Test Lumia 640 XL LTE: Kafelki w rozmiarze XL

Początek marca 2015 roku stał się okazją do zaprezentowania przez Microsoft nowych smartfonów ze średniej półki. Światło dzienne ujrzały Lumia 640 oraz jej większa  siostra ‒ Lumia 640 XL. Drugi z modeli, wyposażony w duży, 5,7-calowy ekran dotykowy, to niedrogi smartfon dla użytkowników, którzy dobrze czują się w świecie Microsoftowych kafelków. Czy model 640 XL jest godnym następcą Lumii 1320?

specyfikacje-microsoft-lumia-640-xl

Lumia 640 XL nawiązuje wzornictwem do swoich starszych sióstr, jednak jej wygląd nie jest już tak charakterystyczny jak Lumii 1320. Przedni panel smartfona od razu zdradza przynależność do rodziny Lumia. Tylna część obudowy bardziej kojarzy się z ekonomicznymi telefonami z Androidem. Prosta, ascetyczna pokrywa baterii może okazać się jednak zaletą dla wielu użytkowników. Lumia 640 XL jest urządzeniem bardzo dużym ‒ telefon jest większy od iPhone’a 6 Plus i Samsunga Galaxy Note 4, które wyposażone zostały w ekrany o tej samej wielkości. Potężne gabaryty odbijają się negatywnie na ergonomii urządzenia. Praktycznie nie da się go wygodnie obsługiwać jedną ręką. Przeszkodą jest również duży ciężar smartfona ‒ aż 171 g.

Materiały, z których wykonano obudowę Lumii 640 XL są wysokiej jakości i nie budzą zastrzeżeń. Tworzywo sztuczne jest zbliżone do tego, które wykorzystano do skonstruowania iPhone’a 5C , a poszczególne elementy obudowy zostały do siebie dobrze dopasowane. Pojedyncze trzaski plastiku można usłyszeć tylko wtedy, gdy obudowę mocniej ściśnie się dłoni. Powierzchnia smartfona jest odporna na zarysowania.

Przedni panel zajmuje  5,7-calowy ekran, otoczony niewielką, czarną ramką. W górnej części, obok głośnika, umieszczono obiektyw przedniego aparatu o matrycy 5 Mpix. Z tyłu smartfona ulokowano obiektyw głównego aparatu (13 MPix), małą diodę doświetlającą oraz głośnik. Telefon opatrzono logo firm Microsoft oraz Zeiss (odpowiedzialnej za optykę aparatu cyfrowego).

test-Microsoft-Lumia-640-XL-4-1-1 Test Lumia 640 XL LTE: Kafelki w rozmiarze XL

Przyciski regulacji głośności oraz włącznik telefonu zostały umieszczone na prawej krawędzi smartfona. Na lewej krawędzi nie ma gniazd ani przełączników. Złącze mini jack znajduje się na górnej krawędzi, natomiast port micro USB – w dolnej części telefonu. Microsoft, podobnie jak w przypadku innych modeli Lumii  zdecydowało się na wydanie kilku wersji kolorystycznych urządzenia: niebieskiej, pomarańczowej, czarnej oraz białej. Biała edycja została przygotowana w dwóch wariantach: matowym oraz błyszczącym, pozostałe wersje są matowe. Pokrywę baterii można zdjąć, co pozwala na własnoręczną wymianę baterii. Tylny panel da się wymienić, zmieniając tym samym kolor obudowy smartfona.

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top