Test Samsung Galaxy A5 2015: Drużyna A

Zapowiedziany w 2014 roku Samsung Galaxy Alpha okazał się protoplastą serii nowych smartfonów południowokoreańskiej firmy. Obok wciąż rozwijanych Galaxy S i Galaxy Note pojawił się Galaxy A. Samsung Galaxy A5 w zamyśle swych twórców ma przynieść powiew świeżości i zupełnie nową jakość. Czy serii A uda się na stałe zagościć na orbicie Samsunga?

specyfikacje-samsung-galaxy-a5

Seria A prezentuje zupełnie nowy styl. Samsung Galaxy A5, to niewątpliwie najcieńszy przedstawiciel swojej rodziny ‒ telefon ma zaledwie 6,7 mm grubości. Nietuzinkowe wzornictwo nawiązuje do Samsunga Galaxy Alpha, którego A5 ma być naturalnym następcą. Minimalistyczna, metalowa obudowa i matowy materiałem pokrywający tylną część smartfona, sprawiają że urządzenie prezentuje się nad wyraz szykownie.

Przestrzenie pomiędzy krawędziami a pięciocalowym ekranem są wąskie i zostały w pełni zagospodarowane. W górnej części widnieje logo producenta oraz obiektyw aparatu, brakuje natomiast diody sygnalizującej powiadomienia, co może nie spodobać się niektórym z użytkowników. W centrum dolnej części przedniego panelu znajduje się pojedynczy fizyczny przycisk (umożliwiający powrót do głównego menu) oraz ułożone po jego bokach dwa przyciski dotykowe (powrót oraz lista uruchomionych aplikacji).

Tylna część obudowy wygląda efektownie, jest również odporna na zabrudzenia. Na plecach telefonu widnieje logo producenta, ponad którym znajduje się aparat, jego obiektyw wystaje nieco ponad krawędź obudowy. Takie umiejscowienie powoduje, że może on być podatny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Po prawej stronie od aparatu znajduje się niewielki głośnik, natomiast po lewej ‒ lampa błyskowa.

test-Samsung-Galaxy-A5-1-1-1 Samsung Galaxy A5

Na lewej krawędzi smartfona umiejscowiono fizyczny przycisk do regulacji głośności, na prawej znajduje się włącznik telefonu oraz zaślepki, pod którymi są gniazda kart nano-SIM oraz microSD. W porównaniu do innych modeli telefonów Samsunga (m.in. flagowego Samsung Galaxy S5), wejście słuchawkowe przeniesiono na dolną krawędź obudowy, tuż obok portu micro USB, co jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem, jeśli smartfon często wykorzystuje się do słuchania muzyki.

Nową serię smartfonów można pochwalić za styl i praktyczne rozwiązania, jednak seria A przynosi jedno niekorzystne dla nabywcy rozwiązanie ‒ w Galaxy A5 nie ma możliwości wymiany baterii.

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
7 / 10
Wyświetlacz:
6 / 10
Komunikacja:
8 / 10
Jakość rozmów i dźwięk:
7 / 10
Oprogramowanie i aplikacje:
7 / 10
Płynność i wydajność:
8 / 10
Aparat:
6 / 10
Bateria:
6 / 10
Ekosystem:
9 / 10
Codzienne użytkowanie:
7 / 10
? %

Ocena redakcji

? %

2446 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top