Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Wiemy kim są obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce

Szacuje się, że na terenie Polski przebywa 1 250 000 obywateli Ukrainy. Firma badawcza Selectivv na podstawie swojego autorskiego badania oszacowała kim oni są, czym się zajmują oraz jakie są ich aspiracje społeczne.

Obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce to w 56,2% mężczyźni oraz 43,8% kobiety. W przeważającej większości są to młode osoby w wieku od 21 do 30 lat. Takich osób jest 37,8%. Według badania kolejną najliczniejszą grupą wiekową są osoby w wieku od 31 do 40 lat – jest ich w Polsce 29,2%. Ponad 15% stanową 40-latkowie, 7,2% – osoby w wieku 50+. Tyle samo jest osób w wieku 11-20 lat. Poniżej 10 roku życia jest 3,6% Ukraińców w Polsce.

Z punktu widzenia operatorów komórkowych na czoło wysunęły się dwa brandy, z których obywatele Ukrainy najczęściej korzystają w naszym kraju. To Play – ponad 40% respondentów i T-Mobile – 37% respondentów. Na kolejnych miejscach jest Orange (13%) oraz Plus (10%). 

Jeżeli z podziału demograficznego ze względu na wiek możemy wywnioskować, że Ukraińcy w Polsce to w takim samym stopniu osoby młode, często studiujące w naszym kraju, jak też osoby szukające zatrudnienia (30+). Tak w przypadku podziału na operatorów widać, że wybierają oni operatora Play – postrzegany jako niskokosztowy dostęp do usług telekomunikacyjnych.

Gdzie mieszkają?

Osoby mieszkające w Polsce pochodzenia ukraińskiego mieszkają głównie w Warszawie, Wrocławiu, a następnie w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Lublinie. Społeczność ukraińska jest zarówno rozlokowane w okolicach w stolicy, jak też w okolicach Śląska oraz w okolicach Rzeszowszczyzny, gdzie znajduje się bezpośrednia granica Polski z Ukrainą. Wśród popularnych miast i dzielnic jest warszawska Praga oraz Ursynów oraz podwarszawska Wesoła i Sulejówek, gdzie znajdują się hotele pracownicze przeznaczone dla imigrantów zarobkowych. W Trójmieście Ukraińcy najchętniej wybierają Gdańsk Wrzeszcz, a od Gdyni wolą Rumię.

Jakich aplikacji używają?

Zaskoczenie możemy być biorąc pod uwagę, jakich aplikacji używają Ukraińcy w naszym kraju – chodzi głównie o aplikacje społecznościowe, służące do komunikowania się zarówno pomiędzy sobą, jak i z własną rodziną na Ukrainie. W przeważającej większości jest to aplikacja Viber, która służy zarówno do komunikowania się w postaci wiadomości tekstowych, jak też prowadzenia rozmów głosowych. Viber był jedną z pierwszych aplikacji tak zwanych VoIP (Voice over Internet Protocol). I choć w Polsce nie jest już tak popularny, jak kiedyś, za naszą wschodnią granicą widać, że cieszy się największym powodzeniem. Korzysta z niej aż 73,2% osób.

Na drugim miejscu jest aplikacja Facebook Messenger/Facebook Messenger Lite, z której korzysta 31% osób, a następnie Telegram uważany za aplikację do przesyłania bezpiecznych i prywatnych wiadomości (14,5%). Na czwartym miejscu z wynikiem 11,2% jest VK tak zwany VKontakte, a później WhatsApp, który z kolei jest popularny wśród osób mieszkających na Zachodzie oraz bliżej w Polsce nieznana aplikacja OK – odpowiednio 7,9% i 5,5%.

blank

Osoby ukraińskiego pochodzenia mieszkający na terenie naszego kraju najczęściej posiadają w naszym kraju także rachunek bankowy. Wśród aplikacji bankowych największą popularnością cieszy się PKO BP, następnie Pekao SA oraz mBank.

Zbadano także, czy osoby ukraińskiego pochodzenia planują założyć rodzinę w naszym kraju. W 2018 roku deklarowało tak 4,59% kobiety, z czego w 2,24% dochodziło do ciąży. Rok później odsetek wzrósł niemal dwukrotnie do 11,60% jeśli chodzi o planowanie i 3,24% jeśli chodzi o zajście w ciążę. 

Skąd takie dane? 

Podchodząc do analizy założono, że osoba z Ukrainy mieszkająca w Polsce to taka, która posiada kartę SIM polskiego operatora, ale w telefonie ma ustawiony język rosyjski lub ukraiński oraz minimum raz w przeciągu 2018 roku była na terenie Ukrainy lub zmieniła w tym czasie karty SIM na operatora ukraińskiego. Na tej podstawie została wybrana próba 600 tys. użytkowników, a następnie sporządzone dane. Baza powstała na podstawie zgromadzonych danych z 200 tys. aplikacji mobilnych oraz 15 mln stron WWW.

Back to top button