Sztuczna inteligencja może przewidzieć atak serca

serce

Najnowszy komputerowy algorytm jest w stanie szybciej przewidzieć atak serca niż oficjalne procedury American College of Cardiology/American Heart Association. Czy to oznacza, że wkrótce komputery będą mogły obliczać ryzyko wystąpienia zawału?

Dotychczasowe procedury opierały się na liście ośmiu objawów stworzonej przez ACC/AHA. W skład listy wchodził między innymi wiek, poziom cholersterolu i wysokość ciśnienia krwi. Według statystyk na tej podstawie lekarze byli w stanie przewidzieć ryzyko zawału w 72,8%.

Naukowcy z Uniwersytetu Nottingham stworzyli algorytm, który jest w stanie obliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia ataku serca u pacjenta z dokładnością do 76,4%. Do tego celu wykorzystano dane prawie 380 tysięcy pacjentów z całej Wielkiej Brytanii. Na podstawie 290 tysięcy stworzono system przewidujący zawał. Skuteczność algorytmu była nie tylko wyższa, ale też o 1,6% zmniejszyła liczbę fałszywych alarmów.

Stephen Weng, koordynator projektu, przyznaje, że stworzony algorytm brał pod uwagę czynniki, których normalnie nie uwzględnia się w wytycznych ACC/AHA. Imponujące jest jednak to, że na 83 tysiące pacjentów w grupie testowej, system uratowałby o 355 więcej osób niż zespół lekarzy.

Źródło: Engadget

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
66.67%
2 głosy
33.33%
1 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top