w latach 2014 – 2015 zanotuje spadek przychodów na poziomie 2 – 5 %. Rentowność operatora w 2014 roku utrzyma się na poziomie pomiędzy 30 a 32 %, natomiast w roku 2015 może wykazać tendencję rosnącą i dać wynik w okolicach 31 a 33 %.

Analitycy zauważają, że w przypadku Orange Polska spadek przychodów na użytkownika usług mobilnych nie zostanie wyrównany przez wzrost w segmencie transmisji danych. Dodatkowo tendencja spadkowa w przychodach utrzyma się w przypadku usług stacjonarnych oferowanych przez operatora. W obecnej sytuacji spółki, S&P wsparcie dla jej rentowności widzi głownie we wprowadzaniu oszczędności, które będą musiały zrównoważyć spadki przychodów i wyższe subsydiowanie telefonów.

W przypadku Polkomtela specjaliści S&P prognozują w 2014 roku spadek przychodów od 2 do 4 %. Jego główną przyczynę specjaliści upatrują w obniżce stawek międzyoperatorskich (MTR) oraz coraz częstszym przechodzeniu klientów operatora na tańsze niż dotąd oferty nielimitowane. Jednak analitycy są w rozważaniach dotyczących Polkomtela umiarkowanymi optymistami. Ich zdaniem już w 2015 roku przychody operatora mogą wykazać tendencję rosnącą i osiągnąć wzrost na poziomie 1 %. Ma to być wynik większej popularności usług przesyłania danych i niezbyt wielkiego spadku przychodów w usługach głosowych.

S&P ujął także w swym raporcie prognozy dla spółki P4, operatora sieci Play. Zdaniem analityków osiągnie ona w roku 2014 wzrost przychodów na poziomie 12 – 14 %, zaś w roku 2015 wyniesie on kilka procent.

W raporcie S&P zabrakło danych na temat Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci T-Mobile.

Źródło: PAP

Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close