Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Mix na liczbę doładowań z tańszym telefonem

Archiwalna oferta mix, która nie jest już oferowana przez T-Mobile nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami mix w sieci T-Mobile.

T-Mobile postanowił rozszerzyć swoją standardową ofertę Mix na liczbę doładowań o możliwość uzyskania tańszego telefonu. Na wzór elastycznych taryf znanych z takich sieci jak Play czy Plus powstał Mix na liczbę doładowań z tańszym telefonem. Od teraz także i klienci różowego operatora mogą uzyskać ofertę typu Mix, w której dodatkowo można jeszcze obniżyć koszt urządzenia.

Charakterystyka oferty z tańszym telefonem

Klarowne i proste taryfy MIX25 i MIX50 w T-Mobile zostały rozbudowane przez operatora poprzez dodanie dwóch nowych ofert z tańszym telefonem. Każdy klient ma teraz możliwość zakupu tańszego (w dniu zakupu) urządzenia po podpisaniu umowy, czyli tzw. elastycznego mixa (podobne oferty ma w swoim wachlarzu np. Play Nowa Elastyczna Formuła Mix z Internetem oraz Plus – Plus Mix 7 Elastyczny). Podpisując umowę w tym wariancie klient zobowiązuje się do dokonywania comiesięcznego doładowania konta kontraktową kwotą minimalną (25 lub 50 zł) przez 12 miesięcy, a następnie ma dwie opcje:
a) może dalej doładowywać konto tą samą kwotą, ale jego umowa zostanie przedłużona o kolejne 12 miesięcy, czyli w sumie umowa trwać będzie 36 miesięcy,
b) musi podwoić wielkość doładowania, czyli 50 lub 100 zł przez kolejnych 12 miesięcy, zachowując przy tym standardową długość zobowiązania (24 miesiące).
Dla większość osób oznacza to, że zamiast standardowych 24 miesięcy, umowa będzie trwać aż 3 lata, gdyż druga opcja z comiesięcznym zobowiązaniem po 50 lub 100 zł może okazać się zbyt kosztowna. Po przeliczeniu sumarycznego kosztu oferty (telefon + zobowiązanie) okazuje się jednak, że zakup „tańszego telefonu” w elastycznej wersji wychodzi w sumie drożej dla klienta. Co prawda w chwili podpisania umowy płaci on mniej za urządzenie, jednak po kalkulacji wysokości dodatkowego zobowiązania (podwojenie kwoty lub przedłużenie umowy na dodatkowe 12 miesięcy), okazuje się, że zakupiony przez niego telefon będzie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych droższy od tego ze standardowej wersji oferty.

tmobile-mix-na-liczbe-doladowan-z-tanszym-smartfonem

Cennik oferty z tańszym telefonem

Podobnie jak w standardowym Mix na liczbę doładowań, tak i tu stawki usług różnią się w zależności od wybranej taryfy. W przypadku niższej (Mix25) klient zapłaci 0.39 zł za minutę połączenia do wszystkich krajowych sieci komórkowych i stacjonarnych. W porównaniu z ofertami pozostałych operatorów (np. Plush Mix Elastyczny i Smart Plan Mix) to dosyć drogo. Nieco lepiej wygląda stawka w taryfie Mix50, w której abonent płaci 30 gr. za minutę połączenia, czyli prawie tyle samo, co w wielu ofertach na kartę. Podobnie jak w przypadku konkurencji, stawka za SMS-a to 20 gr, a za MMS-a 41 gr. Chcąc rozmawiać z bliskimi w krajach Unii Europejskiej należy liczyć się z opłatą 1.48 zł za minutę. To trochę więcej, niż w przypadku konkurencji.

Internet oferty z tańszym telefonem

W ofercie nie znalazł się pakiet Internetu, dlatego niezależnie od wybranej opcji za wykorzystanie 1 MB transmisji danych klient zapłaci aż 2.05 zł. Przykładowo, w ofercie Nowa Formuła Mix w Play w podobnej cenie zobowiązania (30 zł) dostępny jest odnawialny co miesiąc pakiet 1 GB Internetu. W przypadku omawianego Mixa koszty korzystania z Internetu mogą być zatem strasznie wysokie tym bardziej, że nie ma tu tzw. Bezpiecznego Internetu jaki proponuje np. Orange Smart Plan Mix. Na szczęście operator przewidział dla swoich klientów kilka pakietów danych.
Do wyboru są paczki od 50 MB do 1 GB, które kosztują od 5 do 15 zł. Takie stawki za dodatkowe GB są standardem w ofertach typu Mix wśród wszystkich operatorów.

Pakiety oferty z tańszym telefonem

Oprócz możliwości zakupu paczek internetowych, T-Mobile oferuje jeszcze szereg pakietów obniżających koszty np. Godzinka za grosze, Sieć rodzinna, Numerki za grosze, Tanie SMS-y i MMS-y. Usługi zaproponowane przez różowego operatora pozwalają na realne obniżenie kosztów, jednak ich ceny sprawią, że nie są one aż tak atrakcyjne, jak np. taryfy w Plush Mix, w której klient m.in. ma opcję nielimitowanych połączeń do wszystkich sieci w bardzo korzystnej cenie. Przykładowo, w Godzince za grosze w T-Mobile klient uzyskuje możliwość prowadzenia długich i bardzo tanich rozmów, ale tylko wewnątrz sieci. Za rozmowę, która trwa do godziny płaci on tylko za pierwsze dwie minuty połączenia. Rozwiązanie może wydawać się korzystne, jednak obecnie bezpłatne rozmowy wewnątrz własnej sieci są standardem w wielu ofertach, a abonent musi zapłacić aż 10.09 zł co miesiąc za usługę, co znacznie obniża jej atrakcyjność. O wiele bardziej konkurencyjny jest natomiast pakiet nielimitowanych SMS-ów za 10 zł / 30 dni. Szczegóły pozostałych pakietów można znaleźć na stronie pakietów dla ofert mix w T-Mobile lub w ikonce powyżej.

Warto wspomnieć również, że cena pakietu startowego (25 zł wydane na aktywację numeru), jest kwotą, którą w całości można wykorzystać na dowolne usługi, np. pakiety internetowe.

Ukryte koszty oferty z tańszym telefonem

3cabd3e5aad3d5ec69c1e4ab07b98688

Automatycznie aktywowana jest usługa Granie na Czekanie, która zmienia sygnał oczekiwania na połączenie na jedną z dostępnych piosenek. Niestety, jest ona darmowa tylko w pierwszym miesiącu, później generuje koszt w wysokości 2 zł miesięcznie i jeśli klient zapomni o jej wyłączeniu to będzie narażony na dodatkowe opłaty (w sumie 46 zł w ciągu trwania klasycznej umowy).

Podsumowanie

Przed wprowadzeniem oferty z tańszym telefonem, propozycja Mix w T-Mobile była prawdopodobnie jedną z najprostszych i najbardziej przejrzystych ofert na polskim rynku telekomunikacyjnym. Nieskomplikowany system doładowań oraz w prosty sposób skomponowana oferta powodowały, że trudno było ukryć w niej znaczące haczyki (z wyjątkiem Szafa Gra). Po wprowadzeniu wariantów z tańszym telefonem klarowność i przejrzystość oferty została zmącona. Klient, co prawda może kupić urządzenie w niższej cenie, jednak dodatkowe koszty wynikające z wydłużenia umowy do 36 miesięcy lub konieczności podwojenia wysokości zobowiązania sprawiają finalnie, że sumaryczny koszt umowy z telefonem wychodzi sporo więcej niż w przypadku wybrania tradycyjnej wersji Mix.
Osoby które nie chcą abonamentu, lecz szukają oferty z telefonem powinny rozważyć np. Nową Formułę Mix w Play, która oferuje nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci oraz darmowe SMS-y do wszystkich oraz Plush Mix, w którym dostępnych jest kilka atrakcyjnych pakietów. W takim przypadku trzeba oczywiście także brać pod uwagę ceny telefonów, więc warto porównać cenniki nie tylko ofert, ale i samych urządzeń z np. Smart Plan Mix II w Orange, w którym dostępny jest większy wybór smartfonów niż w T-Mobile oraz pakiety dodatkowych korzyści w ramach zobowiązania, których na próżno szukać w propozycji różowej sieci.

Jeśli jednak ktoś nie ma potrzeby zakupu nowego urządzenia u operatora, a priorytetem są dla niego atrakcyjne pakiety, to ciekawą alternatywą może być Dniówka w Heyah, w której użytkownik ma darmowe SMS-y do wszystkich lub darmowe połączenia wewnątrz sieci albo limitowany dostęp do Internetu w ramach doładowania. Warto również zastanowić się nad JUMP! na kartę, w którym klient otrzymuje bezpłatne nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci komórkowych za 10 zł tygodniowo lub Plush na kartę w którym jest kilka taryf do wyboru np. darmowe rozmowy i SMS-y za 30 zł miesięcznie. Bardzo korzystnie przedstawia się również oferta Virgin Mobile #BezLimitu, w której za 29 zł miesięcznie otrzymuje się nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci oraz aż 2 GB Internetu.

Tagi
Back to top button
Close