Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Spółdzielnie mieszkaniowe blokują instalację światłowodu Orange

Mieszkańcy Legionowa mieszkający w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej mają problem z uzyskaniem dostępu do internetu światłowodowego firmy Orange.

Expert image

Powiedzieli mi, że jeśli mieszkam w blokach należących do spółdzielni, to nie będę mógł skorzystać z oferty firmy Orange. W spółdzielni mają własną kablówkę LTV oraz Vectrę i pewnie dlatego nie chcą wpuścić Orange. Ale dlaczego ja mam nie mieć dostępu do szybkiego internetu i nowoczesnej technologii i z tego powodu cierpieć

– ujawnił na łamach serwisu Mazowieckie To i Owo jeden z mieszkańców miasta.

Expert image

Niestety to nie jedyna spółdzielnia, która na hasło „inwestycje światłowodowe Orange” zamyka się w sobie

– informuje Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy operatora. Problemy z dostępem występują w wielu miejscach, a Orange oczekuje obecnie na decyzję regulatora w 57 przypadkach.

Ze względu na skalę problemu – nawet przy dobrej woli regulatora – na rozstrzygnięcie sporu potrzeba co najmniej kilku miesięcy. Przepisy w praktyce nie zawierają sankcji dla utrudniających dostęp do nieruchomości, dlatego też zdaniem Jabczyńskiego zwyczajnie „opłaca się” przedłużać proces, zwłaszcza tym, którzy sami dostarczają usługi w danej lokalizacji albo współpracują z wybranym dostawcą.

W sumie Orange Polska od 2015 r. skierował do UKE ponad 100 spraw dotyczących problemów w dostępie do nieruchomości. Wśród nich także ta związana z SML-W w Legionowie, złozona 21 marca br. Postępowanie wciąż trwa.

Expert image

Swoją drogą nie czekamy z założonymi rękoma na wydanie decyzji regulatora. Zawsze staramy się negocjować i przekonywać właścicieli nieruchomości by uzyskać ich zgodę na udostępnienie nieruchomości bez interwencji UKE. Zapewniamy o wysokim standardzie wykonania instalacji światłowodowej i korzyściach dla mieszkańców całej spółdzielni wynikających z podłączenia najnowszej technologii np. możliwości monitoringu. Niestety uzyskanie zgody na realizację inwestycji, zwłaszcza w dużych spółdzielniach (np. SM Przylesie w Koszalinie – 9246 gospodarstw domowych czy SM Hutnik w Częstochowie – 12 500 gospodarstw domowych) jest trudne i długotrwałe. Spółdzielnie, czy wspólnoty szczególnie niechętnie podchodzą do realizacji instalacji światłowodowej tam gdzie już są inni operatorzy kablowi. Zdarzało się na, że uzależniały dostęp do nieruchomości np. od wybudowania placu zabaw – powiedział rzecznik Orange.

Back to top button