TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%. TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%.

Sposoby na obniżanie kosztów telekomunikacji

 Obecnie wiele osób nie wyobraża sobie życia bez telefonu, dla innych jest on niezbędnym narzędziem pracy, z którego ze względów zawodowych nie mogą zrezygnować. Jeśli więc korzystanie z usług telekomunikacyjnych jest dziś niemal obowiązkiem, to warto poświęcić trochę uwagi maksymalnemu poznaniu dostępnych na rynku ofert, przeanalizowaniu swoich potrzeb oraz dobraniu odpowiedniej oferty.

Znaczna część polskich klientów nie zdaje sobie sprawy, że mogliby płacić mniej bez rezygnowania z jakichkolwiek korzyści oraz usług. Poniższy poradnik jest jedyny w swoim rodzaju, gdyż powstał na podstawie wiedzy zespołu Teleguru, zdobytej podczas wieloletniej pracy w branży telekomunikacyjnej. Podpowie on, w jaki sposób można zoptymalizować koszty korzystania z usług telefonicznych, a także przedstawi kilka ogólnych rad, które umożliwią obniżenie rachunków telefonicznych.

Niezależnie od tego, czy jest się wieloletnim abonentem i użytkownikiem usług telekomunikacyjnych, czy może dopiero zaczyna się przygodę z tym rynkiem, jest kilka ogólnych wskazówek, dzięki którym, można uniknąć niepotrzebnych kosztów i zminimalizować ryzyko zakupienia niepotrzebnych usług.

Uwaga na reklamy!

img-play-banner-1 Sposoby na obniżanie kosztów telekomunikacji

Czytając gazety czy oglądając telewizję bardzo często trafić można na reklamy operatorów komórkowych.. Dowiedzieć się z nich można, że kosztujące kilka tysięcy złoty urządzenia potencjalny klient może „dostać” za złotówkę w najtańszym abonamencie albo, że przy niskim zobowiązaniu można mieć nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci, olbrzymi pakiet internetowy, a to wszystko bez umowy. Niestety, w rzeczywistości operatorzy manipulują informacjami, przedstawiając warunki obowiązujące np. tylko przez pierwszy miesiąc, a istotne szczegóły ukrywają pod postacią długich linijek tekstu zapisanego małą czcionką, widocznego na ekranie przez dosłownie chwilę (są to tzw. disclaimery).

img-play-banner-1 Sposoby na obniżanie kosztów telekomunikacji

Na porządku dziennym jest też podawanie ofert z aktywną opcją e-faktura (czyli otrzymywania rachunku w formie elektronicznej, a nie papierowej), co obniża miesięczny koszt abonamentu (np. cena z e-fakturą – 59.90 zł, a bez niej – 64.90 zł). W efekcie, powoduje to zamieszanie, przez które trudniej zorientować się w ofertach lub je ze sobą porównać. Zdarzają się też sytuacje, że podawana cena obowiązuje tylko, gdy aktywuje się też inną usługę danego operatora lub dotyczy jedynie osób przenoszących numer.

Z tych względów, przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy (o czym za chwilę), warto zapoznać się z regulaminami i umowami.

img-play-banner-1 Sposoby na obniżanie kosztów telekomunikacji

 

Dokładne czytanie umów

img-play-banner-1 Sposoby na obniżanie kosztów telekomunikacji

Kolejka w salonie operatora, ogólny gwar i harmider. Takie warunki nie sprzyjają uważnemu czytaniu napisanych suchym i monotonnym językiem umów oraz regulaminów. Warto jednak to robić nie zważając na ustawiającą się za plecami kolejkę klientów. Lektura podpisywanego dokumentu może rozwiać niejedną wątpliwość oraz dostarczyć informacje o dodatkowych płatnych usługach, aktywnych od początku zobowiązania. W efekcie można uniknąć niepożądanych kosztów. Warto też kierować się zasadą ograniczonego zaufania wobec konsultanta – nie wszystkie zaproponowane usługi lub produkty mogą okazać się korzystne.

Zawieranie umowy przez Internet

img-play-banner-1 Sposoby na obniżanie kosztów telekomunikacji

Z tych powodów dobrym rozwiązaniem może być zawarcie umowy przez Internet. W ten sposób zyskuje się czas na dokładne przestudiowanie podpisywanych dokumentów i ponad tydzień na ewentualną rezygnację ze współpracy z usługodawcą. Dodatkowymi korzyściami płynącymi z takiego sposobu zawarcia umowy są dodatkowe bonusy, jak np. niższe ceny telefonów, więcej darmowych minut itp. Czasami są one bardzo korzystne, dlatego zawsze warto spróbować.
Uwagę należy również poświęcać regulaminom pakietów, promocji itp. Pozornie ciekawie wyglądająca reklamowana nowość może okazać się znacznie mniej atrakcyjna po przeczytaniu warunków korzystania z niej. Przykładem mogą być bonusowe doładowania w taryfach mix i prepaid, których wartość nie może zostać przeznaczona np. na aktywację pakietów czy rozmowy zagraniczne. Jeśli jednak nie lubisz lub nie potrafisz czytać tego typu dokumentów, to polecamy Ci zapoznać się z naszymi analizami pakietów oraz ofert, w których podkreśliliśmy haczyki oraz niekorzystne dla klientów szczegóły

Zrezygnować z telefonu stacjonarnego?

img-play-banner-1 Sposoby na obniżanie kosztów telekomunikacji

Niegdyś telefon stacjonarny był oknem na świat, a komórki uznawano za dobro luksusowe. To się jednak zmieniło wiele lat temu, a telefonia mobilna praktycznie zastąpiła usługi domowe zarówno pod względem atrakcyjności ofert, jak i wygody. Nadal jednak spora grupa osób (często starszych) preferuje telefony stacjonarne, nawet jeśli korzy stają też z komórek.
W efekcie dwukrotnie płacą za to samo, a sumaryczna kwota nie przekłada się na otrzymywane korzyści. Z tego względu warto rozważyć przeznaczenie odrobinę wyższej kwoty na rachunki za komórkę, rezygnując z telefonu stacjonarnego. W ostatecznym rozrachunku może się okazać, że dzięki takiemu posunięciu, za mniejsze pieniądze można zyskać nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci (niezależnie od aktualnego miejsca pobytu).

Przeanalizuj dostępne pakiety i usługi

Każdy operator umożliwia dokupienie do swoich ofert przeróżnych usług oraz pakietów. Część z nich służy do obniżania kosztów, inne odblokowują dostęp do np. sklepu filmami, itd. W najbardziej komfortowej sytuacji są w tym przypadku użytkownicy ofert na kartę, na które najczęściej jest dostępnych najwięcej pakietów (np. darmowe SMS-y, Internet, minuty).
Natomiast do taryf abonamentowych tego typu „bonusy” nazywane są usługami, a ich cena jest cyklicznie dodawana do kwoty zobowiązania. Umożliwia to dopasowanie oferty do własnych potrzeb. Z tego względu bardziej opłacalnym rozwiązaniem może być niższe zobowiązanie i dokupienie do niego pakietów, niż decydowanie się na droższą ofertę, której niektórych zalet i tak się nie wykorzysta (np. pakietu internetowego). Jedynie w porównywarce ofert Teleguru można dokładnie sprawdzić, co wchodzi w skład aktualnych ofert operatorów i które usługi są dla nich dostępne.

Rozważ zakup telefonu dual-SIM, obsługującego dwa numery

img-play-banner-1 Sposoby na obniżanie kosztów telekomunikacji

Z reguły komunikacja między klientami tego samego operatora jest najtańsza. Atrakcyjniejsze są w takiej sytuacji również pakiety, które np. dają więcej minut, niż w przypadku „do wszystkich” lub są tańsze. Jest też wiele przypadków, w których komunikacja wewnątrz sieci jest pozbawiona jakichkolwiek opłat. Mając jednak znajomych lub rodzinę korzystającą z usług różnych operatorów, trudno kierować się tym kryterium przy wyborze oferty dla siebie (nawet w przypadku prepaidów). W takiej sytuacji pozostaje zdecydować się korzystanie z mniej atrakcyjnych warunków „do wszystkich” lub… zakup kolejnego numeru u innego operatora. Korzystanie z dwóch kart SIM jednocześnie pozwala na lepiej wybrać sieć.

 

img-play-banner-1 Sposoby na obniżanie kosztów telekomunikacji

Przykładowo Play na kartę umożliwia darmowe rozmowy z klientami tego operatora, a Orange Yes (na kartę) bezpłatne połączenia lub SMS-y z użytkownikami Orange. Korzyść takiego rozwiązania jest niepodważalna, bo kwoty doładowań można wtedy przeznaczyć np. na pakiety internetowe lub inne brakujące usługi. Innym scenariuszem jest sytuacja, w której np. jedna oferta obejmuje bardzo tani Internet mobilny, a druga połączenia i SMS-y. Są jednak dwa problemy. Pierwszy, to ograniczona liczba modeli z dual-SIM, jednak w ich odnalezieniu pomoże Ci nasze zestawienie tego typu urządzeń. Drugą niedogodnością jest konieczność doładowywania dwóch kont zamiast jednego, aczkolwiek poniesione koszty zwracają się dosyć szybko ze względu na niższy koszt komunikacji.

Czy warto kupować smartfona?

Smartfony na dobre zadomowiły się na rynku i obecnie nie są niczym nadzwyczajnym. Tego typu urządzenia są też mocno promowane przez producentów oraz operatorów, przez co decydują się na nie również osoby, które nie wykorzystują nawet ułamka ich możliwości. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup klasycznego telefonu. Takie słuchawki są niemal zawsze tańsze niż smartfony, mają lepsze baterie, a do tego bardzo rzadko generują koszty związane z Internetem mobilnym, który na smartfonach jest często aktywny bez wiedzy użytkownika (metody jego wyłączenia sprawdzisz tutaj).
Również w tym przypadku nie warto wierzyć sprzedawcom w salonach i reklamom, którzy starają się udowodnić, że tego typu sprzęt jest niezbędny niemal każdemu, bo wcale nie musi to być prawda. Więcej na temat wyboru telefonu, a także ich istotnych cech dowiesz się z poradnika Czym kierować się przy zakupie telefonu.

Walka o swoje prawa

img-play-banner-1 Sposoby na obniżanie kosztów telekomunikacji

Systemy informatyczne operatorów komórkowych nie są doskonałe i czasami zdarzają się im błędy (często spowodowane przez czynnik ludzki). Trzeba ten stan rzeczy zaakceptować, co nie oznacza, że nie warto walczyć o swoje pieniądze! Jeśli np. z powodu błędu usługodawcy użytkownik niesłusznie został obciążony kosztami (np. za niechciany pakiet), to powinien on się skontaktować z operatorem w celu wyjaśnienia sprawy. Zanim jednak podejmie się decyzje o złożeniu reklamacji, konieczne jest zapoznanie się z regulaminem danej usługi, gdyż może się okazać, że jej uruchomienie było zaznaczone w umowie i w takim przypadku usługodawca miał prawo do jej włączenia. Jeśli jednak nie, to reklamacja powinna zostać rozpatrzona pozytywnie, a klient otrzyma zwrot poniesionych kosztów.
Trochę bardziej skomplikowana jest sytuacja, w której działanie usługi (np. Internet mobilny, połączenia głosowe) było niepoprawne. Niestety, takie rzeczy się zdarzają, a udowodnienie operatorowi wadliwości działania jakiejś usługi najczęściej jest dosyć trudne (chyba, że awaria dotyczyła dużej grupy użytkowników). Natomiast bez dowodów na wystąpienie usterki, wywalczenie zadośćuczynienia jest kłopotliwe, a tego typu sprawy potrafią się ciągnąć długimi tygodniami.
Wiele więcej o składaniu reklamacji i walce o swoje prawa znajdziesz w poradniku Jak składać reklamację.

Korzystanie z przyznanych środków i pakietów

img-play-banner-1 Sposoby na obniżanie kosztów telekomunikacji

Coraz częściej niewykorzystane pakiety minut, SMS-ów i dostępu do Internetu przepadają pod koniec miesiąca. Jeśli więc nie chcesz, by się zmarnowały, to zużyj je zawczasu (np. udostępniając połączenie internetowe znajomym, włączając w telefonie funkcję routera). Dzięki temu w pełni wykorzystasz usługi, które Ci przysługują. Ponadto, jeśli co miesiąc pozostają i niewykorzystane usługi, to być może lepszy byłby dla Ciebie tańszy abonament.
Sprawa ma się podobnie z ofertami prepaid (na kartę). Przed upływem ważności konta warto zużyć znajdujące się na nim środki (np. płacąc SMS-ami w ulubionej grze internetowej lub kupić konto premium w ulubionym serwisie). Ewentualnie, należy szybko skorzystać z doładowania, które jednocześnie umożliwi dalsze korzystanie z zablokowanych pieniędzy.

Unikanie bardzo długich SMS-ów

img-play-banner-1 Sposoby na obniżanie kosztów telekomunikacji

Niektórzy producenci telefonów implementują w swoich urządzeniach funkcję, która zmienia bardzo długie SMS-y (np. składające się z czterech pojedynczych wiadomości) w MMS-a.
Teoretycznie takie rozwiązanie pozwala na poczynienie oszczędności, ale może się zdarzyć, że pakiet lub oferta nieograniczonych SMS-ów nie obejmuje MMS-ów i w takiej sytuacji zostanie pobrana opłata za wiadomość. Rozwiązaniem tego problemu jest wyłączenie tej funkcji w ustawieniach SMS-ów lub zmiana aplikacji do ich obsługi (na np. Go SMS).

Czujność w trakcie podróży

img-play-banner-1 Sposoby na obniżanie kosztów telekomunikacji

Ceny połączeń oraz innych usług telekomunikacyjnych za granicą (w tzw. roamingu) znacząco rosną. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku Internetu mobilnego, który często staje się niesamowicie drogi. (np. prawie 280 zł za każde 10 MB w Egipcie korzystając z Play na kartę!) Z tego względu warto ograniczyć korzystanie z telefonu, a wręcz koniecznością jest wyłączenie transmisji danych, by nie otrzymać wysokiego rachunku.
Dobrym rozwiązaniem może być też zakup lokalnego numeru telefonicznego, o ile ktoś zamierza dzwonić w odwiedzanym kraju. Wiele więcej na temat oszczędzania podczas wyjazdu dowiesz się z poradnika Jak ograniczyć koszty za telefon za granicą.
Kolejna część poradnika dotyczy wybieranie i korzystanie z ofert.

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
2 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top