Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Sztuczna inteligencja może przewidzieć atak serca

Najnowszy komputerowy algorytm jest w stanie szybciej przewidzieć atak serca niż oficjalne procedury American College of Cardiology/American Heart Association. Czy to oznacza, że wkrótce komputery będą mogły obliczać ryzyko wystąpienia zawału?

Dotychczasowe procedury opierały się na liście ośmiu objawów stworzonej przez ACC/AHA. W skład listy wchodził między innymi wiek, poziom cholersterolu i wysokość ciśnienia krwi. Według statystyk na tej podstawie lekarze byli w stanie przewidzieć ryzyko zawału w 72,8%.

Naukowcy z Uniwersytetu Nottingham stworzyli algorytm, który jest w stanie obliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia ataku serca u pacjenta z dokładnością do 76,4%. Do tego celu wykorzystano dane prawie 380 tysięcy pacjentów z całej Wielkiej Brytanii. Na podstawie 290 tysięcy stworzono system przewidujący zawał. Skuteczność algorytmu była nie tylko wyższa, ale też o 1,6% zmniejszyła liczbę fałszywych alarmów.

Stephen Weng, koordynator projektu, przyznaje, że stworzony algorytm brał pod uwagę czynniki, których normalnie nie uwzględnia się w wytycznych ACC/AHA. Imponujące jest jednak to, że na 83 tysiące pacjentów w grupie testowej, system uratowałby o 355 więcej osób niż zespół lekarzy.

Source: Engadget
Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close