Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Internet w telefonie, z czym to się je?

Internet jest teraz wszędzie i wnika w każdą sferę życia. W dużym mieście trudno się bez niego obejść ze względu na dostęp do rozkładów jazdy, map, spisów sklepów itp. Natomiast na wsi staje się coraz bardziej przydatny np. dzięki prognozie pogody, wiadomościom oraz możliwością taniego kontaktowania się ze znajomymi oraz rodziną. Ludzie korzystają z Internetu w pracy, używają do zabawy, komunikacji lub dla zabicia czasu.

Coraz częściej można się na niego natknąć nie tylko w smartfonach, ale też klasycznych telefonach komórkowych, które również nadają się do sprawdzenia wiadomości ze świata lub korzystania z komunikatorów. Z poniższego poradnika dowiesz się, w jaki sposób korzystać z mobilnego Internetu jak najmniejszym kosztem.

-~- Po co mi Internet w telefonie? -~-

img-phone-people-4

Młodzież nie musi sobie zadawać tego pytania, bo doskonale zna odpowiedź. Odpowiedź na to pytanie jest trochę bardziej skomplikowana w przypadku osób w średnim i starszym wieku, które z Internetu w większości korzystają na komputerze i jest im z tym dobrze. Konto poczty elektronicznej ma obecnie niemal każdy – dzięki niemu można sprawnie załatwić wiele spraw w łatwy i wygodny sposób. Niestety, jego wadą jest konieczność czekania na odpowiedź i sprawdzania skrzynki odbiorczej. Gdyby jednak odbierać maile jak SMS-y? Od razu, bez czekania?

Zapomnisz o SMS-ach i połączeniach głosowych

screen-whatsapp-1

No właśnie – SMS-y. To stosunkowo drogi i nieefektywny sposób komunikacji. Operatorzy kuszą ofertami i pakietami z darmowymi SMS-ami, jednak czasami jest trudno przekazać to, co się chce korzystając jedynie z tekstu. Czemu nie zastąpić ich komunikatorami internetowymi, w przypadku których płaci się tylko za niewielkie ilości zużytego transferu danych. W ten sposób można też komunikować się w znacznie ciekawszy sposób, wysyłając emotikonki, zdjęcia oraz inne pliki – łatwo i szybko.
Natomiast usługi VoiP, czyli rozmowy głosowe przez Internet (np. Skype, Hangouty) pozwalają zrezygnować z klasycznych połączeń telefonicznych.
Jakie wynikają z tego korzyści finansowe, przeczytacie w poradniku Aplikacje do obniżania kosztów połączeń (VoIP).

Bo czasy, gdy był on drogi, minęły

Internet mobilny staje się coraz tańszy i biorąc pod uwagę ceny pakietów internetowych, każdy może teraz sobie na niego pozwolić. Jednak wiele osób jest nadal błędnie przekonanych, że ceny tej technologii są wysokie. Z miesiąca na miesiąc stają się one jeszcze bardziej przystępne (od kilku złotówek) i nic nie wskazuje na zmianę tego trendu. Do tego często natknąć się można na tzw. bezpieczny Internet, czyli mechanizm, który po wykorzystaniu pakietu danych (bardzo) spowalnia transmisję danych, ale sprawia też, że jest ona darmowa i naraża abonenta na wysokie koszty za Internet będąc w kraju.
Należy jednak uważać na wyjątki od powyższej reguły, czyli np. niektóre oferty Orange na kartę, w których 1 MB nadal może kosztować nawet ponad 5 zł! Ostrożność trzeba też zachować za granica, gdyż w innych krajach stawki za transmisję danych potrafią być bardzo wysokie (nawet kilkadziesiąt złotych za 1 MB). Więcej informacji na ten temat znaleźć można w poradniku Jak ograniczyć koszty za telefon za granicą.

Stały kontakt z znajomymi

img-phone-people-13

Dla wielu osób przydatny może też być stały dostęp do wiadomości z różnych branż, Facebooka, Naszej Klasy i innych portali społecznościowych. To pozwoli zaoszczędzić czas, gdyż wiadomości można przeczytać np. w autobusie zamiast w domu lub pracy.

Pracuj gdzie chcesz / musisz

img-workspace-phone-1

Internet w urządzeniach mobilnych to też możliwość pracy gdziekolwiek się jest. Z telefonu można zrobić przenośne biuro. Połączenie z Internetem pozwoli sprawdzić pocztę, notowania giełdowe lub skorzystać z informacji znajdujących się na stronach Sieci.
Możesz też użyć telefonu jako routera i udostępnić połączenia sieciowe laptopowi. Nie jest wtedy potrzebny modem i nie musisz szukać (i być ograniczony do) lokalnych sieci Wi-Fi. Dokładne wytłumaczenie jak to zrobić znajduje się w poradnikach o systemach operacyjnych.

Telefon jako router – alternatywa dla Internetu stacjonarnego

img-desktop-1

Nie chcesz podpisywać umowy z dostawcą Sieci stacjonarnej lub po prostu żaden nie oferuje w Twoim pobliżu usług? Internet mobilny w takim przypadku będzie świetnym zamiennikiem. Jego zaletą jest też możliwość płacenia w razie potrzeby, np. korzystając z oferty na kartę.
Aktywując odpowiedni pakiet skutecznie można obniżyć koszt takiego Internetu. Taka elastyczność jest szczególnie opłacalna w przypadku zapotrzebowania na niewielką ilość wykorzystywanych danych.

Aplikacje i gry w zasięgu ręki

img-iphone-2

Ktoś pokazał Ci ciekawy program? Masz ochotę pograć w autobusie, ale nie wiesz do końca w co? Wystarczy wejść do sklepu z aplikacjami, sprawdzić czy pojawiło się coś ciekawego i od razu pobrać wybraną pozycję. Bez niepotrzebnego czekania czy konieczności powrotu do domu.
Pamiętaj też, że wiele programów (i niektóre gry) korzysta z Internetu cały czas i bez niego nie działają poprawnie lub w ogóle (np. prognoza pogody lub Google maps).
Kolejna część poradnika dotyczy rodzaju sieci.

-~- Urządzenie z 2G, 3G, a może 4G? -~-

blank

Do korzystania z Internetu mobilnego potrzebny jest telefon, który obsługuje transmisję danych. Obecnie niemal każda komórka oferuje tę funkcję, ale to dopiero połowa sukcesu.

2G – tylko awaryjnie

Budżetowe urządzenia obsługują tylko powolne sieci 2G (GSM, EDGE), które co najwyżej nadają się do sprawdzenia e-maila czy wczytania mobilnych wersji popularnych serwisów informacyjnych. Trzeba być świadomym, że tego typu słuchawki nie umożliwiają pełnego skorzystania z potencjału mobilnego Internetu.

3G – dla większości

Dlatego warto poszukać telefonu obsługującego przynajmniej technologię HSPA. Takie urządzenia nie są obecnie drogie i wiele nawet klasycznych słuchawek współpracuje z tym standardem. Połączenie z tego typu siecią zapewnia wystarczającą szybkość wczytywania stron internetowych. Sprawdza się także podczas korzystania z Internetu na laptopie, gdy telefon pełni funkcję routera. Trzeba jednak pamiętać, że zależy ona też od obciążenia infrastruktury w danym obszarze i w skrajnych przypadkach Internet może po prostu nie działać.
Warto jednak wiedzieć, że HSPA jest wyraźnie wolniejsze od 4G LTE oraz łącz stacjonarnych. Jest to szczególnie odczuwalne podczas pobierania filmów z Internetu lub grania przez Sieć w dynamiczne strzelanki.

4G LTE – dla wymagających

img-child-with-phones

W Polsce technologia 4G LTE w coraz większym stopniu zajmuje należne jej miejsce na rynku. W telefonie nie jest ona niezbędna, a czasem wręcz przeszkadza (rozładowuje baterię szybciej niż w przypadku 2G lub 3G), ale zapewnia bardzo szybką transmisję danych i niskie opóźnienia. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna w przypadku graczy, dla których kilka milisekund może zaważyć na wyniku rozgrywki. LTE dobrze sprawdza się też w roli Internetu stacjonarnego, ale jest niedostępne w małych miejscowościach i na terenach wiejskich.
Kolejna część poradnika dotyczy korzystanie z Internetu w telefonie.

-~- Mam już odpowiednie urządzenie. Co dalej? -~-

Większość telefonów automatycznie skonfiguruje ustawienia w zależności od operatora karty SIM. W niektórych przypadkach może być jednak konieczna ręczna edycja punktów dostępowych (tzw. APN-ów). Żeby poprawnie wypełnić wymagane pola polecamy sprawdzić szczegółny na stronach dedykowanym operatorom.

Pilnuj pakietów internetowych

Niestety, Internet mobilny bez pakietów danych najczęściej jest bardzo drogi i lepiej z niego bez nich nie korzystać. Z tego powodu zalecane jest włączanie odpowiedniej paczki w przypadku braku wliczonej transmisji danych w ramach oferty. Trzeba jednak zwracać uwagę na termin ich wygaśnięcia oraz pozostałe limity transferu do wykorzystania. Na rynku jest dużo różnych pakietów internetowych do wyboru, ale pasują one jedynie do konkretnych ofert. By się w nich odnaleźć warto więc sprawdzić zestawienia i analizy pakietów.  Jeśli zupełnie nie wiesz, jakiej wielkości paczki danych potrzebujesz, to w wyborze pomoże Ci poradnik Wybór i oszczędzanie pakietu internetowego.

Kontroluj zużycie danych

 

screen-android-internetlimits-1

Ze względu na limity transferu, korzystanie z Internetu mobilnego nie jest tak beztroskie, jak w przypadku łącz stacjonarnych. W zależności od wielkości wybranego pakietu aktywność online trzeba w mniejszym lub większym stopniu ograniczać, a także kontrolować stan pakietów (np. krótkimi kodami, które sprawdzić można w analizach pakietów). Pamiętaj, że np. oglądanie filmów w Internecie bądź słuchanie radia internetowego szybko pochłania pakiet.

Uważaj na „nielimitowany” Internet

img-no-limit

Warto wiedzieć, że określenie „nielimitowany” używane przez operatorów (np. w przypadku Play na kartę Lubię to!) ma niewiele wspólnego z rzeczywistością i najczęściej odnosi się do drastycznego obniżenia szybkości Internetu po przekroczeniu określonego limitu transferu danych. Po aktywacji tzw. bezpiecznego Internetu lub lejka internetowego transmisja umożliwia jedynie korzystanie z komunikatorów tekstowych (np. GaduGadu, Whatsapp) oraz powolne wczytywanie stron internetowych.

Dla zobrazowania – prędkość 8 kb/s powoduje, że pobranie 75 MB albumu muzycznego w najczęściej spotykanej jakości zajmuje ponad 21 godzin (przy idealnym zasięgu)! Dlatego warto sprawdzać limity „nielimitowanego” Internetu operatorów, co możesz zrobić na poniższej stronie, ponieważ mogą one od siebie bardzo różnić. W większości przypadków przywrócenie standardowej szybkości transmisji danych wymaga wykupienia dodatkowego pakietu lub odczekania do końca okresu rozliczeniowego.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button