Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Od dzisiaj brak roamingu w Unii Europejskiej

Już dzisiaj na terenie całej Unii Europejskiej zostaje zniesiony roaming. Od jakiegoś czasu pisaliśmy o planach i zmianach u polskich operatorów związanych z nowym przepisem. Warto przypomnieć na jakiej zasadzie będzie to działać w praktyce.

A wszystko w imię zasady „Roam Like At Home”, czyli w dużym skrócie: płać tyle co w swoim kraju. Obecnie nowy przepis obejmuje 28 członków Unii Europejskiej, w przeciągu kilku dni do tej grupy mają dołączyć inne europejskie kraje jak Islandia, Norwegia oraz Lichtenstein. Mimo jasnych wytycznych Komisji Europejskiej, polscy operatorzy początkowo planowali obniżyć cenę roamingu, zamiast całkowicie ją znieść. Jednak w ostatnich dniach wszyscy z „wielkiej czwórki” naszego rynku sieci mobilnych zdecydowali się zastosować do zasady „Roam Like At Home”.

Nie oznacza to jednak, że możemy wyprowadzić się z Polski i dalej płacić u rodzimego operatora. Pozostało kilka istotnych zasad o których należy pamiętać. Chodzi przede wszystkim o korzystanie z internetu w ramach roamingu. W ramach nowych zasad operator może wyznaczyć limity przesyłu danych, a cenę przekroczenia tego limitu ma być wyliczony według wzoru: cena netto abonamentu w euro, pomnożona przez 7,7 oraz podzielona na 2. W Orange za internet zapłacimy według stawki krajowej. Klienci T-Mobile otrzymają natomiast odpowiedni dla ich abonamentu pakiet danych przeznaczony do wykorzystania w obszarze Unii Europejskiej. Podobne rozwiązanie zastosowano w ofercie Play oraz Plusa.

Jeśli chodzi o połączenia i SMSy to u wszystkich rodzimych operatorów w obszarze całej Unii Europejskiej zapłacimy tyle samo co w Polsce.

Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close