Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Kubański przekręt ma się dobrze. Tym razem przestępcy wykorzystują numery z Papui Nowej Gwinei

Na początku tego roku pisaliśmy o tak zwanym kubańskim przekręcie, który szczególnie mocno dotknął użytkowników sieci Orange. Abonentom tej, ale również innych sieci po odebraniu połączenia pochodzącego z numeru zarejestrowanego na Kubie doliczane do rachunku były dodatkowe opłaty, które nierzadko kilkukrotnie przekraczały wartość abonamentu. Orange wtedy w ramach gestu handlowego postanowiło anulować wszystkie opłaty dodane do rachunku aż do 4 stycznia. Operator tym razem ostrzega, że oszuści nie zaprzestali grasować. Teraz wykorzystywane są numery z Papui Nowej Gwinei.

Wszystkie połączenia zaczynające się od numeru kierunkowego 00675 powinny być przez nas ignorowane. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy oddzwaniać, ponieważ do naszego konta doliczone mogą zostać niemałe opłaty za międzynarodowe rozmowy głosowe spoza Unii Europejskiej. Orange szacuje, że tylko od początku 2018 roku poszkodowanych mogło zostać aż 500 tysięcy osób z naszego kraju. Również tym razem pomarańczowy operator postanowił nie naliczać opłat za połączenia wychodzące do Kuby, jednak i tak warto mieć na uwadze, że oszuści wykorzystują numery zza granicy. Nie wiadomo, na jaki kraj padnie następnym razem.

Jak ustrzec się przed oszustwem? Wystarczy dobrze przyjrzeć się numerowi, który do nas dzwoni. Połączenia krajowe realizowane są z numerów dziesięciocyfrowych. Numery międzynarodowe posiadają jedenaście cyfr. Dla przykładu – numer rozpoczynający się od 0067 może oznaczać połączenie z Piły, ale również z… Tonga. Pamiętajcie, aby dokładnie sprawdzać, ile cyfr posiada numer który do nas dzwoni. Orange „idzie na rękę” swoim klientom, ale nie oznacza to, że inni operatorzy sieci mobilnych również nie będą naliczać dodatkowych opłat. Dobrym rozwiązaniem, aby nie stać się ofiarą przestępców może okazać się zablokowanie połączeń międzynarodowych na swoim koncie. Może okazać się jednak, że nie wszyscy mogą blokować numery zza granicy, bo na przykład muszą kontaktować się z klientami lub rodzinom spoza naszego kraju.

Source: Orange
Tagi
Back to top button
Close