Test Apple iPhone 7: Bliżej doskonałości

test-aparat-apple-iphone-7 (20)

Po wyjęciu z pudełka nowego iPhone’a 7 towarzyszy uczucie déjà vu. Apple zdecydowało się na drobny lifting zamiast odważniejszej „operacji plastycznej”. Więcej zmian zaszło w środku. W kosztownym elektronicznym cacku upchnięto najbardziej wydajny procesor z 2016 roku – A10 Fusion, czytnik linii papilarnych, jeden z najlepszych na rynku aparatów i sprawną technologię Force Touch, która skłania użytkowników iPhone’a do mocnego dociskania ekranu. W swojej klasie produktów iPhone ma za przeciwników takie topowe modele smartfonów, jak Samsung Galaxy S7 (recenzja Samsung Galaxy S7) i Galaxy S7 Edge (recenzja Samsung Galaxy S7 Edge), LG G5 (recenzja LG G5), Microsoft Lumia 950, oraz niektóre chińskie telefony, np. OnePlus 3 i Huawei P9 (recenzja Huawei P9). Jak flagowiec Apple wypada na tle konkurencji.

specyfikacje-apple-iphone-7

Wzornictwo nowego smartfona Apple do złudzenia przypomina design iPhone’a 6s (recenzja Apple iPhone 6) i 6 Plus (recenzja Apple iPhone 6S). Monolityczna obudowa typu unibody, zaokrąglone krawędzie – przy pierwszym kontakcie z iPhone’em 7 nie dostrzeżemy wielkich zmian. Od swoich poprzedników różnią go tylko detale (np. brak wąskich plastikowych elementów oddzielających anteny na tylnym panelu). Wzornictwo iPhone’a 7 jest oszczędne – wyróżnia się błyszczące logo firmy i marka produktu. Nowe iPhone’y nie wyróżniają się już błyszczącą obudową spośród smartfonów innych producentów, tak jak było w przypadku iPhone’ów 5 (recenzja Apple iPhone 5) i 5s (recenzja Apple iPhone 5S).

Luksusowy iPhone zadowoli swojego nabywcę jakością wykonania. Wszystkie komponenty obudowy, przyciski oraz łączenia elementów zostały wykonane precyzyjnie i stanowią harmonijną całość. Można mieć jedynie zastrzeżenia do wystającego ponad krawędź tylnej części obudowy obiektywu kamery – jest on przez to bardziej podatny na uszkodzenia. Na tylnym panelu znajduje się również mikrofon i dwutonowa dioda doświetlająca. Obudowa iPhone’a 7 jest wodoodporna, zapewnia też ochronę wnętrza smartfona przed pyłem (certyfikat IP67). Gwarancja nie obejmuje jednak sytuacji zamoczenia kabli Lighting podczas ładowania smartfona.

test-aparat-apple-iphone-7-3 Apple iPhone 7

Na przednim panelu smartfona znajduje się 4,7-calowy wyświetlacz, głośnik do rozmów oraz dotykowy przycisk „Rozpocznij” połączony ze skanerem linii papilarnych (w poprzednich iPhone’ach stosowano fizyczny przycisk). Nad ekranem ulokowany jest obiektyw przedniej kamery oraz czujnik zbliżeniowy. W modelach koloru białego położenie przedniego aparatu zaburza nieco symetrię przedniego panelu. W białej edycji rzuca się także w oczy wąskie, czarne obramowanie widoczne wokół wyświetlacza. Jednak w edycjach o kolorze czarnym owe mankamenty nie zaburzają estetyki telefonu.

Prawa krawędź iPhone’a 7 została wykorzystana do umieszczenia włącznika oraz szufladki na kartę nano SIM.  W smartfonie nie zastosujemy drugiej karty SIM ani kart rozszerzenia pamięci. Po lewej stronie znajdują się przyciski służące do regulacji poziomu głośności oraz mechaniczny przełącznik wyciszania smartfona. Apple jako jedyna firma konsekwentnie dba o umieszczanie takiego elementu w swoich smartfonach – przyda się zapominalskim do błyskawicznego wyłączenia odgłosów wydawanych przez telefon w kinie lub na konferencji. Dolna krawędź posłużyła do ulokowania wejścia na złącze Lightning. Umieszczono na niej również dwie kratki głośników. W nowym iPhonie brakuje złącza słuchawkowego minijack. Zastępuje je port Lightning oraz dołączona do zestawu przejściówka. Apple przygotowuje więc użytkowników swoich produktów do przejścia na bezprzewodowe urządzenia, takie jak słuchawki Bluetooth oraz autorskie AirPods.

Podobnie jak w ostatnich modelach bez Plusa w nazwie, tak i w nowym smartfonie Apple postawiło na bardziej kompaktowe wymiary (138,3 x 67,1 x 7,1 mm), ale też przy okazji przeprowadziło lekką kurację odchudzającą – iPhone 7 waży 138 g, a więc o 5 g mniej niż iPhone 6s. W praktyce przekłada się to na wysoką poręczność i wygodę użytkowania. Telefon świetnie leży w dłoni, co niewątpliwie jest zasługą jego aluminiowej konstrukcji z zaoblonymi krawędziami i szkłem 2D.

W pudełku wraz ze smartfonem znajdują się słuchawki ze złączem Lightning, przejściówka Lightning – minijack, ładowarka oraz kabel łączący ją z gniazdem Lightning iPhone’a.

Dla zainteresowanych test wytrzymałości Apple iPhone 7.
Uwaga! Wideo w języku angielskim.

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
9 / 10
Wyświetlacz:
8 / 10
Komunikacja:
10 / 10
Jakość rozmów i dźwięk:
8 / 10
Oprogramowanie i aplikacje:
7 / 10
Płynność i wydajność:
10 / 10
Aparat:
8 / 10
Bateria:
6 / 10
Ekosystem:
7 / 10
Codzienne użytkowanie:
9 / 10
? %

Ocena redakcji

? %

243 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top