Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Wirtualna rzeczywistość uśmierza ból dwa razy lepiej niż morfina

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie na temat zastosowania gogli VR w celach przeciwbólowych. Czy technologia może być skuteczną alternatywą dla leków?

Ameryka uzależniona od opioidów

Ponad 100 milionów Amerykanów cierpi na ból przewlekły. Przez lata do jego niwelowania używano opioidów (m.in. kodeina, morfina, heroina) – w ostatnich trzech dekadach częstotliwość wydawania recept na tego typu substancje wzrosła aż trzykrotnie. Przez to obecnie państwo, w którym mieszka 5% ludności świata, jest odpowiedzialne aż za 80% globalnego zużycia opioidów. Nic zatem dziwnego, że opracowywane są inne, skuteczniejsze lub bezpieczniejsze metody.

Poparzenia kontra bałwany

Wirtualna rzeczywistość jest używana już od lat 60. XX wieku w amerykańskim wojsku – choć oczywiście wtedy urządzenia VR były dużo bardziej prymitywne niż obecnie. Stosuje się ją do terapii psychologicznych i nauczania języków obcych, a także do leczenia fizycznych urazów. Dla przykładu, eksperymentalna terapia SnowWorld jest używana do pomocy ofiarom poparzeń. Sposób jej działania brzmi trochę absurdalnie – pacjenci są przenoszeni do wirtualnego świata wypełnionego… bałwanami i pingwinami, w które wystrzeliwane są wirtualne śnieżki z wirtualnej armaty. Najciekawszy jest jednak fakt, że metoda ta jest dość skuteczna, ponieważ przede wszystkim pozwala skupić się na czymś innym niż ból.

Technologia lepsza niż morfina

Na bazie sukcesu SnowWorld utworzono firmę Firsthand Technology, która rozszerzy działanie technologii do leczenia innych bolesnych urazów. Pierwsze testy są bardzo obiecujące. W badaniu przeprowadzonym na 40 pacjentach, z których każdy uczestniczył w 60 sesjach VR, odnotowano zmniejszenie bólu o 30–50%. Dla porównania, za pomocą morfiny osiągane są wyniki na poziomie zaledwie 30%.

Source: Quartz
Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close