Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Jak sprawdzić właściciela numeru

Identyfikacja numerów przychodzących

Książki telefoniczne odeszły do lamusa, te papierowe i na CD. Jest kilka sposobów, żeby sprawdzić kto do nas dzwonił. Do wyboru mamy stronę www z bazą danych numerów lub aplikację. Daje nam to możliwość sprawdzenia „reputacji” numeru, nie właściciela. W większości przypadków jest to wystarczające. Nieznane numery to przeważnie: telemarketerzy, ankieterzy, lub kurier z paczką. W najgorszym przypadku, może to być scam telefoniczny.

Jak sprawdzić, kto do nas dzwoni?

Pierwszy sposób to wyszukiwarka, gdzie możemy sprawdzić reputację numeru. Użytkownicy pozostawiają opinię i oznaczają numer jako: negatywny, irytujący, nieznany, obojętny, pozytywny. Dzięki temu możemy szybko się zorientować kto dzwoni. Niektórzy mogą uznać, że takie rozwiązanie ma mankamenty. Numer można identyfikować po fakcie, nie w trakcie, kiedy do nas dzwoni. Nie jest to duży problem, połączenie wystarczy odrzucić, następnie sprawdzić numer na jednej ze stron:

  • https://infonumer.pl/
  • https://www.nieznany-numer.pl/
  • https://www.ktoto.info/
  • https://czyjnumerek.pl/
  • https://enumery.pl/

Jeśli numer okazuje się być spamem, wystarczy go zablokować w telefonie.

Czyj to numer – aplikacje

Kolejną opcją na sprawdzenie numeru, są aplikacje. O kilku z nich pisaliśmy już w artykule: Top 3 aplikacje sprawdzające, kto do nas dzwoni. Jeśli chcecie zautomatyzować blokowanie niechcianych połączeń przychodzących, identyfikację numerów, skorzystajcie z jednej z aplikacji:

Identyfikacja numerów odbywa się przez Internet, za pomocą baz danych numerów. Bazy tworzone są w oparciu o numery pobrane z książki telefonicznej osób korzystających z aplikacji. Użytkownik ma możliwość oceny numeru i w ten sposób niechciane numery są filtrowane i automatycznie aplikacja może je odrzucać. Dzięki aplikacji dowiemy się, że dzwoni ktoś z urzędu lub lekarz z przychodni. Korzystając z aplikacji udostępniamy dane osobowe kolejnej firmie, warto zastanowić się, czy chcemy to robić.

Walkę ze spamem telefonicznym podejmują również operatorzy. Aplikacja od Orange jest takim przykładem. Orange Telefon działa na tej samej zasadzie, identyfikuje numer na podstawie zebranej bazy numerów.

Wyszukiwarka Pipl

Wyszukiwarka pozwala na identyfikację osób za pomocą numeru telefonu, e-maila lub nicku. Dostępny jest 5 dniowy dostęp próbny. Rejestracja do serwisu ograniczona jest do firm. Jeśli jesteście zainteresowani testowaniem: https://pipl.com.

Uwaga na scam telefoniczny

Scam to zwyczajne oszustwo. Niestety jest coraz bardziej popularne wyłudzanie pieniędzy od osób starszych tzw. „metodą na wnuczka”. Przykład Scamu telefonicznego.

Podsumowanie

Jak widzicie, jest kilka sposobów na identyfikację dzwoniącego. Najłatwiejsze wydaje się wpisanie numeru w wyszukiwarkę. Korzystając z aplikacji zezwalamy na dostęp do danych telefonu. Czasem wystarczy zablokować numer, który natrętnie do nas wydzwania i proponuje odbiór ekspresu do kawy, czy pościeli leczniczej. Zaawansowane wyszukiwarki jak pipl, nie są powszechnie dostępne, jak kilka lat temu. Facebook również zablokował możliwość wyszukiwania po numerze telefonu. Idealnej metody nie ma, a możliwości cały czas się zmieniają.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button