Urządzenia z Androidem celem zwiększonej liczby ataków. Polska w czołówce niechlubnego rankingu

Urządzenia z Androidem celem zwiększonej liczby ataków. Polska w czołówce niechlubnego rankingu

Z najnowszego zestawienia cyberzagrożeń firmy Check Point Software Technologies wynika, że w ostatnim czasie nastąpił niemal 20-procentowy wzrost użycia złośliwego oprogramowania na urządzeniach mobilnych, a Polska była najbardziej podatnym na ataki hakerskie krajem Unii Europejskiej.

Opierając się na danych z mapy cyberzagrożeń ukazującej w czasie rzeczywistym miejsca i sposoby przeprowadzania ataków, firma Check Point zidentyfikowała w listopadzie ubiegłego roku ponad 1200 różnych odmian złośliwego oprogramowania (malware). Wśród najczęściej wymienianych, odpowiadających za niemal 40% wszystkich rozpoznanych ataków, były:

  • Conficker – odpowiada za 20% wszystkich ataków. Urządzenia zainfekowane przez takie oprogramowanie są kontrolowane przez botnet. Wyłącza usługi zabezpieczeń, narażając na dalsze infekcje.
  • Cutwail – botnet używany głównie do rozsyłania spamu oraz ataków DdoS.
  • Necurs – używany jako backdoor do pobierania kolejnych złośliwych programów na zainfekowane urządzenie oraz do wyłączania usług zabezpieczeń, by uniemożliwić jego wykrycie.

Badania ujawniły również globalny wzrost w użyciu malware na urządzeniach mobilnych na poziomie 17%. Za ataki na urządzenia mobilne najczęściej odpowiadały trzy rodziny oprogramowań – Xinyin (trojan fałszujący kliknięcia na chińskich stronach reklamowych), Ztorg (trojan instalujący na telefonie aplikację bez wiedzy użytkownika) oraz AndroRAT (malware dające pełną, zdalną kontrolę nad urządzeniem). Każde z nich wycelowane były wyłącznie na sprzęty z Androidem. Według najnowszych badań, Polska zajęła niechlubną, pierwszą pozycję wśród państw Unii Europejskiej, wyprzedzając m.in. Grecję i Włochy, biorąc pod uwagę skalę cyberzagrożeń. W klasyfikacji ogólnoświatowej uplasowaliśmy się z kolei na 34 miejscu. Najbardziej zagrożonymi urządzeniami okazały się te podłączone do sieci w Arabii Saudyjskiej i Namibii. W 2015 roku co godzinę dochodziło średnio do 106 różnego rodzaju ataków wymierzonych w organizacje na całym świecie. To 48 razy częściej niż rok wcześniej. Zdaniem ekspertów, cyberprzestępcy do wykradania danych osobistych coraz częściej wykorzystują luki w aplikacjach antywirusowych oraz programy typu „bot”, które w 2014 roku zaatakowały aż 83% firm.

Źródło: Check Point

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
16.67%
1 głosy
16.67%
1 głosy
33.33%
2 głosy
33.33%
2 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top