Internet w telefonie, z czym to się je?

img-internet
Internet jest teraz wszędzie i wnika w każdą sferę życia. W dużym mieście trudno się bez niego obejść ze względu na dostęp do rozkładów jazdy, map, spisów sklepów itp. Natomiast na wsi staje się coraz bardziej przydatny np. dzięki prognozie pogody, wiadomościom oraz możliwością taniego kontaktowania się ze znajomymi oraz rodziną. Ludzie korzystają z Internetu w pracy, używają do zabawy, komunikacji lub dla zabicia czasu.

Coraz częściej można się na niego natknąć nie tylko w smartfonach, ale też klasycznych telefonach komórkowych, które również nadają się do sprawdzenia wiadomości ze świata lub korzystania z komunikatorów. Z poniższego poradnika dowiesz się, w jaki sposób korzystać z mobilnego Internetu jak najmniejszym kosztem.

img-phone-people-4-300x200 Internet w telefonie, z czym to się je?

Młodzież nie musi sobie zadawać tego pytania, bo doskonale zna odpowiedź. Odpowiedź na to pytanie jest trochę bardziej skomplikowana w przypadku osób w średnim i starszym wieku, które z Internetu w większości korzystają na komputerze i jest im z tym dobrze. Konto poczty elektronicznej ma obecnie niemal każdy – dzięki niemu można sprawnie załatwić wiele spraw w łatwy i wygodny sposób. Niestety, jego wadą jest konieczność czekania na odpowiedź i sprawdzania skrzynki odbiorczej. Gdyby jednak odbierać maile jak SMS-y? Od razu, bez czekania?

Zapomnisz o SMS-ach i połączeniach głosowych

img-phone-people-4-300x200 Internet w telefonie, z czym to się je?

No właśnie – SMS-y. To stosunkowo drogi i nieefektywny sposób komunikacji. Operatorzy kuszą ofertami i pakietami z darmowymi SMS-ami, jednak czasami jest trudno przekazać to, co się chce korzystając jedynie z tekstu. Czemu nie zastąpić ich komunikatorami internetowymi, w przypadku których płaci się tylko za niewielkie ilości zużytego transferu danych. W ten sposób można też komunikować się w znacznie ciekawszy sposób, wysyłając emotikonki, zdjęcia oraz inne pliki – łatwo i szybko.
Natomiast usługi VoiP, czyli rozmowy głosowe przez Internet (np. Skype, Hangouty) pozwalają zrezygnować z klasycznych połączeń telefonicznych.
Jakie wynikają z tego korzyści finansowe, przeczytacie w poradniku Aplikacje do obniżania kosztów połączeń (VoIP).

Bo czasy, gdy był on drogi, minęły

Internet mobilny staje się coraz tańszy i biorąc pod uwagę ceny pakietów internetowych, każdy może teraz sobie na niego pozwolić. Jednak wiele osób jest nadal błędnie przekonanych, że ceny tej technologii są wysokie. Z miesiąca na miesiąc stają się one jeszcze bardziej przystępne (od kilku złotówek) i nic nie wskazuje na zmianę tego trendu. Do tego często natknąć się można na tzw. bezpieczny Internet, czyli mechanizm, który po wykorzystaniu pakietu danych (bardzo) spowalnia transmisję danych, ale sprawia też, że jest ona darmowa i naraża abonenta na wysokie koszty za Internet będąc w kraju.
Należy jednak uważać na wyjątki od powyższej reguły, czyli np. niektóre oferty Orange na kartę, w których 1 MB nadal może kosztować nawet ponad 5 zł! Ostrożność trzeba też zachować za granica, gdyż w innych krajach stawki za transmisję danych potrafią być bardzo wysokie (nawet kilkadziesiąt złotych za 1 MB). Więcej informacji na ten temat znaleźć można w poradniku Jak ograniczyć koszty za telefon za granicą.

Stały kontakt z znajomymi

img-phone-people-4-300x200 Internet w telefonie, z czym to się je?

Dla wielu osób przydatny może też być stały dostęp do wiadomości z różnych branż, Facebooka, Naszej Klasy i innych portali społecznościowych. To pozwoli zaoszczędzić czas, gdyż wiadomości można przeczytać np. w autobusie zamiast w domu lub pracy.

Pracuj gdzie chcesz / musisz

img-phone-people-4-300x200 Internet w telefonie, z czym to się je?

Internet w urządzeniach mobilnych to też możliwość pracy gdziekolwiek się jest. Z telefonu można zrobić przenośne biuro. Połączenie z Internetem pozwoli sprawdzić pocztę, notowania giełdowe lub skorzystać z informacji znajdujących się na stronach Sieci.
Możesz też użyć telefonu jako routera i udostępnić połączenia sieciowe laptopowi. Nie jest wtedy potrzebny modem i nie musisz szukać (i być ograniczony do) lokalnych sieci Wi-Fi. Dokładne wytłumaczenie jak to zrobić znajduje się w poradnikach o systemach operacyjnych.

Telefon jako router – alternatywa dla Internetu stacjonarnego

img-phone-people-4-300x200 Internet w telefonie, z czym to się je?

Nie chcesz podpisywać umowy z dostawcą Sieci stacjonarnej lub po prostu żaden nie oferuje w Twoim pobliżu usług? Internet mobilny w takim przypadku będzie świetnym zamiennikiem. Jego zaletą jest też możliwość płacenia w razie potrzeby, np. korzystając z oferty na kartę.
Aktywując odpowiedni pakiet skutecznie można obniżyć koszt takiego Internetu. Taka elastyczność jest szczególnie opłacalna w przypadku zapotrzebowania na niewielką ilość wykorzystywanych danych.

Aplikacje i gry w zasięgu ręki

img-phone-people-4-300x200 Internet w telefonie, z czym to się je?

Ktoś pokazał Ci ciekawy program? Masz ochotę pograć w autobusie, ale nie wiesz do końca w co? Wystarczy wejść do sklepu z aplikacjami, sprawdzić czy pojawiło się coś ciekawego i od razu pobrać wybraną pozycję. Bez niepotrzebnego czekania czy konieczności powrotu do domu.
Pamiętaj też, że wiele programów (i niektóre gry) korzysta z Internetu cały czas i bez niego nie działają poprawnie lub w ogóle (np. prognoza pogody lub Google maps).
Kolejna część poradnika dotyczy rodzaju sieci.

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top