Wiadomości

Władze Turcji blokują dostęp do Wikipedii

Władze tureckie zablokowały swoim obywatelom dostęp do Wikipedii, powołując się na prawo, które pozwala to zrobić, gdy strona internetowa zawiera treści nieprzyzwoite lub stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Władze państwa powołały się na regulację prawną, która zezwala na zablokowanie dostępu do pojedynczych stron oraz dużych serwisów w celach ochrony porządku publicznego, narodowego bezpieczeństwa czy dobra obywateli. Kierowana przez państwo tureckie agencja informacyjna Anadolu podaje za przyczynę tego posunięcia fakt, że Wikipedia próbuje wystawić na szwank dobre imię kraju, ponieważ niektóre dostępne tam artykuły sugerują, że stolicą kraju kierują grupy bojowe. Turcja zarzuca Wikipedii „promowanie terroryzmu” i sugerowanie związków państwa z organizacjami terrorystycznymi.

Zablokowanie dostępu do Wikipedii dotyczy wszystkich wersji językowych internetowej encyklopedii. Nie wiadomo, jak długo będzie trwała blokada. Agencja Anadolu twierdzi, że może zostać zniesiona, jeśli Wikipedia dostosuje się do wymagań rządu tureckiego.

Po nieudanym puczu, który miał miejsce w zeszłym roku, ponad 120 tysięcy członków tureckiej administracji państwowej, policji i organów sądowniczych zostało zwolnionych lub zawieszonych w obowiązkach. Ponad 40 tysięcy osób trafiło do więzienia ze względu na podejrzenia o powiązania z organizacjami terrorystycznymi.

Source: Reuters

Tagi

Dagmara

Grywa na komputerze, układa niemądre wierszyki. W portalu próbuje swoich sił na stanowisku newswoman. Fanka wszystkiego, co biega na czterech nogach i jest szczęśliwe. Pisze tu i ówdzie od ponad 10 lat.

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close