Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Słownik pojęć telekomunikacyjnych

Nie jesteś w stanie rozszyfrować jakiegoś skrótu lub nie znasz użytego w tekście pojęcia? Słownik Teleguru na pewno Ci pomoże! Znajdziesz w nim kilkaset haseł – od bardzo prostych zagadnień, po opisy zaawansowanych technologii przesyłu danych. Wszystkie definicje napisane są prostym, zrozumiałym językiem. Polecamy korzystać ze słownika w razie jakichkolwiek niejasności podczas przeglądania Teleguru. Pamiętaj też, że prowadzący do niego odnośnik jest zawsze dostępny jako żółta zakładka z prawej strony.
Hasła ułożone są alfabetycznie, a jeśli opisane w słowniku zagadnienie odnosi się do bardziej rozbudowanego artykułu, to w łatwy sposób taki tekst możesz otworzyć klikając w podkreślone słowo. Możesz też powiększyć zdjęcia klikając na nie.

słownik pojęc2

-~- 0-9 -~-

0 – 9

1G

Telefonia komórkowa pierwszej generacji, która wykorzystuje analogowe standardy transmisji. Powstała w latach 80. XX wieku. Obecnie bardzo rzadko spotykana.

2G

Telefonia komórkowa drugiej generacji popularnie zwana GSM. Od poprzednika różni się m.in. wyższym poziomem bezpieczeństwa, lepszym zasięgiem oraz możliwością wysyłania SMS-ów.

2,5G

Telefonia komórkowa drugiej generacji, która wprowadziła obsługę standardów GPRS oraz EDGE korzystających z istniejącej infrastruktury. Technologia ta pozwala na stosunkowo wolna transmisja danych.

3G

Telefonia komórkowa trzeciej generacji, która umożliwia komfortowe korzystanie z Internetu mobilnego. Zapewnia znacznie szybszy transfer danych niż 2G. Niestety, ma większy apetyt na baterię i często jest niedostępna poza miastami.

4G

Telefonia komórkowa czwartej generacji popularnie, aczkolwiek niepoprawnie zwana LTE (poprawną nazwą jest IMT_Advanced). Zapewnia porównywalne do łącz szerokopasmowych transfer danych oraz opóźnienia między odbiorcą i nadawcą. Niestety, należące do tej kategorii technologie (LTE Advanced, WiMAX 2) są obecnie dopiero testowane.

720p

Rozdzielczość wyświetlacza HD (dotyczy obrazu oraz wyświetlaczy), czyli 1280×720 pikseli. Często spotykany w przypadku wideo w Internecie oraz mniejszych telewizorów (poniżej 30 cali).

1080p

Rozdzielczość Full HD (dotyczy obrazu oraz wyświetlaczy), czyli 1920×1080 pikseli. Wyświetlany obraz składa się z czterokrotnie większej liczby punktów niż w przypadku 720p, co przekłada się na znacznie wyższą szczegółowość i ostrość.

-~- A-F -~-

A

A2DP

Technologia bezprzewodowego przesyłania dźwięku stereo do podłączonych słuchawek lub głośników Bluetooth.

AAC

Typ plików muzycznych. Zapewnia wyższą jakość dźwięku niż format MP3 przy jednoczesnym zmniejszeniu objętości utworów. Wspiera też zabezpieczenia DRM, które zapobiegają kopiowaniu piosenek.

Abonament (postpaid)

Zobowiązanie wobec operatora, które w zamian za comiesięczne opłaty zapewnia dostęp do usług telekomunikacyjnych oraz oferty adekwatnej do uiszczanej kwoty. Operatorzy często przy podpisywaniu umowy oferują telefony w obniżonych cenach.
Więcej informacji w zestawieniu ofert abonamentowych.

Accelerometr

Czujnik położenia, który w nowszych urządzeniach został zastąpiony przez żyroskop. Rejestruje on np. potrząśnięcia, obrotu czy przechylenia, co jest szczególnie przydatne w grach oraz niektórych aplikacjach.

A-GPS (Assisted GPS)

Technologia określania pozycji, w której poza satelitami wykorzystywane są nadajniki operatorów komórkowych. Dzięki temu czas namierzania zostaje znacznie skrócony. Do jego działania konieczne jest uruchomienie danych pakietowych lub połączenie z lokalną siecią Wi-Fi.

Alarm clock

Budzik.

AMOLED (Active Matrix Oragnic Light-Emitting Diode)

Rodzaj wyświetlaczy, w których obraz wyświetlany jest dzięki diodom organicznym. Takie panele charakteryzują się elastycznością, wysokim nasyceniem kolorów, głęboką czernią oraz świetnym kontrastem. Są jednak podatne na wilgoć, z czasem się wypalają i konsumują dużo energii przy wyświetlaniu jasnych barw. Od matryc OLED różnią się mniejszym poborem prądu.

Android

Obecnie najpopularniejszy, mobilny system operacyjny, który charakteryzuje się dużo otwartością i podatnością na modyfikacje. Dostępne są na niego setki tysięcy aplikacji i gier. Niestety, osoby niezbyt obyte z technologiami mogą mieć problemy z jego obsługą.
Wiele więcej informacji w poradniku Android – Robocik, który zdobył świat

Antena

Urządzenie służące do odbierania oraz wysyłania fal radiowych.

APN (Access Point Name)

Nazwa punktu dostępowego, która umożliwia łączność z Internetem mobilnym. Najczęściej jest konfigurowana automatycznie, ale w przypadku problemów zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Aplikacja

Program rozszerzający funkcje urządzenia

Apple iOS

Mobilny system operacyjny stosowany w telefonach i tabletach firmy Apple. Charakteryzuje się on prostotą obsługi, spójnością, niezawodnością i dostępem do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier. Brakuje mu jednak otwartości znanej z Androida. .
Wiele więcej informacji w poradniku iOS – Dojrzale i kuszące jabłuszko

ARM (Advanced RISC Machine)

Architektura procesorów, która charakteryzuje się niskim poborem prądu przy stosunkowo wysokiej wydajności. Tego typu CPU stosowane są najczęściej w urządzeniach mobilnych, w których priorytetowym jest czas pracy na baterii.

Asystent głosowy

Program, z którym komunikować się można głosem. Np. Siri lub Google Now.

Autofocus

System automatycznego ustawiania ostrości. Bardzo przydatna podczas fotografowania bliskich obiektów lub tekstu. Bez niej bliski kadr jest rozmazany.

B

b/s (bitów na sekundę)

Bardzo mała jednostka pomiaru szybkości przepływu danych, dlatego najczęściej stosowane są jej wielokrotności, czyli Kb/s, Mb/s, Gb/s. Należy zwracać uwagę na pisownię, ponieważ wielka litera B (byte/bajt) oznacza ośmiokrotnie większą jednostkę.

Bada OS

Martwy, mobilny system operacyjny, który swego czasy wykorzystywał Samsung w urządzeniach z serii Wave. Co ciekawe, po koreańsku słowo to oznacza ocean lub morze, co nawiązuje do wave (ang. fala). Sam system wizualnie bardzo przypomina zmodyfikowanego przez Samsunga Androida, co dla wielu osób może być to mylące. Poza wyglądem niewiele je jednak łączy. Na Badę dostępnych jest niewiele aplikacji, nie zdobyła ona też zbyt dużej popularności, a Samsung zakończył rozwój tego systemu w 2013 roku i skupił się na rozwoju innego projektu.

Bandwidth

Ilość danych jaką jest w stanie obsłużyć sieć bez zakłóceń i spowolnień.

Bar (sztaba, bryła)

Najklasyczniejsza forma telefonu komórkowego, w którym obudowa składa się z jednego kawałka materiału, nie zawiera ruchomych elementów i ma klawiaturę.

Bezsystemowiec

Bezsystemowiec – Telefon komórkowy, który nie jest smartfonem. Paradoksalnie, ma on jednak system operacyjny, ale który jest prosty i co najwyżej umożliwia instalowanie prymitywnych aplikacji Java.

Bit

najmniejsza jednostka danych zapisywana literką „b”. Trzeba jednak zwracać uwagę na zapis, gdyż wielka litera „B” oznacza ośmiokrotnie większego bajta. Ten typ jednostki najczęściej wykorzystywany jest w przypadku podawania szybkości transmisji danych.

BlackBerry OS

Mobilny system operacyjny wykorzystywany w urządzeniach marki BlackBerry. Został on stworzony dla klientów biznesowych i w ich przypadku sprawdza się najlepiej. Niestety, po popularyzacji smartfonów, system ten stopniowo zaczął tracić wpływy, a obecnie jego rozwój został bardzo ograniczony. Sporym problemem jest też jego diametralna odmienność względem Androida i iOS, co przeszkadza w przypadku nietechnicznych osób.

Bloatware

Określenie dla fabrycznie zainstalowanych w urządzeniu programów o dyskusyjnej przydatności dla użytkownika (np. kilka aplikacji pełniących tę samą lub bardzo podobną funkcję).

Bluetooth

Popularny standard przesyłu danych między urządzeniami. Poza dzieleniem się plikami pozwala też na korzystanie ze słuchawek bezprzewodowych i innych akcesoriów np. przy wykorzystaniu standardu A2DP. Co ciekawe, nazwa tej technologii została zaczerpnięta przez szwedzką firmę Ericsson od przydomku duńskiego króla „Sinozębnego”, który zjednoczył plemiona Dani i Norwegii, tak jak Bluetooth jednoczy urządzenia.

BOK

Biuro Obsługi Klienta.

Browser

Aplikacja służąca do przeglądania stron internetowych (np. Mozilla Firefox, Chrome, Opera, Internet Explorer).

BTS (Base Transceiver Station)

Konstrukcja wyposażona w antenę fal elektromagnetycznych zapewniająca łączność pobliskich urządzeń z siecią operatora komórkowego.

Byte (bajt)

Niewielka jednostka danych, która jest równa ośmiu bitom. Zapisuje się ją za pomocą wielkiej litery „B”. Wykorzystuje się ją w przypadku podawania rozmiarów plików i np. pojemności nośników danych.

C

Cal (inch)

Jednostka miary wykorzystywany do podawania przekątnej wyświetlacza. 1 cal to 2,54 cm. Granica między smartfonami, a tabletami to 7 cali.

Capacitive touchscreen

Ekran dotykowy, w którym wykrywane są zmiany napięcia na jego powierzchni (np. przy dotknięciu go palcem). Ten rodzaj paneli jest znacznie czulszy niż jego poprzednik (ekran oporowy), ale najczęściej nie reaguje on na dotykanie przedmiotami czy rysiki. W wielu przypadkach jest on też pokryty szkłem, co czyni go odporniejszym na zarysowania.

Car kit

Zestaw akcesoriów, które pozwalają na bezpieczne korzystanie z telefonu w samochodzie. W jego skład najczęściej wchodzi uchwyt, dzięki któremu można umocować urządzenie np. na szybie, słuchawki z mikrofonem lub zestaw głośnomówiący oraz ładowarka samochodowa.

Carrier

Dostarczyciel usług telekomunikacyjny. Inaczej zwany operatorem komórkowym (nie mylić z markami operatorów, np. Heyah czy Nju Mobile). Na polskim rynku istnieją czterej główni: P4, Polkomtel, Orange oraz T-Mobile.

CDMA

Cyfrowa technologia transmisji danych. Sama w sobie nie ma limitów przepustowości, ale wraz ze wzrostem natężenia ruchu spada jakość prowadzonych dzięki niej rozmów.

Cell (komórka)

Obszar pokryty sygnałem z pobliskich stacji nadawczych.

Cell phone (telefon komórkowy)

Urządzenie pozwalające na wykonywanie i odbieranie połączeń głosowych przenoszonych falami radiowymi zapewnianymi przez operatora komórkowego, czyli po prostu telefon komórkowy.

Chipset

Element telefonu, w skład którego wchodzi procesor (CPU).

Churn

Migracja klientów między różnymi rodzajami ofert, operatorami lub zobowiązaniami. Jest też rozumiany jako zakończenie współpracy między klientem, a usługodawcą.

Clamshell

Telefon składający się z dwóch elementów połączonych ze sobą zawiasem. Najczęściej jeden zawiera ekran, a drugi klawiaturę oraz elektronikę urządzenia. Takie słuchawki popularnie nazywane są „klapkami”.

CPU (Central Processing Unit)

Główna jednostka obliczeniowa urządzeń elektronicznych. W dużej mierze odpowiada też za wydajność. Główną cechą charakteryzująca CPU jest jego zegar, czyli ilość obliczeń, jaką wykonać on może w sekundę. Miarą tej jednostki jest Hertz (w przypadku urządzeń mobilnych jej wielokrotność, czyli GHz). Nie jest to jednak jedyny czynnik odpowiadający za wydajność całego układu.

Cyanogenmod (Cyan)

Jedna z odmian systemu operacyjnego Android tworzona przez pasjonatów. Dostępna jest ona na wiele urządzeń oferując stabilne działanie i ciągły rozwój, nawet gdy producent przestał aktualizować oprogramowanie danego modelu. Niestety, wgranie Cyanogenmoda najczęściej wiąże się z utratą gwarancji na urządzenie (aczkolwiek to dość rozbudowane zagadnienie).

Czas czuwania

Czas, jaki wytrzyma urządzenie bez ładowania baterii, będąc podłączonym do sieci komórkowej. Pomiar jest jednak wykonywany w laboratoryjnych warunkach (stała siła sygnału, odpowiednia temperatura, niezmienne położenie) i najczęściej jego wyniki mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Trzeba też pamiętać, że na rezultat wpływa typ wykorzystywanej sieci. Najdłużej telefon wytrzyma przy połączeniu z 2G, a najkrócej z 4G LTE.

Czas rozmów

Maksymalna długość rozmowy komórkowej, jaką jest w stanie wytrzymać urządzenie bez ładowania baterii. W przeciwieństwie do czasu czuwania, wyniki tego pomiaru najczęściej pokrywają się z rezultatami osiąganymi w trakcie codziennego używania danego sprzętu. Trzeba też zwrócić uwagę na różne rezultaty zależące od wykorzystywanej sieci (2G, 3G).

Częstotliwość

Mierzone w hertzach (Hz), tempo powtarzalności zmian (procesory) oraz fal np. radiowych.

Czujniki

W przypadku sprzętów mobilnych są to zminiaturyzowane urządzenia pełniące różne funkcje. Najczęściej natknąć się można na żyroskop, kompas, akcelerometr, miernik natężenia światła oraz czujnik zbliżeniowy.

Czujnik zbliżeniowy

Analizuje odległość urządzenia względem innych obiektów. Odpowiada m.in. za wyłączanie ekranu smartfonów podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej.

Czytnik linii papilarnych

Urządzenie zabezpieczające, które odblokowuje się po zeskanowaniu opuszka palca wcześniej wybranej osoby. Ostatnio pojawiło się ono w kilku smartfonach i służy do odblokowywania ekranu urządzenia oraz autoryzacji wykonywanych na nim transakcji.

D

Dane pakietowe

Umożliwiają urządzeniu łączność z Internetem mobilnym poprzez sieć operatorów komórkowych.

Digital zoom (zoom cyfrowy)

Określenie używane w fotografii cyfrowej, oznaczające powiększanie obrazu poprzez jego wykadrowanie oraz powiększenie pikseli. Niemal zawsze (wyjątek stanowią m.in. Nokia Lumia 1020 oraz Nokia 808 PureView) proces ten wiąże się z obniżeniem jakości zdjęcia.

Diodowa lampa błyskowa

Dioda LED, która odpowiada za doświetlanie fotografowanej sceny w gorszych warunkach oświetleniowych. Jej wadami są stosunkowo krótki zasięg oraz negatywny wpływ na kolorystykę zdjęcia. Może ona jednak pełnić funkcję latarki.

DivX

Bardzo popularna, stratna metoda kompresji obrazu wideo, która pozwala na znacznie zmniejszenie rozmiaru plików. Często można się na nią natknąć pobierając filmy z Internetu

DLNA (Digital Living Network Alliance)

Standard wykorzystywany do bezprzewodowego udostępniania zdjęć, muzyki i filmów między urządzeniami w obrębie sieci Wi-Fi (np. telewizorem i telefonem).

Download

Odbieranie danych wysłanych z Internetu.

D-Pad (Direction Pad)

Kierunkowy klawisz odpowiadający za nawigację po interfejsie. Najczęściej pozwala on na poruszanie się w lewo, prawo, do góry oraz w dół.

DRM (Digital Rights Managment)

Zabezpieczenie chroniące prawa autorskie. Najczęściej uniemożliwia ono kopiowanie oraz udostępnianie plików muzycznych, wideo oraz gier komputerowych.

Dual mode

Funkcja pozwalająca urządzeniu na jednoczesne korzystanie z dwóch różnych standardów transmisji danych, np. GSM oraz CDMA.

Dual SIM

Funkcja umożliwiająca jednoczesne korzystanie z dwóch kart SIM. Wyjątkowo praktyczna w przypadku posiadania numeru służbowego oraz prywatnego oraz osób chcących ograniczać rachunki za telefon.

DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial)

Wykorzystywany w Polsce standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Dynamic Memory

Typ pamięci przeznaczonej do przechowywania danych użytkownika bez względu na rodzaj treści (zdjęcia, filmy, muzyka).

Dzwonek

Melodia połączenia przychodzącego. Po angielsku – ringtone.

Dzwonki polifoniczne

Melodie, w których jednocześnie odgrywane jest kilka nut (od 4 do 72). Obecnie, znacznie popularniejsze są dzwonki Real Tones, czyli zwykłe nagrania lub fragmenty plików MP3.

E

EDGE (Enhanced Data for Global Evolution)

Najszybszy standard transmisji danych w sieciach 2G. Największą jego zaletą jest możliwość działania wykorzystując istniejącą infrastruktury GSM. Niestety, najczęściej EDGE nie pozwala na komfortowe przeglądanie stron internetowych ze względu na długi czas wczytywania treści (witryn, filmików, zdjęć).

Ekran dotykowy

Ekran, który reaguje na dotyk palcem, rysikiem lub oboma.

Equalizer

Korektor brzemienia odtwarzanego dźwięku, w którym zmieniać można zakres np. basu w zależności od preferencji, co jest istotne podczas słuchania muzyki różnego rodzaju.

External speaker

Zewnętrzny głośnik służący do odtwarzania dzwonków i treści multimedialnych. Korzysta się z niego także podczas rozmów w trybie głośnomówiącym.

F

Factory reset

Jedna z metod naprawy urządzenia w przypadku problemów z oprogramowaniem. Skorzystanie z niej najczęściej wiąże się z utratą wszystkich danych użytkownika (zdjęć, aplikacji, muzyki, filmów, kontaktów, SMS-ów itd.). Nie dotyczy to jednak wpisów i wiadomości mieszczących się na karci SIM.

Feature phone

Telefon komórkowy, który nie jest smartfonem. Ma on prosty system operacyjny, który co najwyżej umożliwia instalowanie prymitywnych aplikacji JAVA.

Firefox OS

Jeden z najnowszych, mobilnych systemów operacyjnych, który dopiero zaczyna walczyć o pozycję na rynku. Charakteryzuje się on głęboką integracją z usługami internetowymi oraz aplikacjami, które działają w Sieci, a nie bezpośrednio w urządzeniu. Niestety, obecnie natknąć się na niego można tylko w przypadku smartfonów z najniższej półki cenowej.

Firmware

System zarządzający pracą podzespołów urządzenia.

Fixed-focus

Określenie aparatów z niezmiennym ustawieniem ostrości (czyli pozbawionych funkcji autofokus). Ich zaletą jest błyskawiczne wyostrzanie kadru, ale nie nadają się one do fotografowania np. bliskich obiektów.

Flight mode

tzw. tryb samolotowy, w którym urządzenie wyłącza wszystkie moduły łączności bezprzewodowej (Wi-Fi, sieć komórkowa, Bluetooth, NFC itp.). Wbrew nazwie, korzystanie z niego i tak nie gwarantuje pozwolenia ze strony stewardess na korzystania ze sprzętu w trakcie lotu.

FOTA (Firmware Over-The-Air)

Metoda bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania obsługiwana przez niektóre urządzenia.

Fotokod

Czyli tzw. QR code to niewielki, kwadratowy obrazek, w którym zakodowane są informacje (obrazki, zdjęcia, linki, teksty). Można je odczytać mając urządzenie wyposażone w aparat i odpowiedni program. W ten sposób da się zakodować np. adres strony internetowej, co znacznie przyspiesza otwieranie linków (nie trzeba wpisywać ich ręcznie). Obecnie fotokody wykorzystywane są chociażby w reklamach czy gazetach i czasopismach. Ich powstanie zawdzięczamy Japończykom.
Ps. Polecamy spróbować poniższy kod 🙂

FPS (Frames Per Second)

Wartość określająca płynność animacji obrazu (liczbę klatek wyświetlanych w trakcie jednej sekundy odtwarzania wideo). Liczba powyżej 24 oznaczają, że odtwarzanie jest płynne dla ludzkiego oka. Jest to ważny czynnik decydujący o komforcie grania. Niska wartość FPS oznacza, że gra się „zacina”.

FTP (File Transfer Protocol)

Standard służący do przenoszenia plików przez Internet.

-~- G-L -~-

G

Geo-tag

Geo-tag – Dodawana do zdjęcia informacja dotycząca miejsca jego wykonania. Jest ona ustalana na podstawie wbudowanego w urządzenia odbiornika GPS.

GLONASS (Globalnaja Nawigacionnaja Sputnikowaja Sistiema)

Rosyjski odpowiednik amerykańskiego system GPS. Służy do wyznaczania pozycji odbiornika przy wykorzystaniu satelitów. W nowoczesnych smartfonach i tabletach obie technologie są najczęściej łączone gwarantując szybsze ustalanie pozycji oraz lepszy zasięg.

Głośnik zewnętrzny

Służy do odtwarzania dzwonków i treści multimedialnych. Korzysta się z niego także podczas rozmów w trybie głośnomówiącym.

Głośniki stereo

Układ dwóch głośników zewnętrznych, których rozmieszczenie dzieli dźwięk na prawy i lewy kanał. Dzięki temu brzmienie jest bardziej realistyczne i głębsze.

Gniazdo

Służy do podłączania do niego innych urządzeń lub akcesoriów, np. kart microSD.

Google Now

Asystent głosowy wbudowany w system operacyjny Android.

GPRS

Najstarszy (nie licząc CSD i HSCSD) standard transmisji danych w sieciach 2G. Największą jego zaletą była możliwość wdrożenia przy wykorzystaniu infrastruktury GSM. Niestety, jest on zbyt wolny, żeby umożliwić komfortowe przeglądanie Internetu i głównie nadaje się do przesyłania MMS-ów.

GPS (Global Positioning System)

Amerykański system pozycjonowania, który działa w oparciu o satelity. Ustalenie położenia odbiornika (np. smartfona) wymaga od kilku do kilkunastu minut (w zależności od modelu urządzenia i warunków pogodowych). Obecnie, proces ten jest przyspieszony dzięki stosowaniu technologii A-GPS oraz korzystaniu z rosyjskiego systemu GLONASS.

GSM

Najpopularniejszy standard łączności komórkowej na świecie znany też pod nazwą 2G. Służy on do transmisji głosu, danych oraz wiadomości tekstowych. Niestety, ze względu na bardzo powolny transfer nie nadaje się on do korzystania z Internetu.

H

H.263

Standard kompresji obrazu, który został stworzony do strumieniowania wideo z Internetu. Charakteryzuje się stosunkowo niską jakością, ale za to pozwala na znaczne ograniczenie rozmiaru plików.

Handwriting recognition

System rozpoznawania pisma odręcznego, stosowany w nowoczesnych urządzeniach z ekranami dotykowymi. Pozwala na ręczne wprowadzanie tekstu zastępując klawiaturę.

HD Voice

Podniesiona jakość rozmów głosowych, która w trakcie połączenie wymaga łączności z siecią 3G lub 4G.

HDR imaging (High Dynamic Range)

Technika robienia zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych, gdy w kadrze są jednocześnie niedoświetlone i prześwietlone elementy.

Hot spot

Miejsca, w których korzystać można z bezpłatnego dostępu do Internetu przez Wi-Fi (kawiarnie, lotniska, dworce itp.). Często jednak przed uzyskaniem dostępu do Sieci konieczne jest podanie hasła lub zarejestrowanie się na specjalnej stronie.

HSPA (HSDPA, HSUPA)

Najszybsza technologia przesyłu danych w standardzie 3G. Pozwala na komfortowe przeglądanie Internetu, ale nie sprawdza się podczas korzystania w szybko przemieszczających się obiektach (np. samochodach). Sporo do życzenia pozostawia też jej pokrycie zasięgiem.

HTML

Język programowania wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.

HZ (Hertz)

Jednostka miary równoznaczna z jednym cyklem w ciągu sekundy. Wykorzystuje się ją do określania zegarów procesorów oraz częstotliwości fal radiowych. Najczęściej występuje w postaci swoich wielokrotności czyli KHz, MHz, GHz (odnosi się do telefonów i oznacz miliard herców) itd.

I

IMAP (Internet Message Access Protocol)

Protokół internetowy wykorzystywany podczas korzystania z poczty elektronicznej. Jest to nowsza alternatywa dla popularnego POP3.

IMEI (International Mobile Equipment Identity)

Unikalny, składający się z 15 cyfr numer, który przypisany jest do każdego urządzenia GSM lub UMTS. Najczęściej jest on nadrukowany na obudowie, pod baterią i zawiera informacje o producencie czy sieci komórkowej. IMEI można też sprawdzić kodem *#06#. Korzysta z niego też policja identyfikując urządzenie po kradzieży.

Interfejs (interface)

W dużym skrócie jest to wizualne menu telefonu. Należy pamiętać, że zależy ono od używanego systemu operacyjnego, marki urządzenia oraz aplikacji. Np. w Windows Phone są to duże kafelki, a w iOS kolorowe ikonki. IP (Internet Protocol) – Sieciowy adres urządzenia składający się z maksymalnie 12 cyfr (po trzy oddzielone kropkami) np. 83.14.05.101

IP (Ingress Protection) rating

Stopień ochrony urządzenia elektronicznego przed czynnikami zewnętrznymi (kurz, woda). Im wyższa cyfra tym lepiej. 5 z przodu oznacza, że telefon jest w pełni odporny na pył. Druga cyfra określa głębokość i czas możliwego zanurzenia (np. 7 oznacza pół metra przez 30 minut).

ISO (grecki: ἴσος – znaczy równy)

Określenie stosowane w fotografii. Odnosi się do czułości matrycy na światło. Im wyżej ustawione ISO, tym jaśniejsze zdjęcie, ale też wyższy poziom niepożądanego szumu oraz mniejsza liczba detali.

IrDA (Infrared Data Association

Przestarzały, bezprzewodowy standard przesyłania danych wykorzystujący port podczerwieni. Korzystanie z niego potrafiło być bardzo irytujące, ponieważ minimalne odsunięcie od siebie urządzeń w trakcie wysyłania plików potrafiło przerwać cały proces. Obecnie, technologia ta wraca do łask ze względu na możliwość zrobienia z wyposażonego w nią urządzenia pilota do np. telewizorów czy wież Hi-Fi.

J

Jailbreak

Zbiorcza nazwa metod skutkujących uzyskaniem pełnego dostępu do systemu w przypadku urządzeń z iOS. W ten sposób użytkownik ma możliwość modyfikowania interfejsu, instalowania aplikacji spoza sklepu Apple (AppStore) itp. Skorzystanie z jailbreaka wiąże się jednak z utratą gwarancji i może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Java

Język programowania, w którym tworzone są gry i aplikacje na telefony.

K

Karta SIM (Subscriber Identity Module)

Niewielka, elektroniczna karta, do której przypisany jest numer telefonu. Umożliwia ona kodowanie i rozkodowywanie wysyłanych i odbieranych danych (np. rozmów telefonicznych). Na karcie SIM można też zapisać niewielką liczbę kontaktów oraz SMS-ów.

Kąty widoczności

Cecha wyświetlaczy określająca, pod jakim kątem patrząc na ekran traci on na czytelności (obniża się jego kontrast, przekłamane zostają kolory, zmienia się jasność).

KB (kilobyte/kilobajt)

Niewielka jednostka danych, która jest równa 1024 bajtom.

Kb/s (kilobitów na sekundę)

Mała jednostka pomiaru szybkości przepływu danych. Inaczej 1024 b/s. Trzeba pamiętać, żeby odróżniać ją od sformułowania kB/s, które oznacza ośmiokrotnie większą jednostkę.

Klawiatura alfanumeryczna

Klawiatura, w której klawisze symbolizują cyfry oraz litery alfabetu.

Klient e-mail

Aplikacja do obsługi konta poczty elektronicznej.

Kod USSD (Unstructured Supplementary Service Data)

Krótkie kody używane podczas doładowywania konta, aktywacji pakietów lub sprawdzania stanu konta. Aby z nich skorzystać wystarczy wystukać odpowiednią kombinację znaków i cyfr podczas wybierania numeru telefonu (np. *100*811#), a następnie wykonać połączenie.

Kodeki

Program lub urządzenie umożliwiające odtwarzanie zakodowanego pliku wideo. Najczęściej chodzi o skompresowane filmy w formacie DivX lub XviD.

Korektor graficzny (equalizer)

Służy do modyfikowania brzemienia odtwarzanego dźwięku. Można w nim zmieniać zakres np. basu w zależności od preferencji, co jest istotne podczas słuchania muzyki różnego rodzaju.

Ksenonowa lampa błyskowa

Odpowiada za doświetlanie fotografowanej sceny w gorszych warunkach oświetleniowych. Jej zaletami są duży zasięg oraz neutralna barwa światła, dzięki czemu zdjęcie ma o wiele lepiej odwzorowane, niż w przypadku diody LED, kolory. Niestety, lampy tego typu nie mogą pełnić roli latarki. Ze względu na wysokie koszty produkcji i konieczność umieszczenia w urządzeniu kondensatora (zwiększając grubość obudowy) są one zazwyczaj spotykane jedynie w najlepszych, fotograficznych smartfonach np. Nokia Lumia 1020 oraz aparatach.

L

LCD (Liquid Crystal Display)

Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, który składa się z podświetlenia (LED) oraz warstwy kryształów, które pod wpływem przyłożonego napięcia przepuszczają różnej barwy światło. Jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj ekranów, ale nie jest pozbawiony wad. W porównaniu do paneli AMOLED, LCD charakteryzuje się jaśniejszą czernią, niższym kontrastem oraz węższymi kątami widoczności. Z drugiej zaś strony, lepiej odwzorowuje kolory, jest jaśniejszy i potrafi wyświetlić naturalną biel.

LED (Light-Emitting Diode)

Świecąca dioda, która wykorzystywana jest w przemyśle elektronicznym (np. wyświetlacze, ekrany).

LED flash

Dioda LED, która odpowiada za doświetlanie fotografowanej sceny w gorszych warunkach oświetleniowych. Jej wadami są stosunkowo krótki zasięg oraz negatywny wpływ na kolorystykę zdjęcia. Może ona jednak pełnić funkcję latarki. Lejek (internetowy) – Usługa ograniczenia szybkości transmisji danych po przekroczeniu limitu. Prędkość działania Internetu po jego aktywacji zależy od operatora (np. w Play jest to jedynie 8 kb/s), ale jest ona na tyle niska, że uniemożliwia wygodne przeglądanie stron internetowych czy odtwarzanie filmów.

Li-Ion (Lithium Ion)

Rodzaj akumulatora wykorzystywany w przemyśle. Tego typu ogniw nie trzeba formować (ładować za pierwszym razem 12 godzin) i nie mają tzw. efektu pamięci, czyli nie obniżają swojej pojemności po niepełnym naładowaniu. Linux – Otwarty system operacyjny, na bazie którego stworzony jest np. Android.

Li-Polymer (Lithium Polymer)

Rodzaj akumulatora wykorzystywany w przemyśle. Od ogniw Li-Ion odrobinę różni się wykorzystanymi pierwiastkami. Tego typu baterii nie trzeba formować (ładować za pierwszym razem 12 godzin) i nie mają tzw. efektu pamięci, czyli nie obniżają swojej pojemności po niepełnym naładowaniu.

Lightining port

gniazdo służące do ładowania oraz wymiany danych w urządzeniach Apple. Zastąpiło ono przestarzałe, znacznie szersze, 30-pinowe złącze, z którym nie jest kompatybilne bez odpowiedniej przejściówki.

Lock code

Kod blokady telefonu, bez podania którego nie uzyska się dostępu do funkcji urządzenia. Może być to zarówno wzór graficzny jak i kombinacja liter i cyfr.

Lokowanie produktów

popularna forma reklamy polegająca na (w założeniu) niezbyt inwazyjnym ukazywaniu urządzeń np. w filmach, serialach czy na zdjęciach. Kilka przykładów poniżej:

LTE (Long Term Evolution)

Obecnie, najszybsza dostępna technologia transmisji danych, której z technicznego punktu widzenia najbliżej do miana sieci czwartej generacji, czyli 4G (według wielu ekspertów nazywana 3.9G). Jest ona pod niemal każdym względem lepsza od HSPA (nie licząc wyższego zużycia energii) Charakteryzuje się niskimi opóźnieniami (tzw. pingiem), szybkim transferem danych (w Polsce do 150 Mb/s, na świecie do 300 Mb/s) oraz stabilnością działania nawet podczas korzystania z niej w szybko przemieszczających się pojazdach.

-~- M-S -~-

M

Macro

Technika fotografowania bardzo bliskich obiektów. W aparatach symbolem tego trybu jest najczęściej kwiatuszek.

Matryca

Element aparatu, który zmienia wpadające przez obiektyw światło w informację cyfrową, czyli tzw. piksele.

mAh

Jednostka wykorzystywana do określania pojemności akumulatorów. Im wyższa wartość, tym więcej prądu jest w stanie zagwarantować ogniwo bez doładowywania.

Mass storage mode

Tryb podłączenia urządzenia mobilnego do komputera, w którym jest ono widziane jako przenośny dysk twardy. Umożliwia to łatwe i wygodne zarządzanie zawartością pamięci np. telefonu.

MB (Megabajt)

Średnia jednostka danych, która jest równo 1024 KB. Z kolei 1024 MB to 1 GB, tak bardzo lubiany w spotach reklamowych operatorów.

Mb/s (megabitów na sekundę)

Średnia jednostka pomiaru szybkości przepływu danych. Inaczej 1024 kb/s. Trzeba pamiętać, żeby odróżniać ją od sformułowania MB/s, które oznacza ośmiokrotnie większą jednostkę.

MeeGo

Martwy, mobilny system operacyjnym, który został wykorzystany w Nokii N9 oraz N950. Niestety, fiński producent uśmiercił projekt całkowicie skupiając się na smartfonach z Windows Phone (Lumia). Sam system charakteryzował się ciekawym, korzystającym z gestów interfejsem. Brakowało na niego jednak wielu dodatkowych aplikacji i gier znanych z np. Androida.

Megapixel (Mpix)

Wartość określająca liczbę punktów, z których składa się zdjęcie. Do wyświetlania na monitorze wystarczające są ok. 3,2 Mpix. W przypadku niższych wartości fotografia będzie niewyraźna. Trzeba też pamiętać, że rozdzielczość nie ma kluczowego wpływu na jakość zdjęcia i np. 13 Mpix w telefonie nie dorówna 5 Mpix ze średniej klasy aparatu kompaktowego. Warto pamiętać, że producenci często wykorzystują liczbę megapikseli jako chwyt marketingowy.

Memory card slot

Gniazdo na karty pamięci.

MHz (Megahertz)

Jednostka miary równoznaczna z milionem cykli w ciągu sekundy. Wykorzystuje się ją do określania zegarów procesorów oraz częstotliwości fal radiowych. W przypadku urządzeń mobilnych najczęściej natknąć się można na tysiąckrotność tej wartości, czyli GHz.

Micro SIM

Zminiaturyzowana wersja karty Mini SIM. Najczęściej stosowana jest w nowoczesnych smartfonach.

Micro-USB

Od kilku lat jest to standardowe gniazdo ładowania oraz przewodowej wymiany plików stosowane w większości nowoczesnych urządzeń mobilnych. Jedyną firmą, która obecnie nie korzysta z tego standardu jest Apple.

microSD

Najpopularniejszy format kart pamięci obsługiwanych przez urządzenia mobilne. Można na nich przechowywać muzykę, filmy, zdjęcia, gry itp.

MIDI (Musical Instrument Digital Interface)

Standard dzwonków monofonicznych i polifonicznych, który wykorzystywany był przed popularyzacją tzw. Real Tones, czyli rzeczywistych nagrań przerobionych na dzwonki. Charakteryzują się one cyfrowym, nienaturalnym brzmieniem.

Miernik natężenia światła

Służy do dostosowywania podświetlenia ekranu w zależności od warunków oświetleniowych panujących dookoła. Bez niego konieczne jest regulowanie jasności wyświetlacza ręcznie.

MiFi

MiFi jest to mobilny router z własnym zasilaniem zapewniającym kilka godzin pracy. Daje możliwość rozdzielenia internetu przez WiFi. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Co to jest MiFi?

Mini jack

Standardowe gniazdo słuchawkowe 3.5 mm, które umożliwia podłączenie do urządzenia niemal każdych, dostępnych na rynku słuchawek. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje mniejsza wersja tego standardu, czyli micro jack 2.5 mm, która wygląda bardzo podobnie, ale jest znacznie mniej standardowa.

Mini SIM

Najpopularniejszy format karty SIM. Wbrew pozorom, nie jest to pierwszy standard i przed nim używane były znacznie większe SIM.

miniSD

Rzadko spotykany standard karty pamięci. Jest on odrobinę większy niż microSD i na polskim rynku raczej nieużywany.

Mini-USB

Przestarzałe gniazdo ładowania oraz przewodowej wymiany plików stosowane w starszych urządzeniach mobilnych.

Mix

Zobowiązanie wobec operatora, które nakłada obowiązek doładowania konta określoną liczbę cykli kwotą minimalną. W innym przypadku ilość obowiązkowych doładowań pozostaje bez zmian. Klient rozliczany jest ze środków na koncie w sposób podobny do oferty na kartę.
Więcej informacji w zestawieniu ofert mix.

MMC (Multimedia Media Card)

Przestarzały standard kart pamięci, który został zastąpiony przez nowsze nośniki microSD, miniSD, SD itd.

MMS (Multimedia Messaging Service)

Usługa odbierania i wysyłania wiadomości zawierających elementy multimedialne (dźwięki, zdjęcia). W większości przypadków konfiguruje się ona automatycznie, ale w przypadku problemów zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. W przeciwieństwie do SMS-ów, MMS-y rozliczane są na podstawie rozmiaru (co 100 kB). Warto też wspomnieć, że smartfony Samsunga zmieniają długie SMS-y (składające się z kilku pojedynczych) na MMS-a.

MNP (Mobile Number Portability)

Zmiana operatora bez straty dotychczasowego numeru (np. w celach obniżenia kosztów lub niezadowolenia z jakości usług).
Dokładna instrukcja jak to zrobić znajduje się w poradniku przenoszenie numeru do innego operatora.

Mobile IM (Instant Messaging)

Inaczej mobilny komunikator internetowy. W większości przypadków do działania wymaga połączenia z Internetem mobilnym lub Wi-Fi. Ich zaletą jest niższy niż w przypadku SMS-ów koszt komunikacji (o ile ma się pakiet internetowy lub korzysta z Wi-Fi). Zestawienie najpopularniejszych komunikatorów jest na tej stronie

Modem

W przypadku telefonów i tabletów moduł, który zmienia fale radiowe w dane cyfrowe i odwrotnie. To właśnie dzięki niemu możliwa jest komunikacja między słuchawką, a siecią operatora komórkowego.

Monochromatyczny (ang: monochrome)

Czarno-biały. Najczęściej odnosi się to do wyświetlaczy w starych lub bardzo prostych telefonach komórkowych. Ich zaletą jest znacznie mniejsze zużycie prądu niż w przypadku kolorowych ekranów.

Motyw

Wygląd interfejsu. W wielu telefonach motyw można zmienić niejednokrotnie modyfikując przy okazji działanie niektórych funkcji.

MP3 (MPEG Layer 3)

Przełomowy format plików muzycznych, który spopularyzował korzystanie z przenośnych odtwarzaczy w latach 90-tych. Standard ten charakteryzuje się znacznym ograniczeniem wielkości plików (3 – 10 MB w przypadku trzyminutowego utworu) przy zachowaniu ich akceptowalnej jakości.

MPEG-4 video

Metoda kompresji wideo zapewniająca znaczne zmniejszenie rozmiaru plików przy zachowaniu akceptowalnej jakości obrazu. Najpopularniejszymi formatami w tym standardzie są XviD oraz DivX.

Multitasking

Funkcja umożliwiająca jednoczesne korzystanie z wielu aplikacji i gier, z których część jest uśpiona. Zaletą tego rozwiązania jest błyskawiczne uruchamianie programów podczas przełączania się między nimi.

Multi-touch

Funkcja ekranu dotykowego umożliwiająca interpretacje kilku punktów dotyku jednocześnie. Wykorzystuje się ją w grach oraz np. podczas powiększania zdjęć „uszczypnięciem” wyświetlacza.

Music player

Aplikacja umożliwiająca odtwarzanie muzyki (np. Winamp, iTunes, PowerAMP).

MVNO (Mobile Virtual Network Operator)

Operator wirtualny, czyli taki, który korzysta z infrastruktury (nadajników) innego operatora np. Virgin Mobile (nadajniki Orange i Play), Mobile Viking (nadajniki Play), Lycamobile (nadajniki Polkomtel). Trzeba jednak rozróżnić MVNO od marek np. Heyah (T-Mobile) czy Nju Mobile (Orange), które należą do operatorów z własną infrastrukturą.

N

Nano SIM

Obecnie najmniejszy rodzaj karty SIM, który wykorzystywany jest w niektórych, nowoczesnych smartfonach.

Netbook

Zminiaturyzowany laptop, którego ekran ma maksymalnie 12 cali. Tego typu urządzenia charakteryzują się niską wydajnością i małym rozmiarem, a ich przeznaczeniem jest przeglądanie Internetu i praca biurowa.

NFC (Near Field Communication)

Bezprzewodowa technologia służąca do rozpoczynania komunikacji między urządzeniami lub przesyłania informacji. Jej działanie ograniczone jest do ok. 10 cm, co podnosi poziom bezpieczeństwa i minimalizuje ryzyko utraty danych. Po połączeniu dwóch urządzeń transfer plików odbywa się przy pomocy Bluetootha lub łączności Wi-Fi. NFC może też być wykorzystywane do płatności zbliżeniowych smartfonem.

O

Ochrona ekranu

Warstwa szkła chroniąca ekran. Z bardziej znanych warto wspomnieć o hartowanym szkle Gorilla Glass firmy Corning.

Odporność na czynniki zewnętrzne (IP rating)

Stopień ochrony urządzenia elektronicznego przed czynnikami zewnętrznymi (kurz, woda). Im wyższa cyfra tym lepiej. 5 z przodu oznacza, że telefon jest w pełni odporny na pył. Druga cyfra określa głębokość i czas możliwego zanurzenia (np. 7 oznacza pół metra przez 30 minut).

Odtwarzacz muzyczny

Aplikacja umożliwiająca odtwarzanie muzyki.

OLED (Oragnic Light-Emitting Diode)

Rodzaj wyświetlaczy, w których obraz wyświetlany jest dzięki diodom organicznym. Takie panele charakteryzują się elastycznością, wysokim nasyceniem kolorów, głęboką czernią oraz świetnym kontrastem. Są jednak podatne na wilgoć, z czasem się wypalają i konsumują dużo energii przy wyświetlaniu jasnych barw. Od paneli AMOLED różnią się wyższym poborem prądu.

Operator komórkowy

Dostarczyciel usług telekomunikacyjny. Nie należy go jednak mylić z markami operatorów, np. Heyah czy Nju Mobile. Na polskim rynku istnieją czterej główni: P4, Polkomtel, Orange oraz T-Mobile.

Operator wirtualny

Czyli taki, który korzysta z infrastruktury (nadajników) innego operatora np. Virgin Mobile (nadajniki Orange i Play), Mobile Viking (nadajniki Play), Lycamobile (nadajniki Polkomtel). Trzeba jednak rozróżnić MVNO od marek np. Heyah (T-Mobile) czy Nju Mobile (Orange), które należą do operatorów z własną infrastrukturą.

Oporowy panel dotykowy

Przestarzały rodzaj ekranu dotykowego, w którym rozpoznawany jest punkt nacisku (np. palca lub długopisu). W porównaniu do paneli pojemnościowych są one znacznie mniej precyzyjne i czułe, nie obsługują funkcji multitouch i nie można ich zabezpieczyć np. szkłem.

Oprogramowanie

System zarządzający pracą podzespołów urządzenia.

Optical zoom

Określenie stosowane w fotografii, które oznacza możliwość powiększenia obiektu znajdującego się w kadrze. Efekt uzyskiwany jest dzięki ruchomym elementom optycznym umieszczonym w aparacie. Od zoomu cyfrowego różni się on brakiem wpływu na końcową jakość zdjęcia.

OS (Operating System)

System operacyjny, który zarządza pracą smartfonów. Tego typu urządzenia mają dzięki niemu znacznie więcej funkcji niż tzw. bezsystemowce. Pozwala też na instalację bardziej rozbudowanych aplikacji i gier.

P

Packet data

Umożliwiają urządzeniu łączność z Internetem mobilnym poprzez sieć operatorów komórkowych.

Pamięć dynamiczna

Typ pamięci przeznaczonej do przechowywania danych użytkownika bez względu na rodzaj treści (zdjęcia, filmy, muzyka itd.).

Pamięć flash

Rodzaj pamięci spotykanej w telefonach, pendrive`ach, kartach microSD i innych przenośnych urządzeniach.

Parowanie

Łączenie dwóch urządzeń przy wykorzystaniu technologii Bluetooth. Aby proces zakończył się sukcesem, na obu sprzętach trzeba wpisać taki sam kod. Jest to proces (najczęściej) jednorazowy, po którym urządzenia łączyć się będą automatycznie, gdy tylko znajdą się w swoim pobliżu.

PC Sync

Funkcja pozwalająca użytkownikowi na podłączenie urządzenia mobilnego do komputera (zarówno bezprzewodowo jak i kablem) i zsynchronizowanie kontaktów, kalendarza, wiadomości itp. z odpowiednią aplikacją.

PDA (Personal Digital Assistant)

Popularne w latach 90-tych, przenośne urządzenie pełniące rolę niewielkiego komputerka i organizera. Najczęściej składało się z dużego, dotykowego ekranu z funkcją rozpoznawania pisma odręcznego. PDA można uznać za przodka smartfonów.

PenTile

rodzaj matrycy AMOLED, w której piksel zamiast z trzech subpikseli (zielony, czerwony i niebieski) składa się z czterech (niebieski, czerwony i dwa zielone). Zmniejsza to rzeczywistą rozdzielczość ekranu i powoduje lekkie poszarpanie czcionek np. w przeglądarce. Z drugiej zaś strony, wykorzystanie tej technologii obniża koszt produkcji wyświetlacza.

Phablet (tabfon, tabletofon)

Smartfon z ekranem między 5, a 7 cali.

Piksel

Najmniejszy element obrazu – przykładowo rozdzielczość 1024×768 pikseli oznacza, że składa się on z 786432 takich punktów.

PIM (Personal Information Manager)

Aplikacje, które zajmują się porządkowaniem informacji o użytkowniku. Mogą to być wszelkiego rodzaju kalendarze, notatniki, książki kontaktów, alarmy itp.

PIN (Personal Identification Number)

Kod uniemożliwiający nieautoryzowany dostęp do karty SIM. Trzykrotne wpisanie niepoprawnego hasła skutkuje zablokowaniem dostępu i koniecznością skorzystania z kodu PUK.

Ping

Potoczne określenie opóźnienia, jakie ma miejsce między nadawcą, a odbiorcą sygnału. Im niższy ping, tym szybsza reakcja na polecenie wyświetlania np. strony internetowej czy poczynania gracza grającego w Sieci. Opóźnienie wyraża się w milisekundach, czyli tysięcznych częściach sekundy. Sama słowo wzięło się od dźwięku sonaru.

Pixel Density (PPI)

Zagęszczenie pikseli. Jest to jeden z głównych czynników wpływający na jakość wyświetlanego obrazu. Przyjmuje się, że wartości powyżej 300 oznaczają idealną ostrość, a piksele są zbyt małe, żeby zobaczyć je gołym okiem.

Pobieranie danych

Odbieranie danych wysłanych z Internetu (np. zdjęć czy filmów).

Pojemnościowy panel dotykowy

Ekran dotykowy, w którym wykrywane są zmiany napięcia na jego powierzchni (np. przy dotknięciu go palcem). Ten rodzaj paneli jest znacznie czulszy niż jego poprzednik (ekran oporowy), ale najczęściej nie reaguje on na dotykanie przedmiotami czy rysiki. W wielu przypadkach jest on też pokryty szkłem, co czyni go odporniejszym na zarysowania.

Pokrycie zasięgiem

Obszar pokryty sygnałem z pobliskich stacji nadawczych.

POP3 (Post Office Protocol)

Protokół internetowy służący do pobierania poczty elektronicznej przez klienta e-mail.

Powłoka oleofobowa

Warstwa nakładana na ekrany dotykowe, która zapobiega pozostawaniu na nich odcisków palców i tłustych śladów.

PPI (Pixels Per Inch)

Pikseli na cal, czyli jednostka miary określająca stosunek wielkości wyświetlacza do jego rozdzielczości. Im wyższa wartość, tym ostrzejszy, naturalniejszy obraz.

Pre-paid

Popularna oferta „na kartę”, która nie zobowiązuje do regularnego opłacania usług telekomunikacyjnych. Po wpłaceniu pewnej kwoty jest ona wykorzystywana podczas wykonywania połączeń wychodzących, korzystania z Internetu czy pisania SMS-ów. Tego typu taryfy często oferują atrakcyjne pakiety, dzięki którym minimalizować można koszty.
Więcej informacji w zestawieniu ofert pre-paid.

Preinstalowane

Aplikacje, funkcje oraz gry, które producent fabrycznie zainstalował w urządzeniu.

Procesor

Główna jednostka obliczeniowa urządzeń elektronicznych. W dużej mierze odpowiada też za wydajność. Główną cechą charakteryzująca CPU jest jego zegar, czyli ilość obliczeń, jaką wykonać on może w sekundę. Miarą tej jednostki jest Hertz (w przypadku urządzeń mobilnych jej wielokrotność, czyli GHz). Nie jest to jednak jedyny czynnik odpowiadający za wydajność całego układu.

Proporcje obrazu

Stosunek szerokości do wysokości obrazu. Najpopularniejsze formaty w przypadku elektroniki to: 16:9, 16:10 (panoramiczne/widescreen) oraz 4:3 (klasyczny). W telefonach proporcje są odwrócone ze względu na trzymanie ich (najczęściej) pionowo.

Przednia kamerka

Aparat przeznaczony do prowadzenia wideorozmów. Najczęściej jest on umieszczony nad ekranem i charakteryzuje się gorsza jakością niż kamera znajdująca się z tyłu. Nigdy też nie wspiera go dioda doświetlająca.

Przeglądarka internetowa

Aplikacja służąca do przeglądania stron internetowych (np. Mozilla Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera).

Przenośna stacja nadawcza

Mobilny nadajnik operatora komórkowego np. do umieszczenia w biurze.

Przepustowość

Maksymalna ilość danych, jaką w danym momencie są w stanie przekazać nadajniki sieci komórkowej.

Przepustowość sieci

Szybkość transferu danych, najczęściej podawana w Mb/s.

Przewidywanie słów

Funkcja wykorzystywana w nowoczesnych klawiaturach ekranowych, która odpowiada za podpowiadanie użytkownikowi słów, jakich najprawdopodobniej użyje podczas pisania. Im dłużej korzysta się z danej klawiatury, tym większa szansa, że proponowany wyraz będzie właściwy.

Przypomnienia głosowe

Możliwość nagrania krótkiego tekstu, który zostanie odtworzony we wcześniej ustalonym momencie.

Przyspieszeniomierz

Czujnik położenia, który w nowszych urządzeniach został zastąpiony przez żyroskop. Rejestruje on np. potrząśnięcia, obrotu czy przechylenia, co jest szczególnie przydatne w grach oraz niektórych aplikacjach.

Przywrócenie ustawień fabrycznych

Jedna z metod naprawy urządzenia w przypadku problemów z oprogramowaniem. Skorzystanie z niej najczęściej wiąże się z utratą wszystkich danych użytkownika (zdjęć, aplikacji, muzyki, filmów, kontaktów, SMS-ów itd.). Nie dotyczy to jednak wpisów i wiadomości mieszczących się na karci SIM.

PUK / ang. PUC (PIN Unlock Code)

Kod potrzebny do odblokowania karty SIM po trzykrotnym, błędnym wpisaniu PIN-u. Znaleźć go można w zestawie startera. Dziesięciokrotne, błędnie wpisanie PUK-u powoduje zablokowanie karty SIM. W celu jej odblokowania konieczna jest wizyta w salonie operatora.

Push

Technologia pozwalająca na automatyczne wysyłanie informacji z Internetu na urządzenie użytkownika. Najczęściej spotkać się z nią można np. w przypadku klientów e-mail, które pobierają nowe wiadomości natychmiast po ich wysłaniu przez adresata.

Q

QR code (Quick Response)

Czyli tzw. QR code to niewielki, kwadratowy obrazek, w którym zakodowane są informacje (obrazki, zdjęcia, linki, teksty). Można je odczytać mając urządzenie wyposażone w aparat i odpowiedni program. W ten sposób da się zakodować np. adres strony internetowej, co znacznie przyspiesza otwieranie linków (nie trzeba wpisywać ich ręcznie). Obecnie fotokody wykorzystywane są chociażby w reklamach czy gazetach i czasopismach. Ich powstanie zawdzięczamy Japończykom.

QWERTY

Najbardziej spopularyzowany układ klawiszy znany z komputerów lub większości telefonów BlackBerry.
W telefonach natknąć się można też na tzw. układ half-QWERTY, w którym do jednego klawisza przypisane są dwie litery (np. Nokia E55).

R

Radio FM

Możliwość odbierania audycji radiowych. Do działania tej funkcji wymagana jest obecność odbiornika FM wbudowanego w urządzenie.

RAM (Random-Access Memory)

Pamięć podręczna procesora, w której przechowywane są najpotrzebniejsze w danym momencie dane. Im jej więcej, tym więcej aplikacji i gier można mieć uruchomionych jednocześnie. Zapotrzebowanie na nią zależy od systemu operacyjnego oraz używanych programów.

RDS (Radio Data System)

Możliwość wyświetlania niezbyt obszernych informacji wysyłanych przez stacje radiowe w trakcie audycji. Np. informacji o wykonawcy aktualnie odtwarzanej piosenki.

Refurbished

Nazwa urządzeń, które ponownie trafiły do sprzedaży po wcześniejszej naprawie. Decydując się na taki sprzęt trzeba być świadomym ryzyka jego ponownego uszkodzenia lub innych defektów, tak jak w przypadku każdej, używanej elektroniki.

Resistive touchscreen

Przestarzały rodzaj ekranu dotykowego, w którym rozpoznawany jest punkt nacisku (np. palca lub długopisu). W porównaniu do paneli pojemnościowych są one znacznie mniej precyzyjne i czułe, nie obsługują funkcji multi-touch i nie można ich zabezpieczyć np. szkłem.

Reset

Ponowne uruchomienie urządzenia.

Resolution

Liczba pikseli, z których składa się obraz. Parametr ten dotyczy wyświetlaczy, fotografii i wideografii. Wraz ze wzrostem wartości podnosi się jakości wyświetlanego obrazu, ale też rośnie zużycie energii przez ekran, co ma znaczenie w przypadku np. smartfonów. Przyjęte jest, że podając rozdzielczość najpierw podaje się szerokość, a następnie wysokość, np. 1920×1080 pikseli (w przypadku telefonów będzie to odpowiednio 1080 x 1920, ze względu na ich podłużność).

Ringtone

Melodia połączenia przychodzącego. Po polsku – dzwonek.

Roaming

Korzystanie z usług operatora komórkowego przy wykorzystaniu infrastruktury innej sieci. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce za granicą i wiąże się z wyższymi opłatami za połączenia wychodzące, przychodzące oraz transmisję danych.
Więcej informacji w poradniku Jak ograniczyć koszty za telefon za granicą.

Rodzaje telefonów

Klasyfikacja telefonów pod względem konstrukcji ich obudowy. Najczęściej spotykanymi kategoriami są: clamshell, slider, candybar, QWERTY oraz dotykowe.
Więcej informacji w poradniku czym kierować się przy zakupie telefonu.

Root

Uprawnienie użytkownika pozwalające na modyfikowanie zawartości systemu danego urządzenia (np. usunięcie fabrycznie zainstalowanych programów). Aktywacja tej funkcji wiąże się, niestety, z ryzykiem utraty gwarancji i najczęściej wymaga specjalistycznej wiedzy. Do tego może okazać się niebezpieczna, gdy nie jest się świadomym podejmowanych z jej użyciem działań.

Rozdzielczość

Liczba pikseli, z których składa się obraz. Parametr ten dotyczy wyświetlaczy, fotografii i wideografii. Wraz ze wzrostem wartości podnosi się jakości wyświetlanego obrazu, ale też rośnie zużycie energii przez ekran, co ma znaczenie w przypadku np. smartfonów. Przyjęte jest, że podając rozdzielczość najpierw podaje się szerokość, a następnie wysokość, np. 1920×1080 pikseli (w przypadku telefonów będzie to odpowiednio 1080 x 1920, ze względu na ich podłużność).

Rozpoznawanie pisma odręcznego

System rozpoznawania pisma odręcznego, stosowany w nowoczesnych urządzeniach z ekranami dotykowymi. Pozwala na ręczne wprowadzanie tekstu zastępując klawiaturę.

Rozszerzona rzeczywistość (ang. Augmented Reality)

Połączenie rzeczywistego świata z elementami generowanymi komputerowo. Technologia ta wykorzystywana jest np. w smartfonach, w których na widok z kamerki nakładane są wirtualne przedmioty lub informacje. Tego typu rozwiązania dopiero zdobywają popularność, wraz z rozwojem urządzeń mobilnych.

RSS (Rich Site Summer)

Technologia magazynowania wiadomości z różnych serwisów informacyjnych z automatycznym odświeżaniem. Do działania tej funkcji konieczne jest zainstalowanie czytnika RSS (np. Royal RSS Reader).

Rysik

Akcesorium do obsługi ekranów dotykowych, które przypomina długopis. Jest ono znacznie precyzyjniejsze niż palec i ułatwia np. ręczne wpisywanie tekstu czy rysowanie. Na rynku dostępne są też znacznie bardziej rozbudowane rysiki, które wyposażono w przyciski, mikrofon itp.

S

S-Voice

Samsungowy asystent głosowy. Niestety, nie działa on w języku polskim.

SAR (Specific Absorption Rate)

Miara promieniowania elektromagnetycznego wytwarzanego przez telefony. Według badań, jego zbyt wysoka wartość (1,6 W/kg) może negatywnie wpływać na zdrowie.

Screen

Wyświetlacz

Screen protection

Warstwa materiału chroniącego ekranu.

SD (Secure Digital)

Format kart pamięci głównie obsługiwany przez komputery, aparaty i niektóre tablety. Od microSD różni się on tylko rozmiarem i bez problemu można zdobyć przejściówkę microSD -> SD.

Secondary camera

Aparat przeznaczony do prowadzenia wideorozmów. Najczęściej jest on umieszczony nad ekranem i charakteryzuje się gorsza jakością niż kamera znajdująca się z tyłu. Nigdy też nie wspiera go dioda doświetlająca.

Selfie

Potoczna nazwa dla autoportretów robionych telefonem lub tabletem.

Sensors

W przypadku sprzętów mobilnych są to zminiaturyzowane urządzenia pełniące różne funkcje. Najczęściej natknąć się można na żyroskop, kompas, akcelerometr, miernik natężenia światła oraz czujnik zbliżeniowy.

Sieć komórkowa

Infrastruktura telekomunikacyjna umożliwiająca korzystanie z usług operatorów komórkowych na obszarze pokrytych sygnałem z nadajników.

SIM lock

Blokada zakładana na telefony uniemożliwiająca jego działanie w sieciach innego operatora niż tego, który sprzedał dane urządzenie. Mechanizm weryfikuje kartę SIM i na tej podstawie pozwala na połączenie się z siecią. Blokadę można zdjąć, ale najczęściej wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które w przypadku nowych telefonów potrafią być bardzo wysokie. Warto też się dowiedzieć czy w danym komisie lub salonie zdjęcie blokady nie będzie się wiązało z utratą gwarancji. W Polsce jedyną siecią zakładającą SIM locka na swoje telefony jest Orange.

Siri

Asystent głosowy nowsze urządzenia Apple (od iPhone`a 4S). Niestety, nie jest on dostępny w języku polskim.

Slider (slajder)

Telefon z rozsuwaną obudową, w którym klawiatura wsuwa się pod ekran.

Skalowanie

Proces polegający na zmianie rozmiaru jakiegoś elementu (zdjęcia, wideo) bez wpływania na jego proporcje. Tego typu zjawisko ma miejsce np. podczas oglądania filmu w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) na ekranie 854 x 480 pikseli. Zdarza się też sytuacja odwrotna, w której obraz jest powiększany, ale wiąże się to z utratą jakości.

Smartfon

Określenie bez oficjalnej definicji. Przyjmuje się, że są to telefony pozwalające na instalacje dodatkowych, rozbudowanych aplikacji i gier (np. iOS, Android, Windows Phone).
Więcej informacji w poradniku Na co zwracać uwagę przy zakupie smartfona?.

Smartwatch

Rodzaj zegarka na nadgarstek będący miniaturowym komputerem, który najczęściej komunikuje się ze smartfonem za pomocą łączności Bluetooth. Najnowsze urządzenia tego typu możliwościami przypominają telefony z miniaturowym wyświetlaczem. Można na nich instalować aplikacje, wyświetlać powiadomienia, e-maile, SMS-y, umożliwiają robienie zdjęć, mierzą puls itp.

SMS (Short Messaging Service)

Technologia przesyłania krótkich wiadomości tekstowych. Ich długość ograniczono do 160 znaków lub 60 podczas korzystania z polskich liter diakrytycznych. Obecnie, SMS-y są powoli wypierane przez wszelkiej maści komunikatory internetowe, z których korzystanie jest (mając pakiet internetowy) tańsze niż z SMS-ów.

SMS Premium

Rodzaj SMS-a o podwyższonej cenie. Najczęściej natknąć się na niego można w przypadku wszelkich promocji, konkursów, ale też naciągaczy próbujących wyłudzić od użytkownika pieniądze. Należy pamiętać, że tego typu wiadomości najczęściej nie obowiązują pakiety darmowych SMS-ów.

SNS (Social Network Service)

Skrócona nazwa wszelkiej maści serwisów społecznościowych.

Speed Dial

Możliwość przypisania kontaktu z książki telefonicznej do klawisza klawiatury.

Stacja bazowa

Konstrukcja wyposażona w antenę fal elektromagnetycznych zapewniająca łączność pobliskich urządzeń z siecią operatora komórkowego.

Stand-by time

Czas, jaki wytrzyma urządzenie bez ładowania baterii, będąc podłączonym do sieci komórkowej. Pomiar jest jednak wykonywany w laboratoryjnych warunkach (stała siła sygnału, odpowiednia temperatura, niezmienne położenie) i najczęściej jego wyniki mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Trzeba też pamiętać, że na rezultat wpływa typ wykorzystywanej sieci. Najdłużej telefon wytrzyma przy połączeniu z 2G, a najkrócej z 4G LTE.

Starter

Zestaw zawierający nową kartę SIM oraz dołączone do niej dokumenty. Kupić go można np. w kiosku.

Streaming video

Możliwość oglądania wideo z Internetu, bez konieczności jego wcześniejszego pobierania (np. Youtube).

Strumieniowanie wideo

Możliwość oglądania wideo z Internetu, bez konieczności jego wcześniejszego pobierania (np. Youtube).

Stylus

Akcesorium do obsługi ekranów dotykowych, które przypomina długopis. Jest ono znacznie precyzyjniejsze niż palec i ułatwia np. ręczne wpisywanie tekstu czy rysowanie. Na rynku dostępne są też znacznie bardziej rozbudowane rysiki, które wyposażono w przyciski, mikrofon itp.

Symbian

Martwy, mobilny system operacyjny, który był niezmiernie popularny przed pojawianiem się pierwszego iPhone`a. Obecnie jednak żaden producent go nie wspiera, a Nokia porzuciła go po rozpoczęciu prac nad Windows Phone. System ten charakteryzuje się dosyć przestarzałym interfejsem użytkownika, niewielkimi wymaganiami sprzętowymi oraz dostępem do tysięcy aplikacji i gier. W przypadku tego ostatnio znacząco ustępuje on jednak Androidowi czy iOS.

Synchronizacja z komputerem

Funkcja pozwalająca użytkownikowi na podłączenie urządzenia mobilnego do komputera (zarówno bezprzewodowo jak i kablem) i zsynchronizowanie kontaktów, kalendarza, wiadomości itp. z odpowiednią aplikacją. Dzięki temu na obu sprzętach zapisane są takie same informacje.

Szerokopasmowy

Określenie dotyczące połączenia z Internetem o prędkości wyższej niż 56 Kb/s. Przyjmuje się, że jest to łącze pozwalające na strumieniowanie wideo.

Szum cyfrowy

Określenie stosowane w fotografii cyfrowej. Jest to nazwa kolorowych, niepożądanych plam na fotografiach zrobionych w słabych warunkach oświetleniowych. Im wyższy poziom ISO, tym wyższa ilość szumu i niższa szczegółowość zdjęcia.

Szybkie wybieranie

Możliwość przypisania kontaktu z książki telefonicznej do klawisza klawiatury.

-~- T-Ż -~-

T

T9

Słownikowa metoda wprowadzania tekstu za pomocą klawiatury alfanumerycznej. Dzięki niej wybranie pożądanej litery przypisanej do danego klawisza wymaga jego jednokrotnego naciśnięcia. Telefon następnie analizuje, jakie słowa mogą pasować do „wystukanej” kombinacji i je dopasowuje. Znacznie przyspiesza to pisanie względem metody tradycyjnej, w której litery trzeba był wybierać poprzez naciskanie klawisza odpowiednią liczbę razy.

Tablet

Przenośne urządzenie, które jest większe od smartfona (co najmniej 7 cali), a jego głównym elementem jest duży ekran dotykowy. Teleguru dzieli tablety na mobilne (7 – 8 cali) oraz domowe (powyżej 8 cali).

Tapeta

Obrazek stanowiący tło ekranu głównego (pulpitu).

Talk time

Maksymalna długość rozmowy komórkowej, jaką jest w stanie wytrzymać urządzenie bez ładowania baterii. W przeciwieństwie do czasu czuwania, wyniki tego pomiaru najczęściej pokrywają się z rezultatami osiąganymi w trakcie codziennego używania danego sprzętu. Trzeba też zwrócić uwagę na różne rezultaty zależące od wykorzystywanej sieci (2G, 3G).

Taryfa

Wysokość zobowiązania wobec operatora komórkowego, która w zamian gwarantuje dostęp do jego usług oraz zniżki na nie.

Telefonia stacjonarna

Stały numer przypisany do danego miejsca.

Tethering

Udostępnianie połączenia internetowego z telefonu innym urządzeniom zarówno po Wi-Fi jak i przewodowo.

TFT (Thin Film Transistor)

Najpopularniejsza technologia, w której wykonywane są matryce ekranów LCD.

Theme

Wygląd interfejsu po polsku nazywany motywem. W wielu telefonach można go zmienić niejednokrotnie modyfikując przy okazji działanie niektórych funkcji.

Touchscreen

Ekran, który reaguje na dotyk palcem, rysikiem lub oboma.

Trackball

Niewielka kulka, najczęściej umieszczana pod ekranem, służąca do nawigowania po interfejsie urządzenia. W późniejszym okresie zastępowano ją optycznym czujnikiem, a obecnie jest to raczej rzadki dodatek.

Transmiter FM

Niewielkiej mocy nadajnik FM, który pozwala na zrobienie z pobliskiego odbiornika bezprzewodowego głośnika. Wystarczy ustawić w nim odpowiednią częstotliwość fal radiowych.

Tryb pamięci masowej

Tryb podłączenia urządzenia mobilnego do komputera, w którym jest ono widziane jako przenośny dysk twardy. Umożliwia to łatwe i wygodne zarządzanie zawartością pamięci np. telefonu.

Tryb podwójny

Funkcja pozwalająca urządzeniu na jednoczesne korzystanie z dwóch różnych standardów transmisji danych, np. GSM oraz CDMA.

Tryb samolotowy (ang. flight mode)

Tryb, w którym urządzenie wyłącza wszystkie moduły łączności bezprzewodowej (Wi-Fi, sieć komórkowa, Bluetooth, NFC itp.). Wbrew nazwie, korzystanie z niego i tak nie gwarantuje pozwolenia ze strony stewardess na korzystania ze sprzętu w trakcie lotu.

U

Udostępnianie Internetu

Udostępnianie połączenia internetowego z telefonu innym urządzeniom zarówno po Wi-Fi jak i przewodowo.

UI (User Interface)

W dużym skrócie jest to wizualne menu telefonu. Należy pamiętać, że zależy ono od używanego systemu operacyjnego, marki urządzenia oraz aplikacji. Np. w Windows Phone są to duże kafelki, a w iOS kolorowe ikonki.

UMTS (Universal Mobile Telecommunications System)

Najwolniejszy standard sieci 3G (do 2 Mb/s).

UOKiK (Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów)

Organ zajmujący się kontrolowaniem m.in. rynku telekomunikacyjnego pod względem uczciwości wobec klientów i konkurencji. Jego strona dostępna jest pod tym adresem.

Upload

Wysyłanie danych z urządzenia do np. Internetu.

USB (Universal Serial Bus)

Najpopularniejszy, przewodowy standard łączności, który pozwala na podłączanie wielu rozmaitych akcesoriów (myszki, klawiatury, kable, głośniki itp.) oraz transfer danych między urządzeniami. Nowsze wersje USB zapewniają szybszą transmisję danych.

V

VAS (Value-Added Service)

Usługi dodatkowo zapewniane przez operatora (np. VOD, serwisy muzyczne).

VGA (Video Graphics Array)

Jedna ze standardowych rozdzielczości, która oznacza 640×480 pikseli lub 0,3 Mpix dla kamer i aparatów. W przypadku nowych telefonów natknąć się na nią można raczej tylko w przypadku kamerki do wideorozmów.

Video call

Funkcja, która umożliwia zobaczenie rozmówcy w trakcie rozmowy. Do jej działania wymagane jest urządzenie wyposażone w przednią kamerkę oraz łączność z siecią 3G.

Video codec

Program lub urządzenie umożliwiające odtwarzanie zakodowanego pliku wideo. Najczęściej chodzi o skompresowane filmy w formacie DivX lub XviD.

VOD (Video On Demand)

Usługa umożliwiająca oglądanie nadawanego materiału filmowego lub słuchanie nadawanego nagrania dźwiękowego w dowolnym momencie przy wykorzystaniu transmisji danych (Internetu).

Voice assistant

Program, z którym komunikować się można głosem. Np. Siri lub Google Now.

Voice dialing

Wybieranie numeru rozmówcy poprzez wypowiedzenie jego nazwy, pod którą widnieje w książce kontaktów.

Voice mail

Automatyczna poczta głosowa, na której nagrać można wiadomość, gdy rozmówca nie odbiera bądź jest niedostępny.

Voice memo

Możliwość nagrania krótkiego tekstu, który zostanie odtworzony we wcześniej ustalonym momencie.

VoIP (Voice over Internet Protocol)

Protokół Internetowy, który pozwala dzwonić przy wykorzystaniu łączności z Internetem lub przez Internet dzwonić do użytkowników sieci komórkowych. Takie rozmowy są wyjątkowo opłacalne w przypadku połączeń zagranicznych (o ile korzysta się z Wi-Fi lub ma wykupiony pakiet internetowy), ponieważ nie są obciążone opłatami roamingowymi. Najpopularniejszym programem korzystającym z VoIP jest obecnie Skype.

W

WAP (Wireless Application Protocol)

Przestarzały standard Internetowy, który umożliwiał telefonom komórkowym oraz PDA otwieranie stron internetowych. Obecnie nie jest on używany i został zastąpiony przez nowsze języki programowania (np. HTML).

Wiadomości tekstowe

Technologia przesyłania krótkich wiadomości tekstowych. Ich długość ograniczono do 160 znaków lub 60 podczas korzystania z polskich liter diakrytycznych. Obecnie, SMS-y są powoli wypierane przez wszelkiej maści komunikatory internetowe, z których korzystanie jest (mając pakiet internetowy), tańsze niż z SMS-ów.

Wideorozmowy

Funkcja, która umożliwia zobaczenie rozmówcy w trakcie rozmowy. Do jej działania wymagane jest urządzenie wyposażone w przednią kamerkę oraz łączność z siecią 3G.

Wielodotyk

Funkcja ekranu dotykowego umożliwiająca interpretacje kilku punktów dotyku jednocześnie. Wykorzystuje się ją w grach oraz np. podczas powiększania zdjęć „uszczypnięciem” wyświetlacza.

Wielozadaniowość

Funkcja umożliwiająca jednoczesne korzystanie z wielu aplikacji i gier, z których część jest uśpiona. Zaletą tego rozwiązania jest błyskawiczne uruchamianie programów podczas przełączania się między nimi.

Windows Mobile

Przestarzały, mobilny system operacyjny, który został zastąpiony przez Windows Phone. Charakteryzował się on powolnym działaniem, niedostosowanym do obsługi palcem interfejsem oraz dostępem do stosunkowo niewielkiej bazy gier i aplikacji. Z drugiej strony, ówcześnie dawał on duże możliwości (np. praca z dokumentami, klient e-mail, dostęp do Internetu).

Windows Phone

Stawiający na prostotę, mobilny system operacyjny. Odróżnia się on minimalistycznym, łatwym w obsłudze interfejsem złożonym z interaktywnych kafelków. W porównaniu do Androida oferuje on znacznie mniej opcji personalizacji oraz zapewnia dostęp do mniejszej bazy dodatkowych gier i aplikacji. Jest jednak dużo bardziej niezawodny.

WLAN (Wireless Local Area Network)

Technologia bezprzewodowej transmisji danych o bardzo ograniczonym zasięgu (do kilkudziesięciu metrów, o ile po drodze do nadajnika nie ma ścian), która powszechnie wykorzystywana jest w firmach, domach oraz miejscach publicznych. Umożliwia bezpłatny dostęp do Sieci, najczęściej, zapewniając przy tym większą przepustowość niż Internet mobilny.

WMV (Windows Media Video)

Mniej popularny od MPEG format plików wideo.

Wybieranie głosowe

Wybieranie numeru rozmówcy poprzez wypowiedzenie jego nazwy, pod którą widnieje w książce kontaktów.

Wysyłanie danych

Wysyłanie danych z urządzenia do np. Internetu.

X

X86

Architektura procesorów znana z laptopów i komputerów stacjonarnych. Charakteryzuje się stosunkowo wysoką wydajnością, ale też dużą ilością wydzielanego ciepła oraz wysokim poborem prądu. Tego typu CPU dopiero od niedawna stosowane są w urządzeniach mobilnych, przebijając architekturę ARM wydajnością, ale nieznacznie przegrywając pod względem energooszczędności.

Xenon (flash)

Odpowiada za doświetlanie fotografowanej sceny w gorszych warunkach oświetleniowych. Jej zaletami są duży zasięg oraz neutralna barwa światła, dzięki czemu zdjęcie ma o wiele lepiej odwzorowane, niż w przypadku diody LED, kolory. Niestety, lampy tego typu nie mogą pełnić roli latarki. Ze względu na wysokie koszty produkcji i konieczność umieszczenia w urządzeniu kondensatora (zwiększając grubość obudowy) są one zazwyczaj spotykane jedynie w najlepszych, fotograficznych smartfonach np. Nokia Lumia 1020 oraz aparatach.

XviD

Bardzo popularna, stratna metoda kompresji obrazu wideo, która pozwala na znacznie zmniejszenie rozmiaru plików. Często można się na nią natknąć pobierając filmy z Internetu.

Z

Zasięg

Aktualna siła połączenia między nadajnikiem, a odbiornikiem. Najczęściej wyświetlana w postaci kresek.

Zagęszczenie pikseli (PPI)

Jest to jeden z głównych czynników wpływający na jakość wyświetlanego obrazu. Przyjmuje się, że wartości powyżej 300 oznaczają idealną ostrość, a piksele są zbyt małe, żeby zobaczyć je gołym okiem.

Zestaw samochodowy

Zestaw akcesoriów, które pozwalają na bezpieczne korzystanie z telefonu w samochodzie. W jego skład najczęściej wchodzi uchwyt, dzięki któremu można umocować urządzenie np. na szybie, słuchawki z mikrofonem lub zestaw głośnomówiący oraz ładowarka samochodowa.

Zewnętrzne gniazdo antenowe

Umożliwia podłączenie dodatkowej anteny w celu poprawienia zasięgu urządzenia. Rozwiązanie to jest rzadkie w przypadku telefonów, ale oferuje np. Emporia.

Zewnętrzny ekran

Ekran znajdujący się po zewnętrznej stronie zamkniętego telefonu z klapką. Najczęściej jest on monochromatyczny i wyświetla tylko podstawowe informacje (godzina, data, powiadomienia, numer dzwoniącego).

Zoom cyfrowy

Określenie używane w fotografii cyfrowej, oznaczające powiększanie obrazu poprzez jego wykadrowanie oraz powiększenie pikseli. Niemal zawsze (wyjątek stanowią m.in. Nokia Lumia 1020 oraz Nokia 808 PureView) proces ten wiąże się z obniżeniem jakości zdjęcia.

Zoom optyczny

Określenie stosowane w fotografii, które oznacza możliwość powiększenia obiektu znajdującego się w kadrze. Efekt uzyskiwany jest dzięki ruchomym elementom optycznym umieszczonym w aparacie. Od zoomu cyfrowego różni się on brakiem wpływu na końcową jakość zdjęcia.

Żyroskop

Czujnik określający położenie urządzenia w różnych płaszczyznach. W smartfonach i tabletach odpowiada za zmiany orientacji obrazu, sterowanie w niektórych grach. Czasem wykorzystywany jest też przez dodatkowe funkcje aplikacji.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button