Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza JUMP! Oferta smartfonowa

Oferta archiwalna, która nie jest już oferowana przez T-Mobile nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami abonamentów T-Mobile.

Wielu klientów decyduje się na abonament ze względu na promocyjne ceny telefonów. Nie każdy jednak lubi kompromisy i niektórym marzy się smartfon z najwyższej półki za rozsądne pieniądze. Dla takich klientów T-Mobile przygotowało JUMP! Ofertę smartfonową, w której poza nielimitowanymi minutami oraz SMS-ami do wszystkich, użytkownik może nabyć flagowe telefony różnych producentów w atrakcyjnych cenach.

Charakterystyka

Oferta zawiera tylko jedną taryfę za 134.99 zł miesięcznie (z aktywną papierową fakturą, która podnosi zobowiązanie o 5 zł). Niestety, abonament tylko pozornie jest na 24 miesiące, gdyż przy podpisywaniu umowy klient godzi się też na oddzielne raty za nabyte urządzenie. Pożyczka ta spłacana jest przez 30 miesięcy, czyli o 6 miesięcy dłużej niż sam abonament. Co więcej, przez pierwsze dwa lata klient płaci określoną kwotę zobowiązania (59.99 zł) i oddzielnie raty za telefon (60 zł). Jednak przez ostatnie pół roku (między 24, a 30 miesiącem) wysokość rat wzrasta, a abonament spada do symbolicznych 0.99 zł miesięcznie. W sumie, użytkownik płaci tyle samo, co przez pierwsze 2 lata, ale nawet jeśli zmieni umowę lub operatora, to dalej będzie musiał spłacać wysokie raty za urządzenie (119 zł miesięcznie). Dlatego uznać można, że JUMP! Oferta smartfonowa jest zobowiązaniem na 30 miesięcy. By kalkulacje się zgadzały należy do powyższych kwot cząstkowych dodać jeszcze obowiązkową opłatę za pakiet internetowy (10 zł) oraz 5 zł za wyłączoną e-fakturę.

tmobile

Pomijając skomplikowany mechanizm rozliczania, sama oferta jest mało atrakcyjna. Ponad 130 zł miesięcznie za nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci, to niezbyt korzystna cena. Do tego dochodzi niewielki pakiet 250 MB miesięcznie. Oczywiście, w tym przypadku klient może nabyć drogi smartfon w korzystnej cenie początkowej, ale należy pamiętać, że podobny abonament np. w Play (Nowa Formuła Europa Unlimited) za 101.97 zł zapewnia te same korzyści, a do tego 3 GB Internetu. Natomiast w JUMP! z Internetem LTE przy podobnej kwocie zobowiązania klient otrzymuje 500 MB Internetu, nielimitowane rozmowy oraz SMS-y do wszystkich, a do tego pakiet 30 minut na rozmowy w Unii Europejskiej.

Cennik

Darmowe krajowe usługi powodują, że klient za rozmowy oraz SMS-y nie płaci nic. Dotyczy to również numerów stacjonarnych, co w przypadku np. Taryf LTE bez limitu nie jest domyślnie wliczone.

Internet

To jedna z największych wad niniejszej oferty, co przeczy jej „smartfonowej” idei. Po zużyciu 250 MB wliczonych w kwotę abonamentu, operator automatycznie aktywuje dodatkowy pakiet 1 GB za 20 zł. Jednak przy zobowiązaniu za ponad 130 zł można oczekiwać trochę atrakcyjniejszej oferty. Dla porównania, w prepaidach T-Mobile za 20 zł użytkownik otrzymuje aż 3 GB. Po wykorzystaniu dodatkowej paczki dalsza transmisja jest darmowa, ale jej prędkość spada do zaledwie 16 kb/s. Taka przepustowość umożliwia komfortowe korzystanie z komunikatorów internetowych, ale np. strony, zdjęcia, muzyka i filmy wczytują się bardzo powoli. Mechanizm ten chroni jednak przed wysokimi opłatami za transmisję danych.

labolatorium_600x413

W celu przywrócenia standardowej szybkości transferu można aktywować jeden z dodatkowych pakietów. Ich wielkość waha się od 100 MB do 5 GB. Niestety, trudno uznać je za atrakcyjne, gdyż np. największa paczka (5 GB) kosztuje prawie 70 zł! Dla porównania, w taryfach Frii na kartę, za pakiet 6 GB zapłacić trzeba zaledwie 30 zł. Co gorsza, usługa automatycznie reaktywuje się co miesiąc, więc trzeba pamiętać o jej wyłączeniu, gdy nie jest potrzebna. Warto tu zauważyć, że pod względem zawartości taryfy znacznie lepiej wypada oferta na kartę Virgin Mobile #DlaMnieSuper, w której za 59 zł miesięcznie (lub 49 zł w przypadku przenoszących numer), klient otrzymuje darmowe nielimitowane SMS-y i rozmowy do wszystkich (ze stacjonarnymi), a także pakiet internetowy aż 10 GB!

Ukryte koszty

Poza wspomnianymi wcześniej opłatami operator automatycznie aktywuje usługę Granie na czekanie, która zmienia sygnał oczekiwania na połączenie. Niestety, po pierwszym darmowym miesiącu jej koszt to 2 zł miesięcznie, chyba że się ją wyłączy (np. przez biuro obsługi klienta). Trzeba też pamiętać o opłacie za aktywację numeru, która kosztuje 49.99 zł.

Osoby, które zdecydują się na niniejsza ofertę ze względu na atrakcyjne ceny telefonów, powinny wziąć pod uwagę pewną kalkulację. Do początkowej opłaty za urządzenie należy dodać sumę rat za niego, które płacone będą przez kolejne 30 miesięcy. Przez pierwsze 2 lata jest to 60 zł, czyli:
24 x 60 = 1440 zł
Do tego należy dodać wysokość rat przez ostatnie 6 miesięcy, czyli 119 zł:
(6 x 119) + 1440 = 2154 zł
Oznacza to, że do początkowej opłaty za telefon trzeba dodać powyższą kwotę, by poznać jego faktyczną cenę.Pamiętać należy też o koszcie samego zobowiązania wynoszącym około 1439 zł.

lupa

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że nazwa JUMP! Oferta smartfonowa jest bardzo na wyrost. Pakiet zaledwie 250 MB w abonamencie przeznaczonym dla smartfonów to stanowczo za mało. Nie zachwyca też kwota zobowiązania oraz faktyczny czas jego trwania. ). Jest to więc oferta tylko dla osób, którym najbardziej zależy na dobrym telefonie w stosunkowo niskiej cenie początkowej. W innym przypadku znaleźć można znacznie tańsze i co najmniej porównywalnie korzystne abonamenty, takie jak np. Nowa Formuła 4.0 Unlimited, Nowy JUMP Comfort lub Taryfy LTE bez limitów Plusa.

W przypadku fanów mobilnego Internetu JUMP! Oferta smartfonowa raczej się nie sprawdzi. Zaledwie 250 MB w ramach zobowiązania to niewiele, a dodatkowe 1 GB za aż 20 zł to sporo. Sytuacji nie ratują bardzo drogie, dodatkowe pakiety danych, które trzeba ręcznie wyłączać, by nie reaktywowały się w kolejnych miesiącach.

Spodobała Ci się ta oferta? Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz przenieść Twój obecny numer i zacząć z niej korzystać, dzięki poradnikowi przenoszenia numeru!

Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close