Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Wywiad z Tomaszem Kulisiewiczem: W gąszczu technologii mobilnych

Rozmowa Teleguru z analitykiem rynku komunikacji elektronicznej, który dotyczy zawiłości technologicznej terminologii i standardów mobilnego Internetu

Teleguru: LTE, 4G, HSPA+… Przeciętny odbiorca usług mobilnych jest atakowany tymi nazwami przez operatorów w reklamach i ofertach. Tymczasem Kowalskiemu najczęściej trudno się zorientować, o co tak naprawdę chodzi w przypadku każdej z tych technologii. Czy możemy w skrócie wyjaśnić, czym charakteryzuje się każda z nich i jakie są podstawowe, istotne dla użytkownika różnice pomiędzy nimi?

Tomasz Kulisiewicz: LTE (Long Term Evolution) to jedna z komórkowych technologii transmisyjnych. Jej parametry techniczne wypracowane zostały przez porozumienie 3GPP (3rd Generation Partnership Project) i przedstawione do włączenia do standardów ITU-R opisujących czwartą generację komórkowej transmisji bezprzewodowej – stąd oznaczenie 4G. Tak naprawdę według standardów ITU-R do IMT-Advanced, czyli prawdziwej 4 generacji, należeć ma dopiero LTE-Advanced, z którym dostawcy sprzętu i operatorzy dopiero eksperymentują, ale specjalnie nikt nie protestuje przeciwko określaniu LTE – zwłaszcza najnowszych wydań – mianem 4G. Transmisja 4G realizowana jest w sieciach o architekturze All-IP, obok wysokich prędkości transmisji najkorzystniejszą cechą są bardzo krótkie czasy opóźnień (a więc i odpowiedzi sieci – czyli praktycznie: czasu dostępu do serwisów, stron WWW itp.

HSPA+ (Evolved High-Speed Packet Access) to rozbudowany wariant technologii poprzedniej generacji, zapoczątkowanej przez UMTS i nazywanej 3G. HSPA+ nazywana jest czasem 3.5G (co widać na wyświetlaczach niektórych smartfonów) albo nawet (trochę żartobliwie) 3.75G. HSPA+ może być realizowana w architekturze sieci bardzo zbliżonej (z punktu widzenia operatorów) do płaskiej i prostej struktury All-IP, którą charakteryzują się sieci 4G, ale na razie przeważnie zbudowana jest na „mieszaninie architektur”. Obrazowo można by ją nazwać kolejnym dość udanym „wciśnięciem” pakietów z danymi do transmisji głosu – dla której stworzono początkowo telefonię GSM.

Jeżeli poszukujemy nowej oferty u operatorów komórkowych, to na którą z oferowanych technologii powinniśmy się zdecydować?

To zależy, co nam jest potrzebne, ile chcemy za to płacić i jakie technologie są dostępne w okolicy, w której chcemy najczęściej korzystać z dostępu do Internetu przez sieć komórkową. Operatorskie mapy zasięgu dają na ten temat orientację, ale sami operatorzy zastrzegają, że mają one tylko charakter orientacyjny. Jedyna wiarygodna metoda sprawdzenia: pożyczyć od kogoś lub wziąć na próbę modem albo telefon i samemu zweryfikować zasięg. A jeśli na danym obszarze jest LTE, to porównać oferty pod względem cen, pakietów danych itp. Trzeba też pamiętać, że na razie niewielu operatorów na świecie oferuje w wersji komercyjnej VoLTE – rozmowy głosowe wykorzystujące LTE, nie ma też zbyt wielu smartfonów, które potrafią VoLTE obsłużyć.

Która z obecnych i rozwijanych technologii przesyłu danych ma, Pańskim zdaniem, szanse stać się standardem obowiązującym w ciągu najbliższych kilku lat?

Oczywiście 4G, a potem 5G i dalej. Natomiast nikt, nawet sami operatorzy, nie mają jeszcze całkiem jasnych strategii na temat tego, kiedy powszechnie wejdzie LTE, potem LTE-Advanced i dalsze, bo jeszcze im się nie do końca zwróciły nakłady na 3G/3.5G. Zresztą jest jeszcze kilka innych metod poprawiania zasięgu i dostępności mobilnego dostępu do Internetu (Wi-Fi off-load, piko- i femtokomórki itp.). Ogólnie przyszłość to światłowód jak najbliżej użytkownika, a na ostatnim odcinku szybki dostęp bezprzewodowy i/lub przewodowy w takiej technologii, jaka w danym miejscu jest najbardziej optymalna z wielu różnych (czasem nawet sprzecznych ze sobą) względów.

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close