Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Wszystkie nowe smartfony Nokii otrzymają aktualizacje do Androida 8, a także Androida 9

Dobre wieści dla fanów odrodzonej fińskiej firmy – choć od premiery Androida 8.0 Oreo minęło niewiele czasu, HMD Global (właściciel marki Nokia) zdążyło już zapowiedzieć, że dla wszystkich smartfonów Nokii zostaną udostępnione aktualizacje do nowej wersji systemu, a także do niezapowiedzianego jeszcze Androida P.

Ta informacja została przedstawiona podczas premiery Nokii 8 w Filipinach. Warto podkreślić, że aktualizacje do nowych edycji Androida dotyczą nawet najtańszego modelu w ofercie fińskiego feniksa, czyli sprzedawanej za ok. 600 zł Nokii 3. Dzięki temu wszyscy użytkownicy będą mogli skorzystać z nowych funkcji oraz usprawnień w dziedzinie działania oprogramowania i jakości zabezpieczeń.

Odblokowany bootloader

HMD Global zapewniło także, że bootloader w każdym ze smartfonów Nokii będzie odblokowany. Co to oznacza? Bootloader jest w zasadzie pierwszym programem działającym po włączeniu urządzenia – to dopiero on uruchamia system operacyjny. Jako że każdy smartfon z Androidem wyposażony jest w inne podzespoły, bootloader musi być do nich odpowiednio dostosowany, a zatem każdy z producentów implementuje go w nieco inny sposób. Najważniejszą dla użytkowników informacją jest właśnie fakt, czy jest on zablokowany. Odblokowany bootloader umożliwia wprowadzanie znaczących modyfikacji urządzenia, a jak wiadomo społeczność fanów Androida lubuje się w dostosowywaniu działania telefonu do swoich potrzeb. Przy odblokowanym bootloaderze możliwe jest tzw. rootowanie smartfona (dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji poprzez korzystanie z konta administratora), a także wgranie innego systemu operacyjnego. W internecie można natknąć się na wiele fanowskich modyfikacji Androida, z których najpopularniejszą jest LineageOS (dawniejszy CyanogenMod).

Android 8 na Nokii 8 jeszcze w tym miesiącu

HMD nie próżnuje w przygotowywaniu aktualizacji dla swoich smartfonów. Według różnych źródeł Android Oreo trafi na flagową Nokię 8 jeszcze przed końcem października.

Źródło: Androidauthority
Back to top button