Tajemnicze zniknięcie UC Browser ze sklepu Google. Czy przeglądarka kradła dane klientów?

uc-browser 850x478

To zła wiadomość dla użytkowników chińskich programów. Firma Google podjęła decyzję o usunięciu ze swojego sklepu mobilnego aplikacji UC Browser. Powód nie jest znany, ale spekuluje się, że firmy UCWeb i Alibaba Group – właściciele marki – kradły dane klientów i magazynowały je na lokalnych serwerach, jednak nie wyklucza się, że Google chciało pozbyć się coraz popularniejszej konkurencji.

UC Browser najchętniej pobierane było w Indiach, gdzie zdominował 50% rynku mobilnych przeglądarek internetowych. Szacuje się, że miesięcznie aż 100 milionów użytkowników tego kraju aktywnie korzystało z tego programu. Teoria o odsunięciu konkurenta Google wydaje się więc prawdopodobna, jednak trzeba wspomnieć, że już od kilkunastu miesięcy w sieci pojawiały się niekorzystne dla UCWeb raporty sugerujące, że przeglądarka nielegalnie zbiera i przechowuje wrażliwe dane użytkowników. Badania przeprowadzane były przez niezależne podmioty zajmujące się bezpieczeństwem w sieci.

Pierwsze informacje o nieuczciwym zachowaniu firmy UCWeb pochodzą aż z 2015 roku, kiedy to właśnie kanadyjscy specjaliści do spraw bezpieczeństwa w sieci sugerowali, że UC Browser ma bardzo słabe zabezpieczenia i wbudowany kod przesyłający dane w nieznane wtedy miejsce. Kanadyjczycy mówili wtedy, że łatwo dostępne dla osób trzecich są takie informacje, jak historia wyszukiwania, hasła, numery telefonów komórkowych, a w skrajnych przypadkach nawet numery kart płatniczych i kredytowych z danymi właścicieli.

Trzeba pamiętać, że żadne z powyższych informacji nie zostały jeszcze potwierdzone, a zarówno firma Google jak i UCWeb nie wydali jeszcze oficjalnych komunikatów w tej sprawie. Jeśli jednak jesteście użytkownikami UC Browser, to polecamy rozsądne korzystanie z przeglądarki. Z niecierpliwością czekamy na kolejne informacje w tej sprawie.

Źródło: AndroidAuthority

Your opinion

What is your opinion on that?

I like
I have mixed feelings
I do not like
I have no opinion
0%
0 votes
0%
0 votes
0%
0 votes
100%
1 votes

Comments

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top