Analiza Formuła Junior Box na kartę

analiza-play-formula-junior-box-na-karte-1

Archiwalna oferta na kartę, która nie jest już oferowana przez Play nowym klientom. Poniższa analiza oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty. Teleguru zachęca do zapoznania się z aktualnymi ofertami na kartę sieci Play.

Play postanowił zainteresować swoją ofertą najmłodszych (a więc pośrednio ich rodziców) i stworzył trzy Junior Boxy (Junior Box Mix, Junior Box Rodzina, Junior Box na kartę), w których poza kartą SIM znajduje się także telefon oraz kilka gadżetów. Najciekawiej z nich wypada wariant na kartę, który jest jednym z najtańszych i najbardziej korzystnych propozycji tego typu. Przypomina on Formuły na kartę, aczkolwiek daje trochę inne korzyści. Niestety, tak jak w pozostałych wersjach oferty, również w tym przypadku jest on dostępny jedynie z telefonem w zestawie.

Charakterystyka Formuła Junior Box na kartę

Formuła Junior Box na kartę jest dosyć nietypowa jak na ofertę na kartę. By zakupić starter, konieczne jest odwiedzenie salonu operatora. Na miejscu można skomponować zestaw, w skład którego wchodzi numer, telefon (oferta modeli jest bardzo ograniczona) oraz kilka dodatków (m.in. smycz i breloczek). Całość zostaje zapakowana w ładne kartonowe pudełko, które powinno przypaść do gustu najmłodszym.

maxresdefault-1 Formuła Junior Box na kartę

Sama oferta jest interesująca i atrakcyjna. W zamian za pobieranie z konta comiesięcznej opłaty w wysokości 13 zł, użytkownik otrzymuje,100 darmowych minut i SMS-ów do wszystkich sieci oraz 1 GB Internetu. W odniesieniu do cennika oferty, same wiadomości oraz rozmowy są warte 38 zł. Niemniej, w Plusie w ofercie Plush Internet i SMS-y za 15 zł miesięcznie klient dostaje pakiet 2 GB oraz bezpłatne nielimitowane SMS-y do wszystkich. Nie ma tu jednak darmowych minut, więc pod tym względem Junior Box wypada znacznie lepiej.

Niezależnie od pakietu cyklicznego, użytkownik otrzymuje też darmowe rozmowy i SMS-y we własnej sieci (tak jak w Play na kartę), co znacznie odróżnią tę ofertę od konkurencji. Cieszy fakt, że usługa ta działa, nawet jeśli w danym miesiącu nie została aktywowana obowiązkowa paczka, np. ze względu na brak wystarczających środków na koncie. Do propozycji Play najbliżej Virgin Mobile #PełenLuz, w którym za 19 zł miesięcznie użytkownik ma 2 GB Internetu, nielimitowane bezpłatne SMS-y do wszystkich, a do tego 100 minut. W efekcie, klient za zaledwie 6 zł więcej dostaje nieograniczone SMS-y, dodatkowy 1 GB Internetu i nie musi dokupować telefonu.

Junior Box na kartę poza powyższymi korzyściami zapewnia także kilka dodatkowych usług, o których więcej przeczytać można w dalszej części tekstu.

Cennik Formuła Junior Box na kartę

Po wykorzystaniu przysługujących pakietów lub braku środków na koncie wymaganych do ich aktywacji, użytkownik rozliczany jest według standardowego cennika Play na kartę. Minuta połączenia do wszystkich sieci (z wyjątkiem Play) kosztuje 0.29 zł miesięcznie, czyli porównywalnie do większości ofert na polskim rynku. Bardzo atrakcyjna jest za to stawka za SMS-a do wszystkich (z wyjątkiem do Play, które są darmowe) – 0.09 zł, czyli aż o 0.11 zł mniej niż np. Orange Yes . Równie atrakcyjnie wygląda koszt wysłania wiadomości typu MMS – 0.19 zł, co jest jedną z najtańszych stawek na rynku. Dla porównania w JUMP! Na kartę koszt takiej usługi wynosi aż 0.28 zł.

Internet w Formuła Junior Box na kartę

Pozornie wszystko wygląda w porządku. Za obowiązkowe 13 zł miesięcznie, klient otrzymuje 1 GB danych wraz z innymi profitami. Po jego wykorzystaniu dalsza transmisja jest darmowa, ale jej szybkość spada do ślamazarnych 8 kb/s. Dla zobrazowania, przy tej prędkości pobranie albumu MP3 (ok. 75 MB) w najczęściej spotykanej jakości zajmuje ok. 21 godzin! Co gorsza, informacja o tym mechanizmie nie została zawarta w regulaminie. Play ma więc (teoretycznie) prawo do rozliczania użytkownika zgodnie z cennikiem (1.23 zł za 1 MB) po wykorzystaniu pakietu obligatoryjnego.

maxresdefault-1 Formuła Junior Box na kartę

Sytuację trochę poprawiają dodatkowe pakiety danych, które można aktywować w razie potrzeby. Klient ma do wyboru paczki od 300 MB do 3 GB w cenach od 5 do 20 zł, które reaktywują się automatycznie. Najbardziej opłacalna jest ostatnia opcja, czyli 3 GB za 20 zł, aczkolwiek 1 GB za 9 zł to także świetna oferta. Warto jednak wspomnieć, że podobny cennik za dodatkową transmisję danych dostępny jest np. w Taryfach Frii w T-Mobile.

Pakiety w Formuła Junior Box na kartę

Formuła Junior Box na kartę, to tak naprawdę odmiana oferty Play na kartę, dlatego pakiety stworzone dla tej drugiej pasują w obu przypadkach. Klient ma n.in. do wyboru atrakcyjną paczkę nielimitowanych darmowych SMS-ów do wszystkich sieci za 10 zł na 30 dni. Po wykorzystaniu domyślnego pakietu rozmów przydatna może się też okazać paczka 30 bezpłatnych minut za 6 zł. Niestety, usługa nie jest zbyt atrakcyjna, gdyż po przeliczeniu okazuje się, że użytkownik na każdej wykorzystanej minucie oszczędza zaledwie 0.09 zł (w sumie 2.70 zł).Brakuje natomiast pakietu nielimitowanych rozmów do wszystkich sieci jaki dostępny jest w np. Orange Yes .

Bonusy w Formuła Junior Box na kartę

Stop Spam i Blokada Premium

Obie usługi skupiają się na ochronie bezpieczeństwa dziecka i portfela jego opiekunów. Darmowy „Stop Spam” zabezpiecza numer przed otrzymywaniem SMS-ów o konkursach, promocjach itp. Za to „Blokada Premium” uniemożliwia wysyłanie wiadomości na numery o podwyższonej opłacie (tzw. numery premium, czyli np. konkursy oraz płatne dodatki w grach komputerowych). Usługi mogą okazać się całkiem przydatne i w telefonie dziecka faktycznie być nieocenione. Trudno jednak uznać je za decydujące podczas wyboru abonamentu dla pociechy, tym bardziej, że Orange, Plus i T-Mobile oferują podobne opcje, a w innych ofertach Play funkcję tę można włączyć dodatkowo.

maxresdefault-1 Formuła Junior Box na kartę

Bezpieczna Rodzina

To mocno promowana usługa, która pełni funkcję systemu namierzania konkretnego użytkownika na podstawie odbiornika GPS w jego telefonie. Niestety, by działała, konieczna jest ciągła praca moduł, co negatywnie wpływa na czas pracy na baterii urządzenia. Ponadto, po wyłączeniu GPS-a namierzenie dziecka (użytkownika) nie jest możliwe. Szkoda, że operator nie zdecydował się na system przybliżonego lokalizowania na podstawie nadajników GSM. Co gorsza, usługa jest darmowa jedynie przez pierwsze sześć miesięcy, a następnie kosztuje aż 19.99 zł miesięcznie (w sumie 359.82 zł)! Cena ta zakrawa wręcz o absurd, skoro w sklepach z aplikacjami są darmowe programy tego typu (aczkolwiek najczęściej po angielsku). Ponadto, w ramach powyższej opłaty użytkownik dostaje program do wzywania pomocy w awaryjnych sytuacjach. Jednak także w tym przypadku w sklepach z aplikacjami można znaleźć dla niego darmowe alternatywy.

Podsumowanie

Formuła Junior Box na kartę wzbudza mieszane uczucia. Z jednej strony, oferta zapewnia spore korzyści przy niskiej opłacie miesięcznej, a do tego klient otrzymuje darmowe rozmowy i SMS -y w Play bez dodatkowych kosztów. Z drugiej jednak strony, konieczność dokupienia do karty SIM telefonu oraz niewielki asortyment urządzeń do wyboru mogą zniechęcić potencjalnych odbiorców. Również dodatkowe usługi mające na celu ochronę przed niechcianymi kosztami nie prezentują się zbyt okazale, a konkurencja oferuje je od dłuższego czasu. Ponadto, pojawia się pytanie, czy najmłodsi faktycznie potrzebują aż tak dużo minut, SMS-ów i Internetu, za które trzeba płacić co miesiąc? Nie można też zapomnieć, że usługa Bezpieczna Rodzina po pierwszych darmowych sześciu miesiącach jest bardzo droga, a np. Blokadę Premium można aktywować w dowolnej ofercie Play.

Pomijając jednak przeznaczenie tej oferty, na tle konkurencji wypada ona świetnie, o ile ktoś często rozmawia i SMS-uje z użytkownikami Play. W innym przypadku atrakcyjniejszy może okazać się Virgin Mobile #BezLimitu, gdzie za 29 zł dostępne są nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci (łącznie z stacjonarnymi) oraz 2 GB Internetu lub Plush z Internetem i SMS-ami w Plusie, który oferuje SMS-y bez ograniczeń do wszystkich. Jeżeli jednak komuś zależy na zachowaniu standardowych zasad ofert na kartę, a przy tym chciałby otrzymać telefon w promocyjnej cenie, to warto spojrzeć na np. Nową Formułę Mix w Play, gdzie za 30 zł miesięcznie otrzymuje się nielimitowane SMS-y i MMS-y, darmowe rozmowy wewnątrz sieci, 100 minut do pozostałych operatorów oraz 1 GB Internetu.

Co nam się podoba

Nielimitowane darmowe rozmowy w Play bez dodatkowych opłat
Nielimitowane darmowe SMS-y w Play bez dodatkowych opłat
Pakiet 100 minut i SMS -ów do wszystkich oraz 1 GB Internatu za jedynie 13 zł miesięcznie
Niewykorzystane minuty i wiadomości z pakietu cyklicznego przechodzą na kolejne miesiące, o ile zachowana jest ciągłość opłat
Atrakcyjne dodatkowe SMS i pakiety internetowe (z tzw. bezpiecznym Internetem)
Bezpłatne, domyślnie włączone usługi „Blokada Premium” i „Stop Spam”
Niska stawka za SMS-a do wszystkich sieci (0.09 zł)
Zestaw pakowany jest w ładne pudełko

Co nam się nie podoba

Oferta dostępna jest jedynie przy zakupie telefonu
Regulamin oferty nie zawiera informacji o tzw. bezpiecznym Internecie po zużyciu pakietu 1 GB
„Stan darmowy” nie obejmuje darmowych MMS-ów we własnej sieci
Ślamazarna transmisja danych po aktywacji tzw. bezpiecznego Internetu
Usługa „Bezpieczna Rodzina” po pierwszych sześciu miesiącach kosztuje 19.99 zł miesięcznie
Brak atrakcyjnych pakietów minut do wszystkich sieci
Niewielki wybór telefonów i smartfonów dostępnych w ofercie
Reklamy Formuła Junior Box celują w dziecięcą naiwność
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia reklamacji środki zwracane są dopiero na początku kolejnego miesiąca

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top