TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%. TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%.

Wywiad z Tomaszem Kulisiewiczem: W gąszczu technologii mobilnych

Wywiad z Tomaszem Kulisiewiczem: W gąszczu technologii mobilnych

Rozmowa Teleguru z analitykiem rynku komunikacji elektronicznej, który dotyczy zawiłości technologicznej terminologii i standardów mobilnego Internetu

Teleguru: LTE, 4G, HSPA+… Przeciętny odbiorca usług mobilnych jest atakowany tymi nazwami przez operatorów w reklamach i ofertach. Tymczasem Kowalskiemu najczęściej trudno się zorientować, o co tak naprawdę chodzi w przypadku każdej z tych technologii. Czy możemy w skrócie wyjaśnić, czym charakteryzuje się każda z nich i jakie są podstawowe, istotne dla użytkownika różnice pomiędzy nimi?

Tomasz Kulisiewicz: LTE (Long Term Evolution) to jedna z komórkowych technologii transmisyjnych. Jej parametry techniczne wypracowane zostały przez porozumienie 3GPP (3rd Generation Partnership Project) i przedstawione do włączenia do standardów ITU-R opisujących czwartą generację komórkowej transmisji bezprzewodowej – stąd oznaczenie 4G. Tak naprawdę według standardów ITU-R do IMT-Advanced, czyli prawdziwej 4 generacji, należeć ma dopiero LTE-Advanced, z którym dostawcy sprzętu i operatorzy dopiero eksperymentują, ale specjalnie nikt nie protestuje przeciwko określaniu LTE – zwłaszcza najnowszych wydań – mianem 4G. Transmisja 4G realizowana jest w sieciach o architekturze All-IP, obok wysokich prędkości transmisji najkorzystniejszą cechą są bardzo krótkie czasy opóźnień (a więc i odpowiedzi sieci – czyli praktycznie: czasu dostępu do serwisów, stron WWW itp.

HSPA+ (Evolved High-Speed Packet Access) to rozbudowany wariant technologii poprzedniej generacji, zapoczątkowanej przez UMTS i nazywanej 3G. HSPA+ nazywana jest czasem 3.5G (co widać na wyświetlaczach niektórych smartfonów) albo nawet (trochę żartobliwie) 3.75G. HSPA+ może być realizowana w architekturze sieci bardzo zbliżonej (z punktu widzenia operatorów) do płaskiej i prostej struktury All-IP, którą charakteryzują się sieci 4G, ale na razie przeważnie zbudowana jest na „mieszaninie architektur”. Obrazowo można by ją nazwać kolejnym dość udanym „wciśnięciem” pakietów z danymi do transmisji głosu – dla której stworzono początkowo telefonię GSM.

Jeżeli poszukujemy nowej oferty u operatorów komórkowych, to na którą z oferowanych technologii powinniśmy się zdecydować?

To zależy, co nam jest potrzebne, ile chcemy za to płacić i jakie technologie są dostępne w okolicy, w której chcemy najczęściej korzystać z dostępu do Internetu przez sieć komórkową. Operatorskie mapy zasięgu dają na ten temat orientację, ale sami operatorzy zastrzegają, że mają one tylko charakter orientacyjny. Jedyna wiarygodna metoda sprawdzenia: pożyczyć od kogoś lub wziąć na próbę modem albo telefon i samemu zweryfikować zasięg. A jeśli na danym obszarze jest LTE, to porównać oferty pod względem cen, pakietów danych itp. Trzeba też pamiętać, że na razie niewielu operatorów na świecie oferuje w wersji komercyjnej VoLTE – rozmowy głosowe wykorzystujące LTE, nie ma też zbyt wielu smartfonów, które potrafią VoLTE obsłużyć.

Która z obecnych i rozwijanych technologii przesyłu danych ma, Pańskim zdaniem, szanse stać się standardem obowiązującym w ciągu najbliższych kilku lat?

Oczywiście 4G, a potem 5G i dalej. Natomiast nikt, nawet sami operatorzy, nie mają jeszcze całkiem jasnych strategii na temat tego, kiedy powszechnie wejdzie LTE, potem LTE-Advanced i dalsze, bo jeszcze im się nie do końca zwróciły nakłady na 3G/3.5G. Zresztą jest jeszcze kilka innych metod poprawiania zasięgu i dostępności mobilnego dostępu do Internetu (Wi-Fi off-load, piko- i femtokomórki itp.). Ogólnie przyszłość to światłowód jak najbliżej użytkownika, a na ostatnim odcinku szybki dostęp bezprzewodowy i/lub przewodowy w takiej technologii, jaka w danym miejscu jest najbardziej optymalna z wielu różnych (czasem nawet sprzecznych ze sobą) względów.

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
35.91%
209 głosy
18.04%
105 głosy
21.13%
123 głosy
24.92%
145 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top