TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%. TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%.

Specyfikacja Nokia Asha 311

Nokia Asha 311
? %

Ocena redakcji

Uwaga! Produkt nie został jeszcze przetestowany przez Teleguru

Dane techniczne Nokia Asha 311
Logowanie/Rejestrowanie

OGÓLNE
Oficjalna nazwa i model telefonu
Nazwa
Nokia Asha 311
Alternatywna nazwa modelu (zależna od rynku) lub dodatkowe oznaczenie numeryczne.
Znany też jako
?
Data rynkowej premiery urządzenia.
Premiera rynkowa
2012-08-01
Nazwa państwa, w którym urządzenie zostało wyprodukowane.
Kraj produkcji
Chiny
Miejsce, w którym znajduje się główna siedziba firmy.
Kraj pochodzenia producenta
Chiny
Państwo, w którym opracowano wzornictwo i zaprojektowano elementy wyposażenia smartfona.
Kraj badań i rozwoju produktu
Finlandia
Miejsce, w którym powstała pierwotnie marka stosowana przez producenta.
Kraj pochodzenia marki
Finlandia
Orientacyjna kategoria cenowa urządzeń, bazująca na danych z oficjalnych kanałów dystrybucji. Wyróżniono następujące grupy:
niska (1 - 699 zł)
średnia (700 – 1499 zł)
wysoka (powyżej 1500 zł).
Klasa cenowa
niska
Określa fabryczną wersję zainstalowanego systemu operacyjnego, dostępnego po wyjęciu smartfona z pudełka.
Fabryczny system operacyjny
dedykowany
Oznaczenie nazwy i wersji systemu operacyjnego po dokonaniu aktualizacji (dotyczy momentu, w którym opublikowano recenzję).
Wersja systemu po aktualizacji
dedykowany
Nazwa i wersja nakładki na system operacyjny, modyfikującej wygląd i zachowanie interfejsu.
Nakładka systemu
brak
Wygląd oraz sposób obsługi urządzenia.
slider - rozsuwany z alfanumeryczną klawiaturą
klasyczny - wyposażony w alfanumeryczną klawiaturę i jednolitą obudowę
dotykowy - najczęściej pozbawiony klawiatury, ale z ekranem dotykowym
z klapką - dwuczęściowy, zamykany, z wyświetlaczem w górnej części
QWERTY- wyposażony w klawiaturę w układzie komputerowym.
Rodzaj telefonu
dotykowy
WYGLĄD / Ergonomia
Rozróżnienie typu urządzenia i grupy docelowej odbiorców: klasyczny telefon, smartfon lub urządzenie dostosowane do potrzeb seniorów.
Typ telefonu
telefon
Rodzaj fizycznej klawiatury, w którą zostało wyposażone urządzenie. W klasycznych telefonach występuje klawiatura numeryczna, niektóre smartfony oferują pełne klawiatury QWERTY.
Klawiatura fizyczna
?
Im mniejsza wielkość, tym telefon bardziej poręczny i smukły. W przypadku smartfonów zbyt małe urządzenie może być niewygodne w obsłudze. Podane liczby oznaczają wysokość, szerokość oraz grubość urządzenia.
Wymiary (w milimetrach)
106 x 52 x 12,9
Im mniejsza masa, tym lżejszy telefon. Zbyt lekkie urządzenia mogą jednak sprawiać wrażenie wykonanych z podzespołów o przeciętnej jakości.
Masa (g)
95
Materiały, z których zostały wykonane elementy obudowy. Najdroższe urządzenia najczęściej chronione są komponentami z hartowanego szkła oraz metalu.
Wykonanie
?
Wymiana tylnego panelu (pokrywy baterii) umożliwia łatwą zmianę wariantu kolorystycznego smartfona, poprzez dokupienie odpowiednich dla danego modelu urządzenia paneli. W wielu przypadkach zdejmowana pokrywa baterii jest równoznaczna z możliwością zamiany akumulatora, choć nie jest to reguła.
Wymienna pokrywa baterii
?
Dostępne na rynku kolory obudów danego modelu. Trzeba pamiętać, że Polsce niektóre wersje nie są dostępne.
Dostępne kolory
różowy, brązowy, niebieski, szary, biały, czerwony
Norma wytrzymałości określająca odporność urządzenia na kurz oraz wodę. Im wyższa cyfra tym lepiej. 5 z przodu oznacza, że telefon jest w pełni odporny na pył. Druga cyfra określa głębokość i czas możliwego zanurzenia (np. 7 oznacza pół metra przez 30 minut)
Wzmocniony (kurzo / wodoodporny)
nie
Możliwość obsługi tabletu rysikiem. Przydatna w przypadku wykonywania precyzyjnych czynności (rysowanie pisanie). Niektóre stylusy wyposażono w przycisk, który zapewnia dodatkowe funkcje.
Rysik
nie
WYŚWIETLACZ
Długość przekątnej wyświetlacza, w połączeniu z rozdzielczością pozwala ocenić ostrość i wyrazistość obrazu. Im większy ekran, tym bardziej komfortowe staje się korzystanie z multimediów, ale też obniża się poręczność urządzenia.
Przekątna wyświetlacza (cale)
3
Wartość określająca liczbę pikseli w poziomie i w pionie. Im ich więcej, tym wyświetlany obraz jest ostrzejszy i wyraźniejszy
Rozdzielczość wyświetlacza
240 x 400
Szacowana liczba pikseli przypadających na jeden cal powierzchni wyświetlacza.
Gęstość pikseli (ppi)
155
Wyrażony w procentach stosunek wielkości wyświetlacza do powierzchni przedniego panelu. Im większy wyświetlacz, tym więcej informacji można z niego odczytać, jednak zbyt duży ekran może mieć negatywny wpływ na ergonomię urządzenia.
Stosunek wyświetlacz - przedni panel (%)
46.5
W zależności od zastosowanej technologii ekrany różnią się od siebie jasnością, głębią czerni i jakością odwzorowania kolorów.
LCD IPS oraz PLS to wyświetlacze, które wyróżniają szerokie kąty widzenia, równomierne podświetlenie i dobre odwzorowanie kolorów.
LCD TN wypadają pod tym względem znacznie gorzej. AMOLED to ekran, których charakteryzuje idealna głębia czerni i żywe, soczyste barwy.
Rodzaj wyświetlacza
TFT
Im wyższa wartość, tym lepsze odwzorowanie kolorów przez wyświetlacz
Maks. liczba wyświetlanych kolorów
65 tysięcy
Wyświetlacze oporowe - używane w starszych smartfonach, interpretują nacisk na dany punkt ekranu. Charakteryzuje je niska czułość, nie można osłaniać ich szkłem, nie rejestrują dotyku w kilku punktach jednocześnie (np. gestów powiększania treści).
Wyświetlacze pojemnościowe - interpretują zmiany napięcia towarzyszące przyłożeniu do nich palca. Charakteryzują się znacznie wyższą czułością od ekranów oporowych. Najczęściej nie można ich jednak obsługiwać rysikiem.
Wyświetlacz dotykowy
pojemnościowy
Komponenty chroniące wyświetlacz przed uszkodzeniem. Zazwyczaj ochronę stanowi hartowane szkło różnych producentów.
Ochrona wyświetlacza
Gorilla Glass 1
Zaokrąglone krawędzie wyświetlacza zwiększają zazwyczaj komfort korzystania z urządzenia.
Zagięty wyświetlacz
nie
UKŁAD I PAMIĘĆ
Nazwa i wersja SoC (System-on-a-chip) wykorzystanego w urządzeniu. SoC stanowi połączenie wielordzeniowego procesora, układu odpowiedzialnego za wyświetlanie grafiki oraz modułów komunikacyjnych, w które zostało wyposażone urządzenie.
Model układu
?
Typ oraz wersja rdzeni procesora.
Rodzaj rdzeni
?
Określa liczbę rdzeni procesora (więcej = lepiej). Inne parametry decydujące o wydajności urządzenia to m.in. wykorzystany układ graficzny, konstrukcja procesora i pojemność pamięci RAM. Wyższa wydajność oznacza szybsze działanie interfejsu, programów oraz gier.
Liczba rdzeni
1
Główna jednostka obliczeniowa urządzenia. Im wyższa wartość, tym lepiej. Mnożnik oznacza liczbę rdzeni (więcej -> lepiej). Nie jest to jednak jedyny parametr decydujący o wydajności urządzenia. Równie ważny jest wykorzystany układ graficzny, konstrukcja procesora, ilość pamięci RAM i kilka innych. Wyższa wydajność to szybsze działanie interfejsu, programów oraz gier
Taktowanie rdzeni (GHz)
1
Nazwa układu graficznego odpowiadającego za wyświetlanie obrazu
Układ graficzny (GPU)
?
Pamięć ściśle powiązana z procesorem. Im jej więcej, tym więcej programów używać można jednocześnie. Zapotrzebowanie na nią zależy od systemu operacyjnego i używanych aplikacji
Pamięć RAM (GB)
0,128
Wbudowana pamięć (GB) 0,14
Wartość określając maksymalną pojemność karty pamięci obsługiwanej przez dane urządzenie, wyrażana w gigabajtach (GB).
Obsługa karty pamięci (GB)
microSD (do 32 GB)
APARAT
Wartość określająca liczbę punktów (pikseli), z których składa się zdjęcie. Do wyświetlania na monitorze wystarczające są 3,2 Mpix. W przypadku niższych wartości fotografia będzie niewyraźna. Trzeba jednak pamiętać, że rozdzielczość nie ma kluczowego wpływu na jakość zdjęcia i np. 13 Mpix w telefonie nie dorówna 5 Mpix ze średniej klasy aparatu kompaktowego. Warto pamiętać, że producenci często wykorzystują liczbę megapikseli jako chwyt marketingowy.
Liczba megapixeli
3
Parametr informujący o wyposażeniu smartfona w dwie przednie kamery, umożliwiające uzyskanie zdjęć o lepszej jakości od urządzeń w których dostrępny jest pojedynczy aparat.
Podwójny aparat główny
?
Wartość określająca wielkość matrycy światłoczułej, która poprzez obiektyw aparatu rejestruje obraz. Wielkość matrycy wpływa na jakość zdjęć.
Rozmiar matrycy
?
Nazwa i model sensora optycznego odpowiedzialnego za rejestrowanie obrazu przez aparat.
Model sensora
?
Wielkość pojedynczego piksela sensora optycznego, wyrażona w mikronach.
Wielkość pikseli (µm)
?
Dodatkowe źródło światła, przydatne podczas fotografowania w ciemnym otoczeniu.
Dioda LED daje najczęściej nienaturalne, niebieskie światło, ale może świecić bez przerwy.
Ksenonowe lampy dają silne, białe światło, które nie wpływa na kolorystykę sceny i ma duży zasięg, ale nie mogą one pełnić roli latarki.
Jasność obiektywu (f)
?
Funkcja zmiany ostrości. Bardzo przydatna podczas fotografowania bliskich obiektów lub tekstu. Bez niej bardzo bliski kadr jest rozmazany
Autofocus
?
Dostępność funkcji optycznej lub elektronicznej stabilizacji obrazu. Poprawia jakość nagrań wideo i ostrość zdjęć, w przypadku których nastąpiło przesunięcie ręki lub poruszenie podczas filmowania oraz wykonywania fotografii.
Optyczna stabilizacja obrazu
nie
Zbliżenie ujęcia realizowane za pośrednictwem bezstratnego dla jakości zdjęcia zoomu optycznego lub zoomu cyfrowego, który sztucznie powiększa obraz kosztem jego jakości.
Zoom
?
Dodatkowe źródło światła podczas fotografowania w ciemnym otoczeniu. Dioda LED daje najczęściej dosyć nienaturalne, niebieskie światło, ale może świecić cały czas. Ksenonowe lampy dają silne, białe światło, które nie wpływa na kolorystykę sceny i ma duży zasięg, ale nie mogą one pełnić roli latarki
Lampa błyskowa
?
Umożliwia fotografowanie dużych obiektów z bardzo małych odległości. Kąt widzenia obiektywu szerokokątnego przekracza 60 stopni.
Szerokątny obiektyw
?
Dodatkowe wyposażenie aparatu związane z oprogramowaniem, które umożliwia m.in. wykrywanie uśmiechów i twarzy, przetwarzanie zdjęć HDR, tworzenie ujęć panoramicznych oraz zapisywanie w fotografiach tagów informujących o miejscu, w którym zarejestrowano ujęcie.
Dodatkowe funkcje
?
Dostępność dodatkowego, fizycznego przycisku, wyzwalającego migawkę ułatwia wykonywanie zdjęć.
Fizyczny spust migawki
nie
Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość nagrań. Nie jest to jednak jedyny, kluczowy parametr. Do oglądania na komputerze wymagana jest co najmniej rozdzielczość VGA (480p), kolejne wyższe rozdzielczości to HD (720p) i Full HD (1080p). Poniżej VGA wideo nadaje się tylko do odtwarzania na telefonie. Wartość fps określa liczbę nagrywanych klatek na sekundę. Powyżej 24 fps można uzyskać płynną animację.
Najwyższa rozdzielczość i szybkość nagrywania
480p @ 25fps
Kamera umożliwia rejestrowanie filmów w rozdzielczości 4K (najczęściej stosowana rozdzielczość i proporcje to: 3840 x 2160 pikseli, 16:9).
Nagrywanie filmów 4K
nie
Opcja nagrywania filmów w zwolnionym tempie. Wymaga od aparatu rejestrowania 60 lub więcej klatek na sekundę.
Nagrywanie w zwolnionym tempie
nie
Aparat umieszczony na przednim panelu smartfona (po tej samej stronie, co wyświetlacz). Wykorzystywany do prowadzenia rozmów wideo. Najczęściej obiektyw umieszczony jest nad ekranem. Im wyższa rozdzielczość sensora, tym lepsza jakość obrazu i wykonanych przy jego pomocy zdjęć.
Przedni aparat (Mpix)
nie
Im większa jasność obiektywu, tym więcej światła dociera do matrycy optycznej.
Przedni aparat - jasność obiektywu
nie dotyczy
Dodatkowe wyposażenie przedniego aparatu, obejmujące diodę doświetlającą, szerokokątny obiektyw oraz opcje wykonywania zdjęć panoramicznych, HDR i wykrywanie uśmiechu.
Przedni aparat - dodatkowe funkcje
nie dotyczy
ŁĄCZNOŚĆ
Obsługiwany typ karty SIM. Najpopularniejszy jest standard mini-SIM, który w telefonach i smartfonach jest stosowany od wielu lat. Coraz większą popularność zdobywa micro-SIM - karty tego typu są mniejsze, można je uzyskać albo odpowiednio przycinając mini-SIM, albo wymieniając kartę w salonie operatora. Rzadziej występuje nano-SIM, jednak i tego typu karty można zdobyć u operatora.
Rodzaj karty SIM
mini SIM
Możliwość obsługi dwóch kart SIM jednocześnie, np. w celu minimalizacji kosztów lub uniknięcie konieczności korzystania z dwóch telefonów.
Dual-SIM
nie
Mobilna transmisja danych:
2G - najstarszy standard (technologie GSM oraz EDGE), obejmujący zasięgiem niemal cały kraj, ale zapewniający wolny transfer danych. Sprawdza się głównie w przypadku rozmów głosowych
3G - standard zapewniający satysfakcjonującą szybkość transmisji danych (technologie UMTS, HSPA, HSPA+)
LTE - technologia zapewniająca bardzo szybką transmisję danych (w Polsce do 150 Mb/s) z małymi opóźnieniami. Przez operatorów LTE często określane jest mianem 4G, jednak z technicznego punktu widzenia nazwa tej technologii powinna brzmieć 3,9G. Za 4G należy uznać technologię LTE Advanced (LTE Cat. 5), która umożliwia transferowanie danych z szybkością do 300 Mb/s.
Współpracuje z sieciami
2G, 3G
Obsługa łączności LTE. W zależności od kategorii umożliwia pobieranie danych z szybkością do 150 Mb/s (LT Cat. 4) lub 300 MB/s (LTE Advanced, Cat. 5). Wysyłanie plików możliwe jest z szybkością do 50 MB/s (Cat. 4) oraz 75 Mb/s (Cat. 5). Kolejne standardy LTE przewidują jeszcze szybszy transfer danych: Cat. 8 - do 3 Gb/s, Cat. 9 - do 452 Mb/s.
Kategoria LTE
nie
Amerykański system pozycjonowania satelitarnego. Położenie wyposażonego w odbiornik urządzenia zostaje określone na podstawie namierzających go satelitów. W telefonach technologię tę wspierają nadajniki operatorów komórkowych (czyli A-GPS), dzięki czemu proces pozycjonowania skraca się do kilkunastu sekund
GPS
nie
Standard lokalnych sieci bezprzewodowych, który umożliwia dostęp do Internetu bez narażania się na koszty za transmisję danych w sieciach 2G/3G/LTE. Ograniczeniem technologii Wi-Fi jest jej niewielki zasięg.- do kilkadziesiąt metrów od nadajnika.
Wi-Fi
b, g, n
Popularny standard bezprzewodowego transferu danych pomiędzy urządzeniami. Umożliwia wymianę plików, przesyłanie muzyki do słuchawek oraz obsługę innych akcesoriów (np. myszy, klawiatury).
Bluetooth
EDR, 2.1
Standard bezprzewodowej wymiany danych, umożliwiający przekazywanie informacji z sensorów urządzeń wearables oraz zdalne zarządzanie odbiornikami TV i oświetleniem.
ANT+
nie
Technologia do komunikacji zbliżeniowej wykorzystywana w np. kartach płatniczych. Wyposażonym w moduł NFC telefonem można wykonywać płatności (w Polsce pozwala na to niewiele banków) i przesyłać między urządzeniami pliki szybciej niż przez Bluetooth.
NFC
nie
Najpopularniejszy, przewodowy standard łączności, który umożliwia podłączanie wielu rozmaitych akcesoriów (myszki, klawiatury, kable, głośniki itp.) oraz transfer danych między urządzeniami.
USB
micro USB 2.0
Dostępność portu podczerwieni umożliwia wymianę danych pomiędzy urządzeniami, a także sterowanie stacjonarnymi odtwarzaczami, odbiornikiem radiowym i TV, w zastępstwie pilota na podczerwień.
Port podczerwieni
?
Współczynnik energii emitowanej przez telefon do masy ciała, im mniejsza wartość SAR, tym lepiej. Energia emitowana przez urządzenie nie powinna przekraczać 2 W na kilogram masy ciała.
Współczynnik SAR glowa / cialo (W/kg)
?
SENSORY
Wyposażenie urządzenia w czujniki biometryczne, umożliwiające zabezpieczenie danych. Niektóre smartfony zostały zaopatrzone w czytnik linii papilarnych (zespolony z wyłącznikiem lub umieszczony z tyłu, albo na przednim panelu smartfona) oraz oprogramowanie rozpoznające wzór tęczówki lub siatkówki.
Czytnik zabezpieczenia
nie
Wyposażenie urządzenia w czujniki umożliwiające nadzorowanie stanu zdrowia (np. pulsometr).
Czytniki zdrowotne
nie
Multimedia
Moduł umożliwiający słuchania radia w paśmie FM. Zazwyczaj wymaga podłączenia słuchawek, które pełnią rolę anteny.
Radio
FM
Dołączona do urządzenia aplikacja, która umożliwia słuchanie utworów w formacie MP3.
Odtwarzacz MP3
tak
Gniazdo mini jack umożliwiające podłączenie własnych słuchawek bez konieczności korzystania z przejściówek.
Wyjście słuchawkowe
3,5 mm (mini-jack)
Większość smartfonów oferuje monofoniczny głośnik zewnętrzny, zdarzają się jednak wyjątki - urządzenia wyposażone w głośniki stereo. Rozwiązanie takie sprawdzi się podczas słuchania muzyki poza domem.
Głośniki
mono
Formaty plików audio odtwarzane przez dołączone do urządzenia oprogramowanie.
Odtwarzanie muzyki
wav, wma, mp3, aac
Formaty plików wideo odtwarzane przez dołączone do urządzenia oprogramowanie.
Odtwarzanie wideo
H.264, mp4, wmv
BATERIA
Im większa wartość tego parametru, tym wyższa pojemność baterii. O czasie pracy urządzenia na jednym ładowaniu decydują również inne czynniki: rozdzielczość ekranu, podzespoły, system operacyjny, zasięg sieci, oraz intensywność korzystania ze smartfona.
Pojemność ogniwa (mAh)
1110
Opcja wymiany akumulatora umożliwi przedłużenie żywotności smartfona w przypadku spadku wydajności baterii.
Wymienna
tak
Technologia szybkiego ładowania baterii skraca czas potrzebny na wypełnienie akumulatora poprzez zwiększenie mocy ładowarki i podniesienie napięcia.
Szybkie ładowanie
nie
Opcja indukcyjnego ładowania baterii umożliwia pozbycie się przewodowej ładowarki, jednak wymusza posiadanie odpowiedniej stacji ładującej, na którą za każdym razem odkładany jest telefon. Tylko niektóre modele smartfonów oferują opcję bezprzewodowego ładowania akumulatorów.
Ładowanie bezprzewodowe
nie
Okres czasu, przez jaki telefon pracuje na jednym ładowaniu, połączony z siecią 3G. Pomiar przeprowadzany w warunkach laboratoryjnych, gdy telefon nie jest używany.
Maksymalny czas czuwania 2G / 3G (w godz)
696 / 744
Maksymalna długość rozmów przy wykorzystaniu sieci 3G, jaką zapewnia w pełni naładowana bateria. Wartość najczęściej pokrywa się z rzeczywistością, ale np. słaby zasięg może obniżyć deklarowane wyniki
Maksymalny czas rozmów 2G / 3G (w godz)
14 / 6
Ocena użytkowników: 31.1/100 (343 głosów)
Zgłoś błąd / uzupełnij dane

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top