Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Tab 3 8.0

Średniej wielkości przedstawiciel tej serii tabletów z Androidem, który jest tańszym, lżejszym i cieńszym odpowiednikiem Samsunga Galaxy Note 8.0. Nie da się ukryć, że to przeciętne urządzenie, które specyfikacją niestety odstaje od rozwiązań konkurencji z tamtego okresu. Na polskim rynku dostępne są trzy warianty tego modelu. Najdroższy obsługuje łączność 4G LTE (T315), tańszy 3G (T311), a najtańszy jedynie Wi-Fi (T310). W przypadku dwóch pierwszych wersji użytkownik ma możliwość wykonywania połączeń głosowych i SMS-owania tak samo, jak w przypadku smartfonów.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Tablet wizualnie przypomina inne urządzenia z rodziny Galaxy Tab 3 lub Samsung Galaxy Note 3 i jest wykonany z równie słabej jakości materiałów. Obudowa w większości składa się z błyszczącego plastiku, który dosyć łatwo wyślizguje się z dłoni i jest podatny na zarysowania. Fakt ten pozostawia jeszcze większy niesmak ze względu na niewiele droższe, konkurencyjne urządzenia np. aluminiowy, stylowy Apple iPad Mini. Przyciski pod ekranem sugerują, że tablet przystosowano do obsługi w orientacji pionowej i dostęp do nich podczas trzymania go poziomo jest utrudniony ze względu na spory rozmiar urządzenia. Trzeba jednak przyznać, że tablet jest bardzo smukły i dosyć lekki (314 gramów). Jego niewielkie rozmiary umożliwiają schowanie go w kieszeni marynarki czy damskiej torebce.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Samsung Galaxy Tab 3 7.0 działa na Androidzie 4.2 z nakładką producenta na interfejs Nature UX. O ile w przypadku smartfonów oprogramowanie to raczej przeszkadza niż pomaga, tak na tabletach prezentuje się całkiem przyzwoicie. Styl graficzny nie każdemu przypadnie do gustu, ale liczba fabrycznych, praktycznych narzędzi jest więcej niż zadowalająca. Najciekawsze są niewielkie programy, które otwierają się w oknach i nie minimalizują aktualnie używanych aplikacji. Dzięki nim można np. szybko policzyć coś na kalkulatorze lub odpisać na SMS-a (w przypadku wariantu z łącznością 3G lub 4G LTE). Rozbudowano też pasek powiadomień, dodano przyciski nawigacyjne i wiele więcej. Drażnić może za to nadmierna liczba fabrycznych programów, z których część będzie dla wielu osób bezużytecznych (np. Chat On, Music Hub), a ich usunięcie najczęściej wymaga specjalistycznej wiedzy.

Trudno pochwalić optymalizację systemu. Nakładka Samsunga czasami się przycina i jest dosyć toporna. Niestety, trzeba pamiętać, że Android sprawdza się o wiele lepiej na smartfonach i nie jest idealnym systemem na tablety. Brakuje mu intuicyjności i prostoty znanej z iOS lub Windowsa 8 (bądź RT). Duża liczba dostępnych na niego gier oraz aplikacji nie jest dostosowanych do tego typu urządzeń i nie wykorzystuje potencjału większego ekranu (albo czasem w ogóle się nie włącza). Możliwościami też znacznie ustępuje komputerom PC oraz tabletom z Windowsem 8 (np. ośmiocalowa Toshiba Encore).

Wyświetlacz

Jest to ekran bardzo podobny do tego z Samsung Galaxy Tab 3 10.1. Niczym nie zachwyca i odstaje od dzisiejszych standardów w przypadku urządzeń z tej półki cenowej. Nie jest on jednak zły, a rozdzielczość 1280 x 800 pikseli na ośmiu calach sprawdza się nieźle. Jedynie bardzo małe czcionki na stronach internetowych mogą być odrobinę niewyraźne. Większych zastrzeżeń nie można też mieć do odwzorowania kolorów, aczkolwiek wyświetlany obraz ma lekko niebieski odcień, a czerń mogłaby być ciemniejsza. Kiepsko wypada też czytelność w słońcu, którą obniża odbijające światło szkło chroniące ekran oraz przeciętna jasność, która nie jest w stanie tego zrekompensować.

-~- Aparat -~-

Ten element zazwyczaj nie stanowi mocnej strony tabletów i podobnie jest w tym przypadku. Pomimo trochę wyższej rozdzielczości (5 Mpix) niż w przypadku Galaxy Tab 3 7.0 oraz Galaxy Tab 3 10.1, jakość zdjęć nadal jest przeciętna i dobrą fotkę da się zrobić tylko w dogodnych warunkach oświetleniowych (np. w słoneczny dzień). Jednak nawet wtedy kolory na fotografiach są widocznie przekłamane ze względu na problemy z balansem bieli, a także brakuje im szczegółów. Jeszcze gorzej tablet sprawdza się w pomieszczeniach, zdjęcia mają wtedy jeszcze mniej detali, pojawia się na nich wielobarwny, cyfrowy szum. Brakuje też diody doświetlającej, więc aparat staje się bezużyteczny w ciemności.

Nie zachwycają również nagrywane kamerką filmy w rozdzielczości HD (720p). Jakościowo przypominają nagrania zrobione smartfonami sprzed kilku lat. Są dosyć niewyraźne i pozbawione detali. Do tego dochodzą spore gabaryty tabletu, przez które rejestrowanie czegokolwiek jest niewygodne.

Przedni aparat o rozdzielczości 1,3 Mpix nadaje się tylko do prowadzenia wideorozmów. Zrobione nim zdjęcia są bardzo zamglone, niezbyt szczegółowe i mają wyblakłe kolory.

-~- Multimedia i Internet -~-

Pod tym względem Galaxy Tab 3 8.0 wypada tylko nieznacznie lepiej od swojego siedmiocalowego odpowiednika. Oglądanie na nim filmów jest wygodne, ale lepiej w tym przypadku sprawdzają się dziesięciocalowe tablety. Fabryczny odtwarzacz radzi sobie z popularnymi typami plików wideo (w tym DivX i XviD). Przeglądarka internetowa działa poprawnie, aczkolwiek nie obsługuje elementów flash na witrynach, więc niektóre mapki, gry i animacje nie będą wyświetlane. Nie mniej, strony wczytywane są szybko, a ich przewijanie i powiększanie jest płynne. Sporą zaletą wariantów T311 i T315 obsługujących łączność 3G lub 4G jest dostęp do Internetu na takiej samej zasadzie, jak w przypadku smartfonów. Pozwalają one też na wykonywanie połączeń głosowych i korzystanie z SMS-ów, ale nie jest to zbyt komfortowe rozwiązanie ze względu na wielkość urządzeń. Konieczne jest tylko umieszczenie w tablecie karty SIM operatora. W przypadku tańszej wersji z Wi-Fi użytkownik ograniczony jest do sieci lokalnych lub łączności udostępnionej ze smartfona.

Zarówno jakość dźwięku w słuchawkach, jak i w głośnikach jest ponadprzeciętna. Szczególna uwaga należy się tym drugim – są głośne, grają dosyć czysto i dosłyszeć się z nich można nawet szczątkowego basu. Szkoda jednak, że są one umieszczone na dolnej krawędzi urządzenia, więc podczas trzymania tabletu poziomo łatwo je zasłonić ręką i nie da się uzyskać efektu stereo (oba głośniki są obok siebie). Kolejnym problemem jest brak radia FM, które idealnie nadawałoby się do wykorzystywania potencjału nagłośnienia tabletu. W zależności od wariantu tablet oferuje 16 lub 32 GB pamięci (zmieści się na niej kilka filmów w jakości HD) oraz możliwość rozszerzenia jej kartami microSD (do 64 GB).

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Samsung wykorzystał przestarzały, dwurdzeniowy procesor taktowany 1,5 GHz oraz 1,5 GB pamięci RAM. Najprawdopodobniej jest to jednostka znana z leciwego Samsung Galaxy Note i często daje się to we znaki. Interfejs potrafi się przycinać, optymalizacja systemu stoi na dosyć niskim poziomie, a grać można głównie w starsze tytuły pozbawione zaawansowanej grafiki 3D. Żadnych zastrzeżeń nie można za to mieć do ilości pamięci RAM, która umożliwia na komfortową pracę z kilkoma aplikacjami jednocześnie. Jest jej jednak mniej niż w trochę droższym Samsungu Galaxy Note 8.0.

Bateria

Czas pracy na baterii jest podobny do tego z pozostałych wariantów Galaxy Tab 3 i wynosi około 7 – 8 godzin dla odtwarzania wideo lub przeglądania Internetu. Należy jednak pamiętać, że korzystając z Internetu mobilnego (3G lub 4G) rezultat ten może pogorszyć się o ponad godzinę. Z kolei grając, źródła zasilania trzeba zacząć szukać już po 4 godzinach. Niestety, urządzenie nie ładuje się po podłączeniu do komputera, a w przypadku zwykłej ładowarki uzupełnienie akumulatora zajmuje aż 7 godzin!

Podsumowanie

Konkurencja w segmencie ośmiocalowych tabletów jest znacznie mniejsza niż w przypadku innych rozmiarów, co daje temu modelowi pewną przewagę. Nie można też powiedzieć, że jest to złe urządzenie. Jego wielkość zapewnia dobry kompromis między mobilnością, a komfortem korzystania z multimediów. Do tego należy doliczyć niezły ekran i rozbudowane oprogramowanie. Niestety, podobna cenowo konkurencja często oferuje więcej. Np. Asus Nexus 7 zapewnia lepszą wydajność i dłuższe wsparcie aktualizacyjne producenta. Z kolei Apple iPad Mini ma bardziej intuicyjny interfejs i bogatsze zaplecze ciekawych gier i aplikacji, które są niedostępne dla Androida.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button