Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Jaki Internet na wsi?

Internet poza miastem mobilny czy stacjonarny?

Mieszkanie na wsi nie musi od razu oznaczać braku dostępu do Internetu. Dzięki rozszerzającej się sieci światłowodowej, głównych i lokalnych operatorów, dostęp do szybkiego Internetu możliwy jest poza miastem. W przypadku, gdy oferta stacjonarna nie dociera do naszego miejsca zamieszkania, wówczas kolejną opcją jest Internet mobilny. Ostatnim rozwiązaniem jest Internet satelitarny. Internet, niezależnie od tego czy mieszkamy na wsi lub w mieście, jest niezbędnym narzędziem do funkcjonowania.

Oprócz lokalizacji, która warunkuje wybór rodzaju medium, ważnym parametrem jest prędkość. Średnia prędkość Internetu stacjonarnego w Polsce wynosi 72,02 Mb/s. Natomiast średnia prędkość Internetu mobilnego LTE wynosi 28,89 Mb/s. Dane według rankingu Speedtest na czerwiec 2020 roku.

Jaką prędkość Internetu potrzebujesz? — z tego artykułu dowiesz się jak szybki łącze potrzebne jest do MS Teams lub oglądania filmów w 4K.

Stacjonarny Internet na wsi

Jak mantra powraca kwestia lokalizacji. Wszystko jest od niej uzależnione. Nawet w najdalsze zakątki Polski dociera „linia telefoniczna”, na której można „założyć” Internet. W najgorszych przypadkach jest to łącze do 10 Mb/s, ale jak ma się pecha to z 10 Mb/s zostaje np. 2 Mb/s. Z pewnością część mieszkańców wsi ma „normalny” dostęp do sieci. Prawdopodobnie, są też tacy, którzy szczęśliwie mieszkają na trasie linii światłowodu i mogą liczyć na bardzo szybki dostęp do Internetu.

Oferty Internetu stacjonarnego:

Dostępność Internetu stacjonarnego pod swoim adresem sprawdzisz w: Porównywarce ofert Teleguru.

Mobilny Internet na wsi

Internet mobilny jest realnym rozwiązaniem, które śmiało może zastąpić stałe łącze. Teoretyczna prędkość Internetu mobilnego LTE wynosi 300 Mb/s. W dobrych warunkach możemy osiągnąć prędkości 97 Mb/s – 167 MB/s. Wydaje się, że pewnym ograniczeniem mogą być pakiety GB, obecnie sięgają do 500 GB.

Jak wybrać Internet mobilny?

Z pomocą przychodzi mapa stacji przekaźnikowych. Sprawdzisz na niej, jaki operator ma najbliżej Twojej lokalizacji nadajnik.

Mapy stacji BTS:

  • https://mapabts.pl/
  • http://beta.btsearch.pl/

W przypadku, gdy odległość od stacji bazowej jest duża, zwykły router LTE może potrzebować dodatkowej zewnętrznej anteny. Na koniec, pozostanie wybór odpowiedniej oferty.

Oferty Internetu mobilnego z anteną zewnętrzną:

Internet Satelitarny

Zasada działania Internetu satelitarnego jest taka sama, jak telewizji satelitarnej. W związku z popularnością Internetu mobilnego, Internet satelitarny jest niszowym rozwiązaniem. Niewątpliwie bardziej odporny na zakłócenia. Plusem jest praktycznie brak ograniczenia zasięgu, do minusów można zaliczyć cenę i prędkość.

Więcej na temat Internetu satelitarnego możecie przeczytać w artykule: Starlink. Satelitarny Internet od SpaceX.

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
2 września 2022 15:46

Teraz można kupić Starlink i internet będzie git cena trochę za wysoka, ale jak chcecie mieć stabilny internet to polecam.

Back to top button