Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Analizy

Analiza Nowy Jump

Archiwalna oferta abonamentowa, która nie jest już oferowana przez T-Mobile nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami abonamentów T-Mobile.

T-Mobile postanowił zaktualizować swoją dotychczasową ofertę wprowadzając Nowy Jump. Nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci oraz pakiet Internetu w każdej taryfie mogą skusić niejedną osobę. Dodatkowo z każdym abonamentem wiążą się inne korzyści, co sprawia, że klient ma tu spory wybór, a każda opcja wydaje się być atrakcyjna.

atl-tmobile-abonament-jump-1

Charakterystyka

Nowa oferta T-Mobile Jump składa się z pięciu różnych abonamentów, które występują zarówno w wariancie z jak i bez telefonu. Każda kolejna taryfa jest wyższa o 10 zł. Również różnica pomiędzy umową z telefonem a tylko SIM wynosi raptem 10 zł. Dla porównania w Play Unlimited, taka różnica to aż 20 zł. Wraz z wyższym abonamentem idzie w parze nie tylko tańszy telefon, ale również dodatkowe benefity. Co sprawia, że wybór droższego zobowiązania jest tak na prawdę momentami znacznie bardziej korzystny. Mechanizm działania jest oczywiście taki sam jak w każdej innej ofercie abonamentowej. W przypadku oferty z telefonem klient zobowiązuje się przez 24 miesiące opłacać co miesiąc rachunek w zamian za co otrzymuje usługi telekomunikacyjne oraz urządzenie. W taryfach bez telefonu czas umowy wynosi o dziwo również 24 miesiące. Przykładowo, w abonamentach Orange i Play zobowiązanie bez urządzenia trwa 18 lub 15 cykli rozliczeniowych.
Każda reklamowana przez operatora kwota za zobowiązanie, zawiera w sobie kilka rabatów, co oznacza, że realna cena taryfy jest tak naprawdę znacznie większa (o ukrytych kosztach piszemy w dalszej części tekstu). Dla wygody naszych czytelników obok kwot jakie widnieją w przekazach marketingowych umieściliśmy w nawiasie faktyczną cenę zobowiązania (abonament bez żadnych rabatów).

T-Mobile Jump Start

To najtańsza oferta w wachlarzu T-Mobile, która w wersji bez telefonu kosztuje 29.99 zł (49.99), a z telefonem o raptem 10 zł więcej – 39.99 zł (59.99). Podobnie jak we wszystkich taryfach podstawą abonamentu są tutaj nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci. Oprócz nich klient otrzyma 200 minut do innych operatorów oraz 100 MB Internetu.
Po przekroczeniu pakietu internetowego za wykorzystanie od 100 do 200 MB abonent poniesie koszt w wysokości 10 zł, od 200 MB do 0.7 GB kolejne 10 zł oraz za wykorzystanie od 0.7 GB do 2GB następne 10 zł. Oznacza to, że za 2 GB klientowi przyjdzie zapłacić aż 30 zł, czyli w przypadku oferty z telefonem łączny miesięczny koszt wyniesie aż 69.99 zł (89.99 zł). Dla porównania w Nowej Formule Mix z Internetem w Play w kwocie 50 zł dostępne są 2 GB bezpiecznego Internetu, 200 minut, darmowe rozmowy wewnątrz sieci oraz nielimitowane SMS-y do wszystkich.
Niestety, minuty nie są wymienne na SMS-y, co prawda można tu wykupić pakiet nielimitowanych SMS-ów i MMS-ów do wszystkich sieci za 10 zł miesięcznie, to jednak pod tym względem znacznie korzystniej wypada T-Mobile Jump Start +, w którym darmowe SMS-y i MMS-y są dostępne od razu, a sam abonament jest nie tylko wyższy o jedynie 10 zł to niesie ze sobą także więcej darmowych minut i Internetu.
W przypadku kupowania abonamentu drogą online, klient otrzyma rabat i przez 3 miesiące koszt abonamentu wyniesie 27.99 zł (47.99 zł) z telefonem oraz 20.99 zł (40.99 zł) bez urządzenia.

slider-1438781283-1180-bl

T-Mobile Jump Start +

Jak sama nazwa wskazuje jest to oferta T-Mobile Jump Start z dodatkiem. Tak samo jak w każdej ofercie podstawą są tutaj darmowe rozmowy wewnątrz sieci. Oprócz tego klient dostaje 300 minut do innych operatorów, czyli o 100 więcej niż w Jump Start oraz o 150 MB Internetu więcej niż w podstawowej ofercie(250 MB). Wspomnianym „plusem” są tutaj nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych. Koszt abonamentu wynosi 39.99 zł(59.99)bez telefonu oraz 49.99 zł(69.99) z telefonem. Warto tu zauważyć, że w przypadku oferty bez urządzenia jest to dokładnie taki sam koszt zobowiązania jak w przypadku Formuły 4.0 Unlimited w Play, w której jednak otrzymuje się więcej Internetu (1 GB) oraz zamiast pakietu minut, nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci, a w Red Bull Mobile Energy w takiej kwocie (9 zł abonament plus 30 zł pakiet dodatkowy) klient otrzyma 2 GB Internetu oraz również nielimitowane rozmowy/SMS-y/MMS-y do wszystkich. Biorąc jednak pod uwagę koszt zobowiązania z telefonem, jest to znacznie korzystniejsza oferta niż np. Orange Smart Plan Multi II, w którym cena jest pozornie podobna 49.97 zł , to jednak już po pierwszym miesiącu wzrośnie ona aż do 69.97 zł.
Po przekroczeniu pakietu internetowego za wykorzystanie od 250 do 500 MB abonent poniesie koszt w wysokości 10 zł, od 500 MB do 1 GB kolejne 10 zł oraz za wykorzystanie od 1 GB do 2GB następne 10 zł. Oznacza to, że za 2 GB klientowi przyjdzie zapłacić 30 zł, warto tu zauważyć, że podobną stawkę za 2 GB znaleźć można w Plusie.
W przypadku zakupu umowy przez Internet, przez pierwsze 3 miesiące obowiązuje rabat, dzięki któremu koszt abonamentu wyniesie: 34.99 zł (54.99 zł) z telefonem oraz 27.99 zł (57.99 zł) bez urządzenia.

T-Mobile Jump Comfort

W tym przypadku nazwa nie kłamie i trzeba przyznać, że jeżeli nie jest to najbardziej komfortowy, to na pewno jest to najbardziej korzystny abonament w ofercie T-Mobile. Poza nielimitowanymi rozmowami wewnątrz sieci oraz darmowymi SMS-ami i MMS-ami do wszystkich, jakie znane są już z niższego zobowiązania, klient dodatkowo otrzyma nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych oraz 1 GB Internetu. Koszt oferty bez telefonu wynosi 49.99 zł (69.99), a z urządzeniem 59.99 zł (79.99). O ile cena abonamentu z telefonem jest dokładnie taka sama jak w podobnej ofertowo Formule 4.0 Unlimited w Play, tak koszt bez urządzenia nie może konkurować np. z analogiczną ofertą Orange Super Smart Plan, w której za dokładnie takie same usługi klient zapłaci aż o 20 zł mniej (29.99 zł).
Dodatkową zaletą tej taryfy jest Naviexpert, czyli rozbudowana nawigacja, która umożliwia m.in uniknięcie korków, mandatów oraz porównywanie cen paliw na poszczególnych stacjach. Usługa jest darmowa przez cały okres trwania umowy. W przypadku zamawiania abonamentu przez Internet klient otrzyma rabat na pierwsze 3 miesiące i koszt zobowiązania wyniesie go kolejno: 48.99 (68.99 zł) z telefonem oraz 34.99 zł (54.99 zł) bez urządzenia.
Po przekroczeniu pakietu internetowego za wykorzystanie od 1 do 1.5 GB abonent poniesie koszt w wysokości 10 zł, od 1.5 do 2.5 GB kolejne 10 zł oraz za wykorzystanie od 2.5 GB do 3.5 GB następne 10 zł. Oznacza to, że za 3.5 GB klientowi przyjdzie zapłacić 30 zł. Warto zauważyć, że w podobnym cenowo Orange Smart Plan Multi II, który również nie ma Bezpiecznego Internetu dostępne jest 5 GB za 10 zł.

tmobile - Copy

T-Mobile Jump Relax

Już sama nazwa taryfy wskazuje na to, że operator zadbał tu o wszystko, dzięki czemu klient może się w spokoju zrelaksować nie przejmując się, że nagle spotkają go jakieś nieprzewidziane koszty. W porównaniu z T-Mobile Jump Comfort w Jump Relax został dodatkowo zawarty pakiet nielimitowanych rozmów na numery stacjonarne oraz większa paczka Internetu – aż 3 GB. Kwota 59.99 zł (79.99) za umowę bez telefonu wygląda bardzo atrakcyjnie, dzięki czemu oferta wygląda korzystniej niż np. Plus Taryfy sLTE, w którym podobny cenowo abonament oferuje o 1 GB Internetu mniej. Niestety, brakuje tu pakietu minut w roamingu UE, a w takiej samej cenie i z podobnymi usługami dostępna jest taryfa Super Smart Plan w Orange, w którym dodatkowo jeszcze klient otrzyma pakiet 400 minut i 100 MB Internetu do wykorzystania w krajach UE. Jeżeli jednak komuś nie zależy na roamingu to niezwykle ucieszy go cena 69.99 zł (89.99) za Jump Relax z telefonem. Pod tym względem (wyłączając roamnig) taryfa wychodzi znacznie korzystniej niż analogiczne Orange Smart Plan Multi II (89.98 zł) i Formuła Europa Unlimited w Play (89.99 zł).
Poza znanym już z Jump Comfort programem Naviexpert dodatkowymi benefitem w Jump Relax jest player.pl Strefa T-mobile pakiet kids, czyli program typu video na żądanie z darmowym pakietem dla dzieci, który dodatkowo umożliwia oglądanie 15 kanałów TV. W przypadku zamawiania abonamentu przez Internet klient otrzyma rabat na 3 miesiące, dzięki czemu koszt zobowiązania z telefonem wyniesie 55.99 zł (75.99 zł), a bez urządzenia 41.99 zł (61.99 zł).
Po przekroczeniu pakietu internetowego za wykorzystanie od 3 do 4 GB abonent poniesie koszt w wysokości 10 zł, od 4 do 5 GB kolejne 10 zł oraz za wykorzystanie od 5 GB do 6 GB następne 10 zł. Oznacza to, że za 6 GB klientowi przyjdzie zapłacić 30 zł. Dla porównania w Orange Smart Plan Multi Max za 129.98 zł 7 GB kosztuje 10 zł.

T-Mobile Jump Max

Max w tej taryfie oznaczać ma maksimum możliwości. Klient otrzyma tu nie tylko usługi takie same jak w Jump Relax, czyli: nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych oraz darmowe połączenia na numery stacjonarne, ale również aż 5 GB Internetu. Warto tu zwrócić uwagę, że tak dużą paczkę internetową nie oferuje jeszcze jedynie Plus w Taryfie sLTe za 79.99 zł bez telefonu. Koszt tego abonamentu bez telefonu wynosi 99.99 zł (119.99), a z urządzeniem 129.99 zł (149.99), czyli dużo drożej niż w Plusie.
Dodatkowymi benefitami są tutaj darmowe usługi takie jak: Naviexpert i player.pl Strefa T-Mobile pakiet multi. Również tylko w tej ofercie dostępna jest darmowa aplikacja Wimp, czyli rozbudowany serwis muzyczny. W przypadku zamawiania abonamentu przez Internet klient otrzyma rabat na 3 miesiące, dzięki czemu koszt zobowiązania z telefonem wyniesie 90.00 zł, a bez urządzenia 69.99 zł.
Warto także wspomnieć, że jest to jedyna taryfa, która oferuje darmowe minuty do UE. Co prawda, jest ich zaledwie 60, a sam pakiet trzeba aktywować, to i tak cieszy ich obecność.
Po przekroczeniu pakietu internetowego za wykorzystanie od 5 do 6 GB abonent poniesie koszt w wysokości 10 zł, od 6 do 7 GB kolejne 10 zł oraz za wykorzystanie od 7 GB do 8 GB następne 10 zł. Oznacza to, że za 8 GB klientowi przyjdzie zapłacić aż 30 zł. W tym przypadku stosunek ilości GB do ceny również przegrywa z Orange. Przykładowo, w najdroższej taryfie Smart Plan Multi Max za 10 zł klient otrzymuje dostęp do 10 GB Internetu.

Cennik abonamentu Nowy Jump

Poza pakietami minut i nielimitowanych usług obowiązuje standardowy dla T-Mobile cennik. Klient zapłaci tu 0.39 zł za minutę połączenia, co jest dość wygórowaną ceną w porównaniu do np. Formuły Play Unlimited, w której obowiązuje stawka 0.29 zł. Koszt SMS-a wynosi 0.20 zł, co można uznać za standard wśród większości operatorów, natomiast 0.41 zł za MMS-a nie zachwyca , w Play stawka taką wiadomość to jedynie 0.19 zł.

Internet

W przypadku Internetu cieszy technologia LTE, niestety największą bolączką jest tutaj brak tzw. Bezpiecznego Internetu znanego np. z abonamentów sieci Plus czy Play. Rozwiązanie T-Mobile podobne jest do tego jakie w swoich taryfach stosuje Orange. Dostępna jest darmowa transmisja, ale tylko do określonej liczby MB, później dostępne są 3 granice, z których każda niesie koszt w wysokości 10 zł np. w T-Mobile Jump Start +darmowa jest transmisja od 50 kB do 250 MB, natomiast za wykorzystanie od 250 do 500 MB abonent poniesie koszt w wysokości 10 zł, od 500 MB do 1 GB kolejne 10 zł oraz za wykorzystanie od 1 GB do 2GB następne 10 zł. Oznacza to, że za 2 GB klientowi przyjdzie zapłacić aż 30 zł. Znacznie lepiej wypada to jednak w Orange, w którym jest tylko jedna granica np. w podobnym cenowo abonamencie Smart Plan Multi II darmowa jest transmisja do 0.5 GB, natomiast za wykorzystanie do 2.5 GB klient zapłaci jedynie 10 zł. To sprawia, że pod względem kosztów korzystania z Internetu poza dostępnym pakietem T-Mobile wychodzi obecnie najdrożej wśród wszystkich operatorów.

jump

Sytuacji nie ratują również dodatkowe paczki danych, tu do wyboru są 4 możliwości w dwóch wariantach. Pierwszy to usługa miesięczna:
100 MB za 12.10 zł,
300 MB za 18.14 zł,
2 GB za 49.10 zł
oraz 5 GB za 69.57 zł.
Stawki wyglądają wręcz przerażająco zwłaszcza w porównaniu np. z Play, w którym 2 GB kosztuje raptem 9.99 zł, a nielimitowany Internet LTE dostępny jest za jedynie 20 zł. Niewiele lepiej wygląda to w wariancie na 6 miesięcy, wtedy co prawda następuje zniżka:
100 MB za 9.08 zł,
300 MB za 14.12 zł,
2 GB za 39.32 zł
oraz 5 GB za 55.45 zł,
ale kwota obowiązuje co miesiąc i nadal jest mocno wygórowana na tle konkurencji. Co gorsza, pakiet odnawia się co miesiąc, więc należy pamiętać o jego dezaktywacji. Cieszy jednak, że po wykorzystaniu pakietu Internet zwalnia do 16 kB/s, ale nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Szkoda tylko, że takiego rozwiązania nie ma w podstawowej ofercie.

Pakiety

Podstawową cechą wszystkich taryf są nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci. Trzeba jednak zauważyć, że takie rozwiązanie obecnie jest standardem u wszystkich operatorów, a co za tym idzie nie jest to wyróżnikiem T-Mobile na tle konkurencji. Niestety, prawie żadna z ofert (poza Jump Max) nie przewiduje darmowych minut w roamingu UE. Takie rozwiązanie musi mocno dziwić w przypadku operatora, który do nie dawna był liderem jeśli chodzi o połączenia zagraniczne. Dostępne są jednak 3 pakiety minut dzięki którym można obniżyć koszty roamingowe:
30 minut za 9 zł,
60 za 18 zł
i 120 za 27 zł.

t-mobile-roaming-_wide-1
Wyjątkiem jest jedynie taryfa Jump Max, w którym 60 minut jest za darmo, a 120 kosztuje 18 zł.
Jeżeli chodzi o pakiety dodatkowe to warto zwrócić uwagę przede wszystkim na usługę Sieć rodzinna. Daje ona możliwość stworzenia małej sieci połączeń (do 6 osób), w której każda osoba dostaje pakiet 2000 minut na połączenia. Pakiet obejmuje tylko numery w T-Mobile i choć w każdej taryfie abonamentowej dostępne są darmowe rozmowy wewnątrz sieci, to usługa na pewno znajdzie zastosowanie u osób, których bliscy mają Mixa lub prepaida u „różowego” operatora. Ciekawie wygląda też „MyDysk” czyli internetowy dysk o pojemności 5 GB, którego miesięczne utrzymanie wynosi jedynie 5 zł. Osoby, które mają telefon w sieci T-Mobile, ale nie posiadają Internetu ucieszy zapewne usługa „Internet Connect”, która pozwala z abonamentu Jump udostępnić pakiet Internetu innym użytkownikom i kosztuje jedynie 2 zł od osoby. Natomiast, klienci którzy wykonują dużo połączeń na numery stacjonarne powinni zaopatrzyć się w pakiet „Rozmowy bez limitu na stacjonarne”, który kosztuje jedynie 6 zł miesięcznie. Niestety, brakuje tu możliwości obniżenia kosztów połączeń do innych sieci poza pakietem darmowych minut.

Ukryte koszty

Nowa oferta T-Mobile nie obyła się bez ukrytych kosztów. Każda podana cena zawiera, aż 4 rabaty. Pierwszy jest za przeniesienie numeru z karty lub od innego operatora i wynosi 5 zł. Biorąc pod uwagę najniższą ofertę Jump Start za 29.99 zł, nowy klient zapłaci już tu 34.99 zł. Drugim rabatem jest e-faktura, co oznacza, że osoby wolące tradycyjną formę rozliczenia zapłacą o 5 zł więcej za abonament. Trzeci rabat obejmuje terminowe płatności, czyli spóźnialscy abonenci zostaną ukarani doliczeniem kolejnych 5 zł do zobowiązania. Ostatni, aczkolwiek najbardziej kontrowersyjny rabat przyznawany jest za zgody marketingowe. Tych jest kilka i na każda trzeba się zgodzić (m.in na kontakt handlowy), oznacza to, że osoby, które bardziej cenią sobie prywatność zapłacą o 5 zł więcej za abonament. Prawdziwy koszt zobowiązania jest zatem aż o 20 zł wyższy niż w przekazach reklamowych. Podobne rozwiązanie stosuje co prawda Orange w Super Smart Plan, to jednak nie zmienia to faktu, że przez ilość rabatów cała umowa jest mało przejrzysta. Kolejnym ukrytym kosztem jest „Granie na czekanie”, usługa aktywowana jest automatycznie i darmowa tylko przez pierwszy miesiąc. Później generuje koszt w wysokości 2 zł miesięcznie. Nie można także zapominać o jednorazowej opłacie aktywacyjnej, która w tym przypadku wynosi 49 zł.

Podsumowanie

Wprowadzając na rynek nową ofertę T-Mobile dogonił konkurencję i dziś śmiało może rywalizować z innymi operatorami. Nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci i pakiet Internetu w każdej taryfie, to niewątpliwie największe zalety Jump. Do tego darmowe SMS-y i MMS-y do wszystkich zaczynające się już od 39.99 zł miesięcznie oraz pakiet nielimitowanych rozmów od taryfy Comfort skuszą zapewne niejedną osobę.
Niestety, osoby często korzystające z Internetu mogą być mocno zawiedzione. Brak Bezpiecznego Internetu sprawia, że za korzystanie z zasobów wirtualnej sieci poza pakietem przyjdzie słono zapłacić. Nie zachwycają również dodatkowe paczki danych, które są wręcz horrendalnie drogie. Tacy klienci powinni raczej spojrzeć na ofertę Play, w której np. w Formule 4.0 Unlimited dostępny jest 1 GB transmisji danych oraz nielimitowany Internet LTE przez 6 miesięcy, a Bezpieczny Internet oraz atrakcyjne pakiety dodatkowe to tylko kolejne zalety. Również niepocieszone będą osoby, którym zależy na darmowych rozmowach w UE. T-Mobile poza marnie wyglądającym pakietem 60 minut w taryfie Max nie przewiduje praktycznie żadnych zniżek. Pod tym względem znacznie lepiej wypada Orange Smart Plan Multi II, w którym w abonamencie za 89.98 zł dostępnych jest co miesiąc 400 minut w roamingu oraz Formuła Europa Unlimited w Play, w której w podobnej cenie abonent otrzyma 1000 minut na całą umowę. Największą wadą jest jednak mało przejrzysta umowa. Duża liczba rabatów wliczonych w cenę abonamentu oraz wymagająca dezaktywacji usługa „Granie na czekanie” mogą odstraszyć niejedną osobę. Pod względem przejrzystości znacznie lepiej wypada Red Bull Mobile Energy, w którym dodatkowym bonusem jest bezterminowa umowa w przypadku oferty bez urządzenia. Natomiast osoby, którym nie zależy na nowym telefonie powinny przyjrzeć się bliżej ofercie Virgin Mobile #BezLimitu, w której za 29 zł miesięcznie otrzymuje się nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci oraz 2 GB bezpiecznego Internetu.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button