Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Baza Wiedzy

Jak wybrać smartfona?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze smartfona?

Co jakiś czas, stoimy przed wyborem urządzenia z którego średnio korzystamy 2 godziny dziennie. Co więcej takie urządzenie ma służyć co najmniej 2 lata, a najlepiej dłużej. Musi mieć nowy system, wsparcie producenta w postaci aktualizacji zabezpieczeń i łat systemu. Najłatwiej jest kupić model, który jest najnowszym egzemplarzem, ale ceny takich urządzeń są wysokie w dniu premiery i jeszcze przez jakiś czas po niej.

Na samym początku trzeba określić swój budżet, ile chcemy wydać na smartfona? Odpowiadając na pytanie, na co zwrócić uwagę przy wyborze smarfona? Przejrzyjcie listę, która pomoże w podjęciu decyzji:

1. System operacyjny

Wybierając system Android mam ogromną ilość urządzeń, różnych producentów. Trzeba poświęcić trochę czasu, na zapoznanie się z ofertą i parametrami. Natomiast system iOS związany jest tylko z marką Apple, decydując się na iOS wybieramy spośród kilku urządzeń. Więc tutaj wybór jest prosty: iPhone ma system iOS od Apple, a cała reszta (z małymi wyjątkami) ma na pokładzie Androida od firmy Google. W celu ułatwienia wyboru, warto zapoznać się z różnymi argumentami, w artykule: Popularne systemy mobilne.

2. Ekran

Jest głównym elementem smartfona, spotykane przekątne to: od 5″ do 7″, zazwyczaj zajmuje całą przednią cześć. Wybierz taki, gdzie kolory i jasność Ci odpowiada, a wielkość umożliw pewny i wygodny chwyt.

3. Obudowa

Bezpośrednio wiąże się z ekranem, odpowiada za całą wytrzymałość urządzenia, na uszkodzenia, upadki. Może być wykonana z aluminium, szkła, tworzywa sztucznego. Warto zwrócić uwagę na taką z wzmocnioną odpornością na uderzenia lub wodoszczelnością.

4. Procesor

Producenci dzielą swoje układy na półki najwyższa, średnia, procesory budżetowe. Czasem spotkamy też układy typowo zadaniowe, np. do gier. Im wyższa półka, tym wydajniejszy telefon. Niestety zazwyczaj też droższy i bardziej prądożerny.

Procesor w smartfonie to właściwie cały „system elektroniczny” z procesorem, procesorem graficznym i innym układami. Odpowiada za wydajność smartfona, za wszystkie urządzenie, łączność działa w połączeniu z pamięcią RAM.

Najpopularniejszymi producentami procesorów są:

  • amerykański Qualcomm — ich procesory Snapdragon z serii od 2 do 8 można spotkać w setkach modeli różnych producentów
  • chiński Huawei Kirin — produkujący niemal wyłącznie na potrzeby własnych marek Huawei i Honor
  • koreński Samsung — produkujący wydajne procesory Exynos
  • tajwański MediaTek — wytwarzający głównie tańsze, ekonomiczne jednostki
  • ameryański Apple — który sam projektuje swoje chipy i optymalizuje pod kątem zastosowań w iPhonach i iPadach

Więcej o „sercach” smarfonów w tekście „Procesory w smarfonach”.

5. Pamięć RAM

Odpowiada za płynność działania. Od 2 GB w tych ekonomicznych modelach przez 3 GB do 4 GB w średniej półce cenowej i 6 GB do 12 GB w modelach „power”. Ile pamięci RAM potrzebujesz w smartfonie? sprawdź w artykule.

6. Wbudowana pamięć i karty pamięci

Pamięć w telefonie jest to obszar, na którym przechowywane są zdjęcia filmy, dokumenty, zainstalowany jest system operacyjny. Wartość pamięci wewnętrznej podawana jest w GB, np. 128 GB, a nawet w 1 TB (1000 GB). Im większa tym więcej różnego rodzaju plików można przechowywać.

W celu rozszerzenia pamięci wewnętrznej smartfony posiadają oddzielny slot na karty micro SD, lub współdzielony Hybrid Dual SIM (patrz punkt 9.).

7. Aparat

Często więcej niż jeden, z podaną wielkością matrycy w megapikselach, i informacji o obiektywie. Więcej aparatów to większe możliwości wykorzystania jednego urządzenia do różnych zadań fotograficznych. Informacji o parametrach, obiektywach, matrycach nie da się streścić w kilku zdaniach. Więcej informacji znajdziesz w artykule: „Aparaty w smarfonie„.

8. Bateria

Im większa, tym dłuższy czas pracy. Bateria 4000 mAh w przybliżeniu pozwala na 2 dni pracy bez ładowania. Przy tym warto wybrać takie urządzenia, które wspiera szybkie ładowanie. Prawidłowe traktowanie baterii, wydłuży jej żywotność, sprawdź jak dbać o baterię w smartfonie.

9. Dual SIM, Hybrid Dual SIM

Dual SIM

Dzięki temu możemy wykorzystać dwie karty SIM. Można wykorzystać je np.: prywatna / firmowa, zwalnia nas z posiadania drugiego urządzenia, albo abonamentowa / internetowa, dzięki takiej konfiguracji możemy zaoszczędzić.

Hybrid Dual SIM

Są to dwa sloty, jak w przypadku Dual SIM. Pierwszy można wykorzystać tylko z kartą SIM, drugi slot obsługuje karty SIM lub karty micro SD.

eSIM

Embedded SIM: mikroczip wbudowany na stałe w smartfonie, z zaszytą wirtualną kartą SIM. Dzięki temu, nie trzeba wkładać zwykłej karty SIM do telefonu.

10. Komnikacja

NFC

Moduł łączności bezprzewodowej bardzo krótkiego zasięgu do 20 cm. Jeśli chcesz używać smartfona do płatności zbliżeniowych, jest niezbędny.

Wi-Fi

Moduł łączności bezprzewodowej. Dzięki Wi-Fi podłączymy smartfona do domowej sieci. Najlepiej jeśli wspiera standard 802.11ac.

Bluetooth

Moduł łączności bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Dzięki niemu można podłączyć zestaw słuchawkowy, głośnik, zestaw głośnomówiący samochodu czy przesłać niewielkie pliki między komputerem a smartfonem.

11. GPS, GLONASS, Beidou

Są to systemy nawigacji satelitarnej służące do określenia naszego położenia na Ziemi. Im więcej obsługuje smartfon lokalizacja jest dokładniejsza.

12. Porty zewnętrzne

Wykorzystywane do ładowania i transmisji danych micro USB, USB-C, złącze Lightning. Kolejnym ważnym dla niektórych elementem jest gniazdo jack 3,5 mm do podłączenia słuchawek lub zestawu słuchawkowego z mikrofonem.

13. Forma zakupu

Jeśli budżet został określony, trzeba podjąć decyzję, czy kupujemy smartfon nowy, czy używany (często można trafić na okazje). W abonamencie lub Mix-ie. Niezależnie od abonamentu w sklepie, za gotówkę, czy raty (najlepiej 0%).

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Juliusz Kowalczyk
21 listopada 2019 21:51

„GPS, GLONASS, Beidou — Im więcej obsługuje smartfon lokalizacja jest dokładniejsza” — na pewno? A czy to nie jest tak, że GPS w Europie i USA, GLONASS w Rosji, a ten ostatni gdzies tam jeszcze? Myślałem, że dokładnośc lokalizacji zwiększana jest np. poprzez jednoczesne połączenie WIFI, na podstawie którego gogole nas lokalizuje?

Jaki Pati
21 listopada 2019 21:53

Czy przy wyborze bluetooth liczy się jaka wersja? Czy opóźnienia przeysłu dźwieku sa mniejsze w nowszych wersjach? Czy jak jest nowszy bt to mniej prądu pożera smartfon?

Back to top button