Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Komputer do zdalnej nauki

Tani komputer, laptop, Mini PC do nauki zdalnej, który wybrać?

Ile trzeba wydać na komputer do zdalnej nauki? Skupimy się na najtańszych rozwiązaniach. Będzie to szereg ogólnych wskazówek i propozycji. Szukamy komputera do domu, do nauki zdalnej, do obsługi podstawowych programów, pakietu Office, MS Teams itp. Jeśli nie chcesz czytać całego tekstu przejdź do podsumowania na koniec strony. Z kolei jeśli chcesz złożyć swój własny komputer do nauki zdalnej przeczytaj uważnie cały tekst.

Komputer do nauki

Ze względu na ogromne możliwości wyboru i indywidualnej konfiguracji, wybór komputera może przysporzyć bólu głowy. Zobaczycie, że nie taki diabeł straszny.

Zacznijmy od dwóch niezbędnych elementach: system operacyjny i monitor. Bez tych dwóch elementów komputer będzie tylko puszką elektroniki. Również te dwa elementy to niezbędny wydatek, zakładając że nie mamy ani monitora, ani systemu. Do monitora podepniemy każde inne urządzenie np. konsolę lub dekoder. Koszt systemu i monitora to wydatek ok. 1000 zł.

Windows 10

blank
Windows 10

Swoją premierę Windows 10 miał w 2015 roku. Aktualnie jest to jedyny rozsądny wybór. Poprzednie wersje tego systemu nie mają już wsparcia producenta. Windows w wersji HOME z licencją OEM to koszt ok. 530 zł, z licencją BOX ok. 599 zł. Nie ma zupełnie sensu dopłacać do Windowsa w wersji PRO.

Jaka jest różnica między OEM, BOX?

 • OEM to wersja powiązana ze sprzętem, płyta główną komputre
 • BOX jest niezależna od sprzętu i można ją np. sprzedać

Nie polecam zakupu kluczy Windowsa na aukcjach za kilkadziesiąt złotych. Nie mamy pewności, że kupujemy legalny klucz i nie mamy możliwości weryfikacji legalności. Ostatecznie to na nas spoczywa odpowiedzialność posiadania legalnej licencji.

Linux

blank
Logo Linux UBUNTU

Można powiedzieć, że linuks jest dla odważnych, chcących poznać inny system. Wybór dystrybucji linuksa jest bardzo duży. Zdecydowanie można powiedzieć, że dystrybucja UBUNTU jest jedną z najbardziej popularnych. Nowi użytkownicy wymagają zaznajomienia się ze środowiskiem trochę innym od „domyślnego” środowiska Windows. Dużym plusem systemu jest fakt, że jest zupełnie za darmo. Linuks jest w pełni funkcjonalnym system z ogromną możliwością konfiguracji. Aplikacji takie jak Microsoft Teams, Skype działają na linuksie. Inne dystrybucje Linuksa to:

 • Linux Mint
 • Kubuntu (Ubuntu z środowiskiem KDE Plasma)
 • Debian
 • SUSE Linux
 • Fedora

Monitor

Przy wyborze monitora mamy dużą dowolność. Jednak przy wyborze monitora należy zwrócić na przekątną, rozdzielczość. Ponieważ w tej cenie nie kupimy żadnego profesjonalnego monitora, odwzorowanie kolorów jest bez znaczenia, wystarczy, żeby wyświetlany obraz się podobał. Nie będę polecał konkretnych modeli. Jedynie pokażę, co mniej więcej kupimy do maksymalnej kwoty 1000 zł.

Najtańsze modele to wydatek zaczynający się od ok. 350 zł, przekątna ekranu dostępna w tej cenie to 19,5″ a rozdzielczość 1600 × 900. Do 500 zł znajdziemy duży wybór ekranów FullHD 1920 × 1080 o przekątnej 21,5″, 23,8″ a nawet 24″.

W cenie od 500 zł do 700 zł, mamy większy wybór, możemy kupić monitor o przekątnej ekranu do 24″ i rozdzielczości 1920 × 1080. Ten stosunek rozdzielczości do przekątnej ekranu jest optymalny. Monitory w tej cenie oferują lepsza jakość obrazu, wyższą klasę energetyczną.

W przedziale od 700 zł do 1000 zł, znajdziemy ekrany w rozdzielczości zarówno FullHD 1920 × 1080 jak i większe WQHD 2560 × 1440 oraz UHD 4K 3840 × 2160.

Tani komputer do zdalnej nauki, jakie podzespoły?

Procesory AMD i Intel

Propozycje procesorów Intel i AMD z różnych grup cenowych. Do ekonomicznej wersji warto szukać procesora ze zintegrowaną kartą graficzną i dołączonym coolerem (wersje BOX).

Najtańsze procesory:

 • Intel G5905 za ok. 220 zł
 • AMD Athlon 3000G za ok. 260 zł

Średnie niższa klasa:

 • Core i3-10300 za ok. 550 zł
 • AMD Ryzen 3 3100 za ok. 560 zł

Średnia klasa wyższa wydajność:

 • Intel Core i5-10600K za ok. 980 zł
 • AMD Ryzen 5 3600 za ok. 850 zł

Płyta główna

Tutaj niezależnie od platformy trzeba się liczyć z wydatkiem zaczynającym się od 250 zł. Zaproponowane procesory Intel wymagają płyty z Socket 1200, z kolei procesory AMD potrzebują Socket AM4. W zależności od wyposażenia i od chipsetu wykorzystanego w płycie głównej cena może sięgnąć do ponad 7000 zł. Wybierając rozsądnie płytę, w przyszłości możemy wymienić procesor na bardziej wydajną jednostkę i nie martwić się o zapas mocy dla niej.

Pamięć RAM

Można przyjąć, że minimum pamięci operacyjnej to 4 GB, jest to dolna granica. Zalecam jednak, jeśli środki pozwolą wykorzystanie 8 GB pamięci RAM. Zwiększy to komfort pracy przy otwarciu kilku programów. Za 8 GB kość pamięci minimalnie zapłacimy od 145 zł. Zestawy dwukanałowe 2 × 4 GB to wydatek zaczynający się od 200 zł. Więcej do taniego zestawu nie potrzebujemy.

Dysk

Na system operacyjny, kilka podstawowych programów powinno wystarczyć 120 GB. Za dysk sprawdzonej marki np. Crucial BX500 zapłacimy aktualnie ok. 105 zł. Zdecydowanie polecam dysk SSD, ze wzglądu na szybkość działania, która przekłada się na komfort pracy i szybkość wczytywania programów, uruchomiania systemu.

Kart graficzna

Do ekonomicznych zestawów wystarczy karta zintegrowana z procesorem. W przypadku najtańszych zaproponowanych procesorów dla Intela — Intel UHD Graphics 610 , a dla AMD — Radeon Vega 3. Oddzielny zakup karty graficznej to minimum 190 zł.

Zasilacz

Wybierając dobry zasilacz, sprawdzonej marki unikniemy wielu kłopotów. Zasilacz zapewnić stabilne zasilanie komponentów. Do ekonomicznych zestawów wystarczający będzie zasilacz o mocy 350 W np. SilentiumPC Elementum E2 350W 80 Plus za ok. 135 zł. Bardziej wydajne potrzebują więcej mocy. Dużym plusem jest modularne okablowanie, wyższe certyfikaty sprawności (Platinum, Gold), półpasywne działanie oraz szereg zabezpiczeń SCP, OPP, OTP, OVP. Nie kupujcie tanich zasilaczy, nieznanych marek.

Obudowa.

Tutaj jest dowolność, najtańszą obudowę kupimy nawet poniżej 100 zł. Wszystko zależy od gustu i zasobności portfela. Warto zwrócić uwagę, żeby obudowa miała minimum 2 wentylatory. Pierwszy z przodu, którym pobiera chłodne powietrze, drugi z tyłu, którym wyrzuca ciepła powietrze. Dobra wentylacja wpływa korzystnie na podzespoły komputera.

Mysz i klawiatura

Klawiatura np. Logitech K120 kosztuje ok. 60 zł i posłuży wiele lat. Za mysz Logitech B100 zapłacimy ok. 37 zł. Przyzwoite akcesoria do ekonomicznego zestawu.

Laptop do nauki

W przypadku wyboru laptopa jest trochę łatwiej. Kupujemy gotową konfigurację. Przyjmijmy, że matryca 15,6″ jest sensownym minimum do względnie wygodnej pracy. Wszystkie wymienione poniżej przykłady mają zintegrowaną kartę graficzną, i rozdzielczość ekranu Full HD oprócz pierwszego.

Ekonomiczny laptop kosztuje od 1700 zł wzwyż. W tej cenie dostajemy ekonomiczne urządzenie w podstawowej konfiguracji, często bez systemu operacyjnego. Np. Intel Celeron N4020, 4 GB RAM, 1 TB HDD (nie SSD) matrycę w rozdzielczości 1366 × 768, 15,6″.

Od kwoty 2200 zł możemy liczyć laptopa z procesorem Intel Core i3, 8 GB RAM i Windows 10 Home w cenie.

Za 2800 zł dostaniemy laptopa z Intel Core i5, 8 GB RAM, 256 GB SSD M.2 PCIe, Windows 10 w cenie. Wyższa wydajność, matowa powłoka matrycy, rozdzielczość FullHD. Od tej kwoty zaczynają się urządzenia warte uwagi.

Mini PC / HTPC / NUC

Niewielkie komputery w zastępstwie pełnowymiarowych PC, czemu nie? Rozstrzał cenowy jest duży od 500 zł z procesorem Intel Celeron, przez Intel Core i5 za 1700 zł, do 3400 zł z procesorem Intel Core i7. Można powiesić go za monitorem, podłączyć klawiaturę i mysz. Jest praktycznie bezgłośny (dysk SSD, pasywne chłodzenie), zużywa niewiele energii, można go konfigurować, choć nie tak jak PC. Może służyć jako domowe centrum rozrywki, do zdalnej nauki lub pracy.

Mac do nauki

iMac do zdalnej nauki
iMac

Jak najbardziej można polecić komputery od Apple do nauki. iMac, Mac mini, MacBook Air, MacBook Pro, wybór jest duży. Dostajemy sprzęt i system gotowy do pracy. Wybór sprzętu od Apple, to wybór innego ekosystemu urządzeń i oprogramowania. iMac i MacBook-i posiadają wbudowaną kamerę, więc nie ma potrzebny dokupowania oddzielne sprzętu. W przypadku nowego sprzętu, nie będzie to najtańsze rozwiązanie. Na aukcjach możemy szukać używanego, ale trzeba brać pod uwagę wszystko co się z tym wiąże.

Raspberry Pi 4B Desktop Kit do nauki

raspberrypi 4B desktop kit do zdalnej nauki
Raspberry Pi 4B

A może komputer oparty o procesor ARM? Raspberry Pi 4K desktop Kit to wydatek ok. 549 zł. Raspberry Pi śmiało może służyć jako komputer do zdalnej nauki. Zobaczcie sami, jak to wygląda na żywo:

System operacyjny obsługujący Raspberry Pi to Linux. Można zainstalować również nieoficjalną wersję Windowsa 10, bez wsparcia producenta. Taki zestaw można kupić na stronie botlnad.pl: Desktop Kit zestaw Raspberry Pi 4B 4GB RAM.

Podsumowanie

Ekonomiczny komputer do zdalnej nauki, oparty na nowych podzespołach z systemem Windows 10 i monitorem możemy już mieć w cenie do 2000 zł. Taki sprzęt powinien sprawdzić się w większości zastosowań biurowych i nauce zdalnej. Daje możliwość rozbudowy o szybszy procesor, większą ilość pamięci RAM, więcej dysków SSD lub HDD. Możemy obniżyć cenę najtańszego zestawu decydując się na system Linux, taki komputer oszczędzi nam ok. 500 zł, za całość zapłacimy tylko 1500 zł.

Za laptopa z sensową konfiguracją trzeba zapłacić ok 2500 zł. Plusem jest mobilność. Do minusów trzeba zaliczyć minimalne możliwości rozbudowy, mniejsza wydajności w stosunku do komputera.

W okolicach 2000 zł jesteśmy w stanie kupić Mini PC + monitor + klawiatura i mysz. Rozwiązanie warte uwagi jeśli mamy mało miejsce.

iMac, Mac mini, MacBook Air, MacBook Pro nie pasują do kategorii tanie. Jeśli jesteś posiadaczem innych urządzeń od Apple warto rozważyć to środowisko. Nowy sprzęt to wydatek od 3700 zł (w przypadku Mac mini) wzwyż.

Raspberry Pi z jednej strony można traktować jako ciekawostkę, z drugiej jest to sprzęt który oprócz zwykłego zastosowania desktopowego, sprawdzi się jako płytka do innych projektów. Kilka propozycji zastosowań tego urządzenia znajdziecie w artykule: Zostań w domu. Co robić podczas kwarantanny?. Koszt tego zestawu razem z monitorem to ok. 1000 zł.

Sprzęt używany, z aukcji itp. Jak najbardziej można zainteresować się takim sprzętem. Kupujmy rozważnie, nie dostajemy gwarancji więc jest trochę ryzyka, co nie oznacza, że urządzenie, które kupimy nie będzie działać. Trudno coś polecić w tym przypadku rynek wtórny jest ogromny. Warto polować na okazje.

Jeśli macie jakieś pytania zostawcie je w komentarzach.

Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close