Wiemy kim są obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce

Szacuje się, że na terenie Polski przebywa 1 250 000 obywateli Ukrainy. Firma badawcza Selectivv na podstawie swojego autorskiego badania oszacowała kim oni są, czym się zajmują oraz jakie są ich aspiracje społeczne.

Obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce to w 56,2% mężczyźni oraz 43,8% kobiety. W przeważającej większości są to młode osoby w wieku od 21 do 30 lat. Takich osób jest 37,8%. Według badania kolejną najliczniejszą grupą wiekową są osoby w wieku od 31 do 40 lat – jest ich w Polsce 29,2%. Ponad 15% stanową 40-latkowie, 7,2% – osoby w wieku 50+. Tyle samo jest osób w wieku 11-20 lat. Poniżej 10 roku życia jest 3,6% Ukraińców w Polsce.

Z punktu widzenia operatorów komórkowych na czoło wysunęły się dwa brandy, z których obywatele Ukrainy najczęściej korzystają w naszym kraju. To Play – ponad 40% respondentów i T-Mobile – 37% respondentów. Na kolejnych miejscach jest Orange (13%) oraz Plus (10%). 

Jeżeli z podziału demograficznego ze względu na wiek możemy wywnioskować, że Ukraińcy w Polsce to w takim samym stopniu osoby młode, często studiujące w naszym kraju, jak też osoby szukające zatrudnienia (30+). Tak w przypadku podziału na operatorów widać, że wybierają oni operatora Play – postrzegany jako niskokosztowy dostęp do usług telekomunikacyjnych.

Gdzie mieszkają?

Osoby mieszkające w Polsce pochodzenia ukraińskiego mieszkają głównie w Warszawie, Wrocławiu, a następnie w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Lublinie. Społeczność ukraińska jest zarówno rozlokowane w okolicach w stolicy, jak też w okolicach Śląska oraz w okolicach Rzeszowszczyzny, gdzie znajduje się bezpośrednia granica Polski z Ukrainą. Wśród popularnych miast i dzielnic jest warszawska Praga oraz Ursynów oraz podwarszawska Wesoła i Sulejówek, gdzie znajdują się hotele pracownicze przeznaczone dla imigrantów zarobkowych. W Trójmieście Ukraińcy najchętniej wybierają Gdańsk Wrzeszcz, a od Gdyni wolą Rumię.

Jakich aplikacji używają?

Zaskoczenie możemy być biorąc pod uwagę, jakich aplikacji używają Ukraińcy w naszym kraju – chodzi głównie o aplikacje społecznościowe, służące do komunikowania się zarówno pomiędzy sobą, jak i z własną rodziną na Ukrainie. W przeważającej większości jest to aplikacja Viber, która służy zarówno do komunikowania się w postaci wiadomości tekstowych, jak też prowadzenia rozmów głosowych. Viber był jedną z pierwszych aplikacji tak zwanych VoIP (Voice over Internet Protocol). I choć w Polsce nie jest już tak popularny, jak kiedyś, za naszą wschodnią granicą widać, że cieszy się największym powodzeniem. Korzysta z niej aż 73,2% osób.

Na drugim miejscu jest aplikacja Facebook Messenger/Facebook Messenger Lite, z której korzysta 31% osób, a następnie Telegram uważany za aplikację do przesyłania bezpiecznych i prywatnych wiadomości (14,5%). Na czwartym miejscu z wynikiem 11,2% jest VK tak zwany VKontakte, a później WhatsApp, który z kolei jest popularny wśród osób mieszkających na Zachodzie oraz bliżej w Polsce nieznana aplikacja OK – odpowiednio 7,9% i 5,5%.

2019.03.06_6_plinfografika_ukraincy_w_pl-850x444 Wiemy kim są obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce

Osoby ukraińskiego pochodzenia mieszkający na terenie naszego kraju najczęściej posiadają w naszym kraju także rachunek bankowy. Wśród aplikacji bankowych największą popularnością cieszy się PKO BP, następnie Pekao SA oraz mBank.

Zbadano także, czy osoby ukraińskiego pochodzenia planują założyć rodzinę w naszym kraju. W 2018 roku deklarowało tak 4,59% kobiety, z czego w 2,24% dochodziło do ciąży. Rok później odsetek wzrósł niemal dwukrotnie do 11,60% jeśli chodzi o planowanie i 3,24% jeśli chodzi o zajście w ciążę. 

Skąd takie dane? 

Podchodząc do analizy założono, że osoba z Ukrainy mieszkająca w Polsce to taka, która posiada kartę SIM polskiego operatora, ale w telefonie ma ustawiony język rosyjski lub ukraiński oraz minimum raz w przeciągu 2018 roku była na terenie Ukrainy lub zmieniła w tym czasie karty SIM na operatora ukraińskiego. Na tej podstawie została wybrana próba 600 tys. użytkowników, a następnie sporządzone dane. Baza powstała na podstawie zgromadzonych danych z 200 tys. aplikacji mobilnych oraz 15 mln stron WWW.

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top