Test Motorola Nexus 6: Na imię mi kontrowersja

Uwaga! Zanim kupisz przetestuj w WezNaProbe.pl

Członków serii Nexus uważa się za flagowe urządzenia z Androidem, które mają wskazywać innym producentom smartfonów oraz tabletów, w jaki sposób powinny działać sprzęty z tym systemem. Co więcej, starsi przedstawiciele tej rodziny (np. Nexus 4 lub Nexus 5) od premiery charakteryzowały się atrakcyjnymi cenami, dzięki którym, pomimo wyśrubowanej specyfikacji, plasowali się oni w okolicach średniej półki innych producentów. To jednak przeszłość, gdyż Nexus 6 jest wyraźnie droższy od swoich poprzedników i dorównuje pod tym względem flagowym modelom innych firm. Czy nadal jest on więc atrakcyjną propozycją, której zalety przyćmiewają wady i tłumaczą niezbyt korzystną cenę?

Motorola Nexus 6 to naprawdę duże urządzenie i jest to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy po ujrzeniu tego sprzętu. Jest on nawet odrobinę większy od Samsung Galaxy Note 4, który przez wielu uważany jest za bardzo duży. W praktyce, wręcz niemożliwe jest obsługiwane smartfona jedną ręką. Bywa to uciążliwe, gdy chce się np. szybko odpisać na SMS-a albo dosięgnąć do skrótu umieszczonego na ekranie głównym. W zamian jednak użytkownik otrzymuje aż sześciocalowy ekran osłonięty szkłem Gorilla Glass 3, które dobrze chroni wyświetlacz przed zarysowaniami. Ramkę wykonano natomiast z aluminium, które jest przyjemnie zimne w dotyku i dodaje całej konstrukcji sztywności. Praktycznym detalem jest chropowaty przycisk zasilania na prawym boku, który łatwo wyczuć pod palcem i trudno pomylić z umiejscowionymi obok klawiszami głośności.

Tył Nexusa 6 to wykonana z gładkiego, matowego tworzywa sztucznego pokrywa baterii, która została na stałe przytwierdzona do obudowy i lekko zaokrąglona. Nie można więc samodzielnie wymienić baterii, gdy ta się rozładuje lub zestarzeje. Rewers smartfona urozmaica bardzo oryginalne rozwiązanie – obiektyw aparatu otoczony pierścieniem zawierającym dwie diody doświetlające. Drobiazg ten świetnie komponuje się z minimalistycznym wyglądem słuchawki. Poniżej znajduje się duży napis Nexus oraz niewielkie zagłębienie z logo Motoroli. Ta ostatnia ozdoba jest jedynym elementem urządzenia, który informuje o producencie słuchawki (Nexus 4 oraz Nexus 5 zostały wyprodukowane przez LG, a jeszcze starszy Galaxy Nexus przez Samsunga). Trochę jednak szkoda, że nie wykorzystano zagłębienia w jakiś praktyczny sposób (np. umieszczając w nim czytnik linii papilarnych znany chociażby z Apple iPhone 6 lub konkurencyjnego Huawei Ascend Mate7).

Wizualnie Nexus 6 bardzo przypomina swojego mniejszego, starszego brata, czyli Motorolę Moto X 2014. Można wręcz odnieść wrażenie, że obydwie słuchawki, poza rozmiarem, są niemal identyczne. Trudno uznać to jednak za znaczącą wadę, gdyż obu urządzeniom nie można odmówić uroku. Nad i pod ekranem umieszczono stereofoniczne głośniki (górny działa nie tylko jako głośnik do rozmów, ale także jako zewnętrzny) z niewielkimi wypustkami, dzięki którym telefon nigdy nie opiera się na ekranie, gdy leży wyświetlaczem do dołu. To natomiast znacznie zmniejsza ryzyko, że przód telefonu z czasem się porysuje. Z drugiej zaś strony, spód i góra słuchawki wyglądają prawie identycznie, przez co łatwo chwycić smartfona do góry nogami. Niestety, obudowa skrywa też dwie dosyć niemiłe niespodzianki. Pierwszą jest brak gniazda na karty pamięci – charakterystyczna cecha wszystkich Nexusów, która powoduje, że użytkownik ograniczony jest do pojemności samego urządzenia. Drugim mankamentem jest zastosowanie najmniejszych dostępnych kart SIM – Nano-SIM. By takową zdobyć, najczęściej należy wybrać się do operatora i poprosić o wymianę swojej dotychczasowej karty. Problematyczny może być zakup tymczasowej karty podczas pobytu za granicą, gdyż ich dostępność jest zazwyczaj znacznie bardziej ograniczona.

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
7 / 10
Wyświetlacz:
8 / 10
Komunikacja:
6 / 10
Jakość rozmów i dźwięk:
6 / 10
Oprogramowanie i aplikacje:
5 / 10
Płynność i wydajność:
8 / 10
Aparat:
7 / 10
Bateria:
6 / 10
Ekosystem:
8 / 10
Codzienne użytkowanie:
7 / 10
? %

Ocena redakcji

? %

199 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top