Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Formuła Rodzina 4.0

Archiwalna oferta abonamentowa, która nie jest już oferowana przez Play nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami abonamentowymi w sieci Play.

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach lub… na Formule Rodzina 4.0. To abonament obejmujący od jednego do trzech numerów z możliwością dodania kolejnych w zamian za podniesienie kwoty zobowiązania. Trzeba przyznać, że to jedyna tego typu oferta na polskim rynku, która może okazać się bardzo opłacalna w przypadku więcej niż jednego numeru.

Charakterystyka

Zasada działania oferty jest dosyć prosta. W zamian za opłacanie abonamentu klient otrzymuje od jednego do trzech numerów, do których przypisane są takie same korzyści, wspólne pakiety (np. Internetu) i są rozliczane w identyczny sposób. Do powyższej puli można dodać więcej użytkowników (maks. 8), aczkolwiek jeśli jest ich więcej niż trzech, to wiąże się to z podniesieniem kwoty miesięcznego zobowiązania o 25 zł za każdego z nich. Do tego należy doliczyć dodatkową kartę SIM z internetowym numerem, którą można umieścić np. w routerze lub modemie. Jeśli klient nie dysponuje takim urządzeniem, to Play oferuje ich spory wybór w promocyjnych cenach w zamian za podniesienie kwoty zobowiązania o 10 zł.

Sam abonament przypomina Nowe Formuły Unlimited dla klientów indywidualnych. Użytkownik ma do czynienia z trzema taryfami w cenach od 106.97 zł do 186.97 zł. Kwoty te wydawać się mogą wysokie (najdroższa Nowa Formuła Unlimited, czyli Europa kosztuje 101.97 zł), ale należy wziąć pod uwagę, że opłata ta może obejmować nawet trzy numery. Co więcej, stawki dotyczą abonamentów z telefonem. Taryfy bez urządzenia są tańsze o 20 zł i dają takie same korzyści.

Wysokość każdego z abonamentów można dodatkowo podnieść w zamian za niższe ceny początkowe urządzeń (wiąże się to ze zwiększeniem płatności od 20 do 100 zł). Niestety, końcowa cena sprzętu będzie wtedy wyższa niż w sytuacji, gdy klient nie modyfikuje kwoty zobowiązania. Co ciekawe, wybór taryfy nie ma wpływu na ceny telefonów.

maxresdefault

Cennik

Wspólnymi cechami wszystkich taryf są nielimitowane darmowe rozmowy z użytkownikami sieci komórkowych. Niestety, bezpłatnie rozmawiać z numerami stacjonarnymi można jedynie w najdroższej Formule Rodzina. W tańszych wariantach klient rozliczany jest według stawki 0.29 zł za minutę, czyli standardowo. Niemniej, ze względu na oryginalność tego abonamentu, trudno porównać go do innych ofert i dlatego niełatwo zaproponować tutaj ewentualną alternatywę. Co ciekawe, koszty wszystkich użytkowników są naliczane na jednym rachunku, co ułatwia organizację płatności, ale może prowadzić do nieporozumień między poszczególnymi użytkownikami (np. między dziećmi, a rodzicami).

Podobny system zastosowano w przypadku SMS-ów, chociaż dotyczy to jedynie najtańszej taryfy. W przypadku pozostałych, wiadomości tekstowe są bezpłatne w ramach zobowiązania. W Formule Rodzina 4.0 wysłanie SMS-a lub MMS-a kosztuje 0.19 zł. To sporo, zważywszy na fakt, że np. w taryfie na kartę Plusa Więcej Internetu i SMS-ów cena wiadomości tekstowych to zaledwie 0.09 zł.

Internet

Transmisja danych przypomina usługę Internet Connect, znaną z abonamentu JUMP! T-Mobile. W tym rozwiązaniu pakiet danych współdzielony jest przez wszystkie numery abonamentu. W przypadku Formuły Rodzina 4.0 jest to 10 GB, a w droższych wariantach aż 25 GB! Taka ilość umożliwia komfortowe korzystanie z dobrodziejstw Internetu bez obaw o przekroczenie limitu (nawet w przypadku użytkowania przez kilka osób). Oznacza to możliwość bezstresowego oglądania wideo na YouTube, słuchania muzyki, pobierania aplikacji oraz gier itp. Jedynie w domowych zastosowaniach (np. do pobierania filmów z Sieci) paczka może okazać się za mała. Jeśli więc komuś zależy na bardzo dużym pakiecie, to Formuła Rodzina 4.0+ bez telefonu (za 126.97 zł) może okazać się atrakcyjna. Dotyczy to nawet jednego numeru, gdyż żaden operator nie oferuje tak dużej paczki danych w abonamencie z darmowymi rozmowami i SMS-ami.

Po wykorzystaniu pakietu aktywuje się tzw. bezpieczny Internet (u wszystkich użytkowników), który powoduje, że dalsza transmisja jest bezpłatna. Niestety, jej prędkość spada wtedy do komicznych 8 kb/s. Dla zobrazowania, przy takiej przepustowości pobranie 75 MB albumu MP3 w najczęściej spotykanej jakości zajmuje ponad 21 godzin! W efekcie, korzystać da się jedynie z tekstowych komunikatorów internetowych, ale strony, filmy, muzyka itp. wczytują się wtedy nieznośnie powoli.

Cieszy za to dostęp do darmowego nielimitowanego Internetu LTE przez pół roku od podpisania umowy. Niestety, by korzystać z dobrodziejstw usługi klient musi się znajdować w zasięgu 4G LTE Play, dostępnego jedynie w większych miastach i miasteczkach. Konieczne jest też posiadanie urządzenia, które obsługuje tę technologię.

play-formula-rodzina-4-0

Ukryte koszty i haczyki

Specyficzny system rozliczania i skomplikowana mechanika powodują, że oferta nie jest zbyt przejrzysta. Z tego względu trzeba uważać na kilka ukrytych kosztów. Najbardziej odczuwalne mogą być opłaty za aktywacje poszczególnych numerów. W przypadku głównego jest to 29.99 zł, a pozostałych 19.99 zł. W sumie za same aktywacje ośmiu numerów można więc zapłacić aż 169.92 zł! Co więcej, podane na stronie operatora kwoty zobowiązań dotyczą sytuacji, w której klient zdecyduje się na elektroniczną fakturę oraz przetwarzanie danych handlowych. W innym przypadku abonament jest droższy o 11.98 zł (odpowiednio 5.99 zł za e-fakturę i 5.99 zł za dane handlowe). Ceny zobowiązań w tekście oraz tabeli pod nim uwzględniają miesięczne opłaty bez powyższych rabatów.

Operatorowi należy się także spory minus za pakiet 2000 darmowych minut na połączenia przychodzące w Unii Europejskiej. Mianowicie, paczka ta przyznawana jest na cały okres zobowiązania, a nie co miesiąc, więc po jej wykorzystaniu (np. w ciągu pół roku), usługa przestaje działać.

Podsumowanie

Bez wątpienia Formuła Rodzina to wyjątkowa oferta, dla której trudno znaleźć konkurencję. Nie jest to jednak spowodowane wyjątkowymi korzyściami, a charakterystyczną mechaniką działania. Jest to jedyny (w momencie pisania tekstu) abonament tego typu na polskim rynku, który może idealnie sprawdzić się w przypadku kilkuosobowej rodziny (np. rodziców z dzieckiem). W takiej sytuacji 126.97 zł za nielimitowane darmowe rozmowy i SMS-y do sieci komórkowych, to świetna oferta (opłata za użytkownika to trochę ponad 40 zł miesięcznie). Do tego dochodzi olbrzymi pakiet 25 GB Internetu, który współdzielony jest między poszczególnymi numerami.

play-rofmula-rodzina-4-0-2

Do zobowiązania można dodać kolejne numery, choć wówczas każdy z nich to konieczność wydania dodatkowych 25 zł miesięcznie. Jest to jednak opłacalne, gdyż sumaryczna opłata dzielona jest wtedy przez większą liczbę użytkowników i cena za osobę jest niższa. Przykładowo, Formuła 4.0+ bez telefonu (126.97 zł) w przypadku 3 numerów to koszt ok. 42.66 zł na klienta. Przy ośmiu kartach abonament rośnie do 251.97 zł, ale opłata za użytkownika spada do zaledwie 31.50 zł. Za taką kwotę nielimitowane rozmowy i SMS-y z numerami komórkowymi oraz ponad 3 GB Internetu, to wręcz rewelacyjna oferta!

Tagi

Powiązane Artykuły

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close